Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Muzyka cerkiewna w Fonotece

14 czerwca 2012 r.

Dzisiaj, ks. proboszcz Piotr Pupczyk z Krynicy-Zdroju otrzymał od starosty nowosądeckiego Jana Golonki płytę z nagraniami pieśni w wykonaniu Chóru Parafii św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju pod dyrekcją Piotra Trochanowskiego. To kolejna płyta, która trafi do Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego...

Dzisiaj, ks. proboszcz Piotr Pupczyk z Krynicy-Zdroju otrzymał od starosty nowosądeckiego Jana Golonki płytę z nagraniami pieśni w wykonaniu Chóru Parafii św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju pod dyrekcją Piotra Trochanowskiego. To kolejna płyta, która trafi do Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego.

- Dzięki temu, że nagrywamy te utwory mają one szanse przetrwać – mówi starosta nowosądecki Jan Golonka. – Fonoteka zawiera już ponad sto płyt z muzyką ludową, regionalną, charakterystyczną dla Sądecczyzny.

Każdy z zespołów, których muzyka została nagrana w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu, otrzymuje sto płyt CD, które może wykorzystać do promocji swoich utworów. Nad nagraniami czuwa dyrektor PMDK Józef Puścizna.

Chór cerkwi w Krynicy-Zdroju bazuje na łemkowskiej tradycji śpiewów cerkiewnych, ale ma również w repertuarze kompozycje rosyjskich, ukraińskich, bułgarskich twórców. Zespół był wielokrotnie nagrywany przez Polskie Radio i Telewizję Polską, ale jak dotąd nie miał nagrania płytowego (chociaż trzy jego utwory znalazły się na płycie zbiorowej z MFMC w Hajnówce, z 2005 r.).

- Teraz, w roku jubileuszu chóru, dzięki życzliwości Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu chór wydaje swoją pierwszą płytę – mówi ks. proboszcz Piotr Pupczyk. – Od początku działalności chcieliśmy wydać płytę. Jest ona pierwszym zapisanym dorobkiem 25-lecia chóru parafialnego i wychodzi właśnie w rocznicę założenia zespołu. Na płycie są fragmenty liturgii, którą odprawiamy w niedziele i święta, a którą chór odśpiewywuje. Wydanie tej płyty to docenienie chórzystów, którzy z zapałem, poświęcają czas na próby i występy. Krążek jest także utrwaleniem ich pracy oraz zachętą, aby posłuchać ich w cerkwi na żywo.

(olsz)

Historia

Parafię prawosławną w Krynicy-Zdroju, po niemal 300 latach, erygowano ponownie 1 czerwca 1981 roku dekretem J.E. Bazylego Metropolity Warszawskiego, zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej w Polsce, delegując do jej organizacji ks. Bazylego Gałczyka, który został mianowany na proboszcza 13 marca 1982 r.

Na wiosnę tegoż roku zaczął się organizować parafialny cerkiewny chór. Zajęcia prowadzi z nim Piotr Trochanowski – ówczesny psalmista-dyrygent cerkiewnego chóru Parafii Prawosławnej w Sanoku, który po niedzielnych nabożeństwach w rodzimej parafii dojeżdżał do Krynicy. Próby odbywały się w domu państwa Pelaków (później, do czasu wybudowania plebanii – w domu państwa Wasienków). Po raz pierwszy chór zaśpiewał podczas nabożeństwa w dniu położenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni – 29 sierpnia 1982 r., a na stałe zaczął wypełniać swoje obowiązki od grudnia tegoż roku, kiedy wybudowano tymczasową kaplicę pw. św.św. Cyryla i Metodego. Już wiosną roku następnego roku, chór został zaproszony na II Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i przywiózł stamtąd wyróżnienie publiczności.

W krynickim chórze śpiewali w tym czasie: w sopranach – Maria Adamcio, Alicja Dziubak, Irena Grycz, Mariola Gurba, Anna Hojsak, Anna Pelak, Anna Wasienko; w altach – Maria Graban, Anna Grycz, Maria Grycz, Olga Kania, Melania Klinkowska; w tenorach – Julian Gbur, Szymon Hojsak, Jan Pelak, Daniel Warchoł; w basach – Michał Klinkowski, Daniel Salej, Piotr Trochanowski.

W Hajnówce wspomógł basy Jarosław Trochanowski, założyciel i długoletni dyrygent i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Łemkowyna”. Harmonizował on wiele utworów dla potrzeb krynickiego chóru, czy też, jako zawodowy muzyk, udzielał cennych uwag odnośnie kompozycji czy harmonizacji dyrygenta, swojego brata.

Krynicki chór, oprócz śpiewania w rodzimej świątyni, przez niemal 10 lat obsługiwał wszystkie ważniejsze uroczystości religijne na Łemkowszczyźnie. Występował także dla diaspory łemkowskiej na Dolnym Śląsku i w rusińskich parafiach na Słowacji. Śpiewał wielo-krotnie w rzymskokatolickich, greckokatolickich i ewangelickich parafiach Sądecczyzny.

8 września 1966 r. odbyło się poświęcenie nowo wybudowanej cerkwi p.w. św. Wielkiego Równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Chór organizował później koncerty muzyki cerkiewnej z udziałem chórów z zagranicy podczas Międzynarodowego Biennale Kultury Łemkowskiej w Krynicy (2000, 2002). W ostatnim czasie, już za proboszczowania ks. prot. Piotra Pupczyka (od lata 2006 roku) są organizowane dla kuracjuszy i gości uzdrowiska letnie „czwartkowe” koncerty krynickiego chóru cerkiewnego, czasem również z udziałem gościnnych zespołów.

Na przestrzeni 30 lat w krynickim chórze cerkiewnym (oprócz wcześniej wymienionych) śpiewają: Emil Cyrkot, Joanna Dudycz, Agnieszka Dziadyk, Ireneusz Dziadyk, Robert Dziubak, Anna, Justyna i Krystyna Galik, Anna, Daniel, Luba i Paweł Gałczyk, Ewelina, Marta, Natalia i Oksana Graban, Andrzej Grycz, Janina Grycz, Zofia Kaczor, Sławomir i Sylwia Kaniuk, Aleksander, Irena, Natalia i Piotr Klinkowsy, Andrzej i Ewa Klinkowscy, Adrianna Makuch, Bogdan, Jarosław, Lidia i Mirosław Pelak, Marta i Sabina Piwowarczyk-Grzesickie, Barbara, Helena, Natalia i Olga Pupczyk, Andrzej, Damian, Igor i Julia Trochanowscy, Nadzieja (Ola) Wasienko, Anna Worhacz.

Z pierwszego składu chóru do dziś pozostali: Anna Galik, Anna Pelak, Maria Świerczyńska (z domu Graban) i Daniel Warchoł.

Tekst dotyczący historii na podstawie materiałów z PMDK w Starym Sączu

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...