Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych

16 marca 2016 r.

Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, który 10 kwietnia 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej, spotkała się dziś z uczniami starosądeckich szkół ponadgimnazjalnych. W spotkaniu, poświęconym Żołnierzom Wyklętym wziął udział członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Artur Rola.

Zuzanna Kurtyka pokazała młodzieży poruszający film Sławomira Górskiego pt. "WiN. Ostatnia nadzieja", poświęcony antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość, powołanej do życia we wrześniu 1945 r. Uczniowie dowiedzieli się z niego o zbrodniach czerwonoarmistów na terenie Polski, walce z niepodległościowym podziemiem, ubeckich katowniach i procesach politycznych, które kończyły się wyrokami śmierci. Strzałem w tył głowy likwidowano patriotów, którzy nie pogodzili się z narzuceniem Polsce reżimu komunistycznego.

- Ludzi, którzy nie poddali się nowemu zniewoleniu nazywamy Żołnierzami Wyklętymi - tłumaczyła Zuzanna Kurtyka. - Czasami określa się ich też mianem niezłomnych, choć tylko część z nich faktycznie pozostała niezłomna. Wielu udało się złamać, bo byli poddawani straszliwym torturom, ich rodziny prześladowano, a domy równano z ziemią.

Zuzanna Kurtyka przypomniała, że także na Sądecczyźnie prężnie działała antykomunistyczna partyzantka. Przywołała postać jezuity ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, rozstrzelanego po pokazowym procesie w 1949 r.

- Proces bolszewizacji Polski był bardzo zaawansowany – przekonywała Zuzanna Kurtyka. - Gdyby Karol Wojtyła nie został papieżem, być może w ogóle nie doszłoby do przełomu i obalenia systemu komunistycznego. To on sprawił, że mur oddzielający państwa demokracji ludowej od wolnego świata zaczął się kruszyć.

Marian Ryba zaapelował do młodzieży, by zgłębiała współczesną historię Polski, w której przez wiele lat nie było miejsca dla pamięci o Żołnierzach Wyklętych

- Rozmawiajcie ze swoimi dziadkami. Może zechcą opowiedzieć o tym, co pamiętają, albo czego sami doświadczyli – mówił Marian Ryba

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...