Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce

15 lutego 2010 r.

W nowosądeckim Ratuszu odbyła się prezentacja projektu Województwa Małopolskiego pt. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce"...

W nowosądeckim Ratuszu odbyła się prezentacja projektu Województwa Małopolskiego pt. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce".

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego oraz przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół zawodowych i reprezentanci instytucji związanych z rynkiem pracy i edukacji.

Na temat jakości i ogólnej kondycji kształcenia zawodowego w Polsce mówił wicemarszałek województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

- W krajach rozwiniętych, aż siedemdziesiąt procent młodzieży kształci się zawodowo, natomiast pozostała część wybiera wykształcenie ogólne. U nas jest odwrotnie. Młodzież, która chce kształcić się zawodowo jest w mniejszości. Dlatego też, naszym głównym zadaniem jest podniesienie atrakcyjności szkolnictwa zawodowego - podkreślił wicemarszałek Zegzda.

Projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" będzie realizowany w powiatach: nowosądeckim, gorlickim i limanowskim. Stanowi największe i jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w naszym kraju. Będzie realizowany przez pięć lat, do końca 2014 roku. Jego budżet wynosi 140 mln złotych, z czego 24.5 mln zostanie wydanych w tym roku.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie kształcenia zawodowego, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa społecznego odbioru tego segmentu edukacji. Zajęcia dla uczniów, finansowane ze środków unijnych, rozpoczną się od września tego roku.

W ramach projektu wsparciem objęte zostaną: uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe i szkoły policealne dla młodzieży, mające status placówek publicznych oraz niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. Uczniowie tych szkół będą mogli uczestniczyć w zajęciach wzmacniających kompetencje kluczowe. Dla placówek kształcących na kierunkach: mechaniczno-mechatronicznych, budowlanych, informatyczno-elektronicznych, turystyczno-gastronomicznych, rolno-przetwórczych, społeczno-medycznych zorganizowane zostaną dodatkowe specjalistyczne zajęcia wykorzystujące w sposób praktyczny nowoczesne narzędzia i metody nauczania. W dodatkowych zajęciach w okresie realizacji projektu weźmie udział około 40 tysięcy uczniów.

Projekt jest również okazją do włączenia się pracodawców w proces kształcenia kadr, którzy ze środków projektu mogą podjąć lub rozszerzyć współpracę ze szkołami i zyskać realny wpływ na sytuację na rynku pracy.

W ramach projektu powstanie Małopolski Portal Szkolnictwa Zawodowego, który ułatwi dostęp do informacji oraz pomoże pracodawcom w poszukiwaniu praktykantów i stażystów. Kluczowym elementem projektu będzie również możliwość doposażenia wiodących szkół w sprzęt techniczny i dydaktyczny.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Notatka: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...