Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Muzyczne spotkania z literaturą

14 października 2024 r.

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu zakończyła realizację projektu, na który otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W ramach projektu „Muzyczne podróże z literaturą” zorganizowano 10 spotkań z pisarzem i muzykiem dla dzieci, młodzieży i dorosłych w bibliotekach publicznych na terenie powiatu nowosądeckiego.

Celem projektu było wzbogacenie działalności bibliotek i rozszerzenie zakresu ich usług w zakresie edukacji kulturalnej, poprzez cykl literacko-muzycznych spotkań. Zgodnie z tytułem projektu „Muzyczne podróże z literaturą” czytelnicy mieli okazję wysłuchania na żywo koncertu w swojej małej miejscowości. Artyści sprawili, że publiczność przeniosła się w epokę Fryderyka Chopina, poznała życie, dzieła i jego rodzinę oraz miejsca, w których dorastał i za którymi tęsknił nasz najwybitniejszy pianista i kompozytor.

Gośćmi czytelników bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego byli: Anna Czerwińska-Rydel - muzyk, pedagog, autorka 53 książek dla dzieci i młodzieży oraz Paweł Rydel - pianista, profesor i kierownik Katedry Fortepianu Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Dzięki opowieściom Anny Czerwińskiej-Rydel, autorce trzech książek poświęconych Chopinowi, uczestnicy poznali tajemnice kompozytora: co Fryderyk lubił jeść, jakie miał zwierzęta, gdzie jeździł na wakacje, na co chorował, czego się bał i co lubił najbardziej.

Z kolei profesor Paweł Rydel zilustrował każdą opowieść muzycznie, wykonując kilka utworów Fryderyka Chopina, m.in. mazurki, czyli najbardziej polską, taneczną formę muzyczną.

Zainteresowanie uczestnictwem w bezpośrednim kontakcie z pisarzem i muzykiem było bardzo duże, skorzystało z niego 650 czytelników z Nawojowej, Chełmca, Korzennej, Rożnowa, Krynicy, Muszyny, Kamionki Wielkiej, Grybowa, Łącka oraz i Starego Sącza. Po każdym spotkaniu był czas na dyskusję oraz autografy i dedykacje w książkach i  zakładkach wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo – partnera projektu.

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...