Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Minister sportu gościł na Sądecczyźnie: rozmowy o budowie toru saneczkowego i inwestycjach powiatowych

16 stycznia 2023 r.

Dzisiaj w hali sportowej w Marcinkowicach odbyło się spotkanie konsultacyjno-noworoczne Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka z samorządowcami, a także środowiskami sportowymi i turystycznymi z terenu Powiatu Nowosądeckiego. Obecny był na nim również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Gości powitał starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Dziękując ministrowi za dotychczasowe wspieranie samorządów i Powiatu Nowosądeckiego, starosta mówił m.in. o budowie Powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach i planach budowy toru saneczkowego.

- Hala sportowa, w której się znajdujemy jest największą inwestycją sportową na terenie Powiatu Nowosądeckiego – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W tym roku wybudujemy część zewnętrzną. Znajdą się tutaj: boisko wielofunkcyjne, korty tenisowe, nowoczesne boisko do squasha, bieżnie, rzutnie, skocznia w dal i wzwyż, miejsce do pchnięcia kulą, pełnowymiarowy basen na 25 metrów, w którym woda będzie podgrzewana. Tym samym powstanie piękne Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach. W planach mamy również budowę toru saneczkowego. W ostatnich latach takie tory zniknęły z mapy Polski, a sztuczny i całoroczny tor w Marcinkowicach na pewno wpłynąłby na promocję i rozwój tej dyscypliny. Tym bardziej, że nasza młodzież startuje w zawodach, ale musi korzystać z torów za granicą. Liczymy na wsparcie finansowe z ministerstwa sportu.

Starosta wspomniał także o budowie profesjonalnego, naturalnego toru kajakowego na Dunajcu w Nowym Sączu. Zawodnicy z miasta i Powiatu osiągają bardzo wysokie wyniki w tej dyscyplinie, a tor zwiększyłbym ich szanse na sukces.

- Ministerstwo sportu wspiera projekty samorządowe i bardzo się cieszę, że w tym regionie jest tak wiele pomysłów dotyczących budowy infrastruktury sportowej – mówił minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. – Jesteśmy na etapie planowania programu, który będzie poświęcony rozwojowi sportów saneczkowych. Będzie to postępowanie konkursowe i samorządy takie jak Powiat Nowosądecki będą mogły przystąpić do konkursu. Planujemy wybudowanie trzech torów kompozytowych w Polsce, które dadzą możliwość prowadzenia profesjonalnych treningów.  

- Budżet Ministerstwa Sportu został bardzo mocno zwiększony – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. – Z kolejnych inwestycji korzystają nie tylko mieszkańcy regionu, ale również turyści. To bardzo dobry kierunek rozwoju Powiatu Nowosądeckiego.

Podczas spotkania, minister odznaczył kilkanaście osób, w tym starostę nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, Mariana Dobosza – członka Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz radnego powiatowego Stanisława Sułkowskiego.

Brązowe Odznaki Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” otrzymali: Janusz Pasiut, Bogusław Popiela, Amadeusz Kwiatkowski, Leszek Skowron.

Srebrną Odznakę Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” otrzymał Paweł Cieślicki.

Złote Odznaki Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Jarosław Jarząb, Marek Kwiatkowski - starosta nowosądecki, Marian Dobosz – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Zygmunt Berdychowski, Stanisław Sułkowski – radny powiatowy, Grażyna Cempa Pulit, Wojciech Mróz, Tomasz Popiela, Wiesław Leśniak, Tadeusz Szewczyk, Andrzej Danek, Zbigniew Szubryt.

Odznaczenia Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki otrzymali: Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza, Kazimierz Gizicki - wiceburmistrz Starego Sącza, Edyta Brongiel – zastępca wójta w Gródku nad Dunajcem, Mariusz Borkowski, Jan Łuszczewski, Kamila Popiela, Alicja Flieger, Anna Janikowska, Czesław Mróz.

Ponadto starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski przyznał  Złote Jabłka Sądeckie osobom szczególnie zasłużonym w zakresie sportu i turystyki. Otrzymali je: Andrzej Gut-Mostowy - poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki,  Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej i radny Województwa Małopolskiego, Jan Mrówka - prezes Klubu GOL w Łącku, dr Marek Reichel - prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, prof. WSB-NLU dr Dariusz Woźniak - rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, Tomasz Michałowski - prezes Stowarzyszenia dla Miasta, Rafał Gawlik.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, senator Wiktor Durlak, posłowie, radni wojewódzcy, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu: Zofia Nika, Edward Ciągło, Marian Dobosz, wiceprzewodnicząca RPN Marta Adamczyk, radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie z Sądecczyzny, przedstawiciele służb mundurowych, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk. Gości powitał Zespół Jakubkowianie, który dał krótki koncert kolęd.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...