Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Nagroda Szczęsnego Morawskiego przyznana

7 lipca 2023 r.

Członek Zarządu Powiatu Edward Ciągło wręczył dziś w imieniu starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego Złote i Srebrne Jabłko Sądeckie. Okazją było spotkanie związane z przyznaniem XVI dorocznej Honorowej Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego za najlepszą publikację dotyczącą regionu, wydaną w 2022 r. Uroczystość odbyła się w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu.

Złote Jabłko Sądeckie otrzymał dr hab. Tadeusz Trajdos w uznaniu za profesjonalizm, wkład w upowszechnianie wiedzy i dbanie o prawdę historyczną o Sądecczyźnie przekazywaną w licznych publikacjach. Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymał Robert Kowalski, p.o. Kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu w podziękowaniu za promowanie historii Małych Ojczyzn, ratowanie od zapomnienia zabytków Subregionu Sądeckiego oraz aktywną współpracę z organizacjami pozarządowymi i instytucjami z terenu Sądecczyzny.

Nagrodę w kategorii prac indywidualnych kapituła przyznała Tadeuszowi Trajdosowi za książkę "Warsztat malarski Alojzego Zompha w Bardiowie oraz Wiktora Zompha w Bardiowie i Krynicy w drugiej połowie XIX wieku". Dzieło wybitnego znawcy dziejów Sądecczyzny i Spisza jest nowatorskim spojrzeniem na losy oraz twórczość Zomphów, których prace stanowią ważny element budownictwa sakralnego pogranicza.

Nagrodę w tej kategorii odebrał także Robert Kowalski za książkę "Z biegiem rzeki Łososiny, Szkice historyczne: ludzie, miejsca, wydarzenia".

Nagrodę w kategorii prac zespołowych przyznano Annie Florek, Edycie Ross-Pazdyk i Justynie Stasiek-Harabin – autorkom katalogu wystawy "Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej". Kapituła przyznała też wyróżnienie Małgorzacie Bajorek i Kindze Polańskiej za "Ślad". W publikacji zebrano sześć historii muszyńskich żydowskich rodzin, opierając zarysy ich losów na wspomnieniach krewnych, którzy przeżyli Holokaust.

Nagrody wręczyli członkowie kapituły Monika Jackowicz-Nowak, dr Robert Ślusarek oraz Bożena Mściwujewska-Kruk, a także zaproszeni goście: członek Zarządu Powiatu Edward Ciągło i burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

Fot. Archiwum Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...