Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

LO w Starym Sączu: wybitny kardiochirurg spotkał się z uczniami

9 listopada 2021 r.

Dr Maciej Urlik - wybitny kardiochirurg, transplantolog i koordynator chirurgicznego oddziału transplantacji płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odwiedził Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu. Absolwent starosądeckiego „ogólniaka” spotkał się z młodzieżą klas biologicznych.

Opowiedział między innymi o swoich pionierskich operacjach, które wraz z kardiochirurgami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca przeprowadza w Zabrzu. W 2019 roku dokonali historycznego, bo pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu wątroby i obu płuc.

– Możecie być dumni, że wybraliście to liceum – mówił dr Maciej Urlik. - To miejsce mocno mnie ugruntowało i przygotowało do dalszej drogi. Medycyna jest piękna. To moja pasja. Warto mieć cel i do niego dążyć. Transplantologia jest specyficzną dziedziną. Tutaj nie jest tak, jak na zwykłym oddziale, nawet zabiegowym. Ale praca w tak świetnym zespole wynagradza wszystko.

Centralną część wykładu poświęcono właśnie transplantacji. Uczniowie poznali „drogę” od dawcy do biorcy oraz sytuację pacjentów covidowych, u których konieczny jest przeszczep płuc.

– Transplantologię tak naprawdę limitują dawcy. Podkreślamy tę niezwykłą rolę ludzi czy rodzin, które – w takim trudnym okresie dla siebie i rodziny – podejmują decyzję, żeby narządy kogoś bliskiego oddać, aby mogły ratować czyjeś życie – mówił dr Maciej Urlik. – Walczymy zawsze o każdego pacjenta.

Dr Maciej Urlik zaapelował o szczepienia przeciwko Covid-19.

– Ilość osób zaszczepionych w naszym regionie jest zatrważająco niska – mówił dr Maciej Urlik. –Wirus cały czas mutuje i nie ma na niego leku. Jedynym skutecznym działaniem jest szczepionka. Z COVID-19 wiąże się agresywny, szybko postępujący stan zapalny. Część pacjentów umiera z powodu niewydolności oddechowej, a część ginie z powodu wywołanej stanem zapalnym reakcji ogólnoustrojowej. Obserwujemy to często u młodych pacjentów.

Uczniowie mieli okazje obejrzeć niezwykłe zdjęcia i filmiki wykonane na sali operacyjnej i uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Spotkanie zorganizowała nauczycielka biologii Aneta Mamala.

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...