Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Listopadowe czytanie „Dziadów”

7 listopada 2019 r.

W oktawie uroczystości Wszystkich Świętych nauczyciele Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach już po raz kolejny spotkali się na wspólnym czytaniu II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Na miejsce spotkania wybrano zabytkową kaplicę dworską, która kiedyś była rodzinnym cmentarzem właścicieli dworu. W jej piwnicach grzebano dawniej ciała zmarłych. Między innymi był tu pochowany uczestnik powstania styczniowego Adam Dąbrowa Morawski i jego wnuczka – Marysia.

 - Miejsce to stworzyło niepowtarzalny klimat. Tekst Mickiewicza na chwilę ożył, przemówił po raz już kolejny do zgromadzonych uczniów szkoły średniej i zaproszonych gości – uczniów ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, Rdziostowie, Wielogłowach i Krasnego Potockiego. Czytaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, a wszystko dopełniała scenografia, w której setki zapalonych świec odbijało swoje płomienie w rozstawionych wokół sceny lustrach – mówi Elżbieta Gibas, reżyserka spektaklu.

Oprócz tekstu Adama Mickiewicza, przypomniana została również historia związana z obrzędem „Dziadów”.

W sumie, „Dziady” wystawiono sześć razy dla młodzieży, natomiast w godzinach wieczornych 6 listopada odbyło się spotkanie przeznaczone dla mieszkańców Marcinkowic.

W samym przedstawieniu wzięli udział nauczyciele: w rolę Guślarza wcielił się Paweł Rogodziński, Widmo Złego Pana zagrał ks. Sebastian Musiał, rolę Starca odegrał Kamil Malicki, Aniołka - Aneta Próchnicka, Kruka - Mariusz Jop, Sowę - Paulina Darecka i Anna Sarecka, ducha Zosi - Iwona Sikorska, a w Chórze wystąpili oprócz wspomnianych aktorów: Maria Zając i Elżbieta Gibas, która była również reżyserką spektaklu.

Oprac. (olsz)

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...