Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Karierę zaczynali na Sądecczyźnie

13 września 2010 r.

W ostatnim dniu, jubileuszowego XX, Forum Ekonomicznego w Krynicy- Zdroju, spotkali się członkowie Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej...

W ostatnim dniu, jubileuszowego XX. Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, spotkali się członkowie Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Członkami i sympatykami Klubu są osoby z sądeckim rodowodem. Osoby związane z Sądecczyzną poprzez działalność zawodową, naukową, społeczną czy też więzi rodzinne.

Do sali balowej Starego Domu Zdrojowego przybyli znamienici goście z kraju i zagranicy. Liczne grono (prawie dwieście osób), z kręgów polityki, nauki, biznesu, sportowcy, duchowieństwo oraz przedstawiciele samorządu.

Gości podjęli, były premier, honorowy prezes KPZS Józef Oleksy, Jan Golonka, starosta nowosądecki, prezydent Miasta Nowego Sącz, Ryszard Nowak oraz przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Zygmunt Berdychowski.

Gościem specjalnym był Günter Verheugen, długoletni komisarz do spraw rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, o osiem państw Europy środkowej (w tym Polskę) oraz o Maltę i Cypr.

- Bardzo się cieszę, ze Polska jest w Unii, Krynica jest wspaniałym miejscem i to właśnie tu, podczas Forum, najlepiej widać jak długą drogę przeszła Polska do zjednoczonych struktur - mówił Günter Verheugen. - Chciałbym kiedyś muc powiedzieć, że jestem Sądeczaninem - niespodziewanie zakończył unijny polityk.

Prezes Józef Oleksy w skrócie przedstawił polskie i zagraniczne kariery Sądeczan. A lista osiągnięć jest naprawdę długa. Nie brakuje na niej osób pracujących w europejskich korporacjach, uczelniach, instytucjach, w ośrodkach badawczych i placówkach dyplomatycznych.

Kariery te często rozpoczynają się w sądeckich szkołach i uczelniach. Dlatego też, w myśl statutu, po raz kolejny członkowie Klubu ze składek członkowskich ufundowali stypendia naukowe dla najlepszych, tegorocznych maturzystów.

Stypendia ( 300 zł miesięcznie) na najbliższych rok akademicki otrzymali:

Tomasz Gargas

Zamieszkały w Wielogłowach (gmina Chełmiec), absolwent I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Finalista XXXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Laureat XII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej Lipa 2007. Laureat Festiwalu Młodych Talentów I Gimnazjum i Liceum im. J. Długosza w Nowym Sączu. Redaktor gazetki szkolnej i kierownik szkolnego zespołu muzycznego, obecnie podpora i kompozytor znanego na Sadecczyźnie zespołu Megro (gra na pianinie).

Od 1 października rozpoczyna studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku filologia polska o specjalności antropologiczno-kulturowej.

Joanna Jochymek

Zamieszkała w Rytrze. Absolwentka Akademickiego Liceum im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.

Poliglotka, miała okazje być na rocznym stypendium w USA, a przez 4 lata była tłumaczem w Letniej Szkole Językowej w Starym Sączu. Osiągnęła bardzo dobre wyniki w Olimpiadzie Języka Angielskiego i Olimpiadzie pn. „Losy Żołnierza i Oręża Polskiego". Uczestniczyła z powodzeniem w konkursie religijnym „Śladami Świętego Piotra". Zainteresowania: gra na pianinie, podróże, pływanie.

Podejmie studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - kierunek mechatronika w języku angielskim.

Rozalia Knapik

Zamieszkała w Nowym Sączu (na Wólkach). Absolwentka I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Finalistka XL Olimpiady Literatury Języka Polskiego.

Nieprzypadkowo marzy o karierze pisarki, bo zajęła II miejsce w IX Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu" w kategorii senior - proza (za opowiadanie „Pierwszy dzień tygodnia". Była też finalistką Międzyszkolnych Zawodów Matematycznych. Legitymuje się najwyższą średnią ocen wśród tegorocznych maturzystów I LO (5,43). Interesuje się kultura i muzyką, udziela się jako wolontariuszka w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół", uczestniczy w warsztatach Akademii Słowa.

Od 1 października rozpoczyna studia na polonistyce antropologiczno-kulturowej UJ.

Jerzy Michalik

Zamieszkały w Nowym Sączu. Absolwent II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Finalista w ogólnopolskim konkursie „Polska w NATO" i Olimpiady Społeczno-Prawnej. Zdobywca I miejsca w konkursie wiedzy historycznej LABIRYNT HISTORII pn. „Czesi w Małopolsce. Doba Przemyślidów". Nie tylko humanista, ale i umysł ścisły, bo zdobywał wyróżnienia w matematycznym konkursie „Kangur" i „Biznes Junior".

Od 1 października student mechatroniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (dzienne).

Bartłomiej Szczepanik

Zamieszkały w Krużlowej Wyżnej - Starej Wsi (gmina Grybów), absolwent II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, profil matematyka - informatyka - angielski.

Dwukrotny laureat III stopnia olimpiady „O diamentowy Indeks AGH", uczestnik II etapu trzech Olimpiad - Informatycznej. Matematycznej i Fizycznej w latach 2008-2010. Zwycięzca konkursu informatycznego PWSZ w Nowym Sączu w roku 2008. Bardzo dobry wynik osiągnął w ogólnopolskim konkursie informatycznym „Potyczki Algorytmiczne" Laureat nagród prezesa Rady Ministrów i ministra edukacji narodowej.

Od 1 października br. student Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki, kierunek Informatyka.

Stypendia wręczali prezes Józef Oleksy, starosta Jan Golonka oraz prezydent Ryszard Nowak.

Specjalne gratulacje złożył stypendystom Günter Verheugen.

Muzycznie spotkanie uświetnił recital piosenek sądeckich w wykonaniu Marioli Szczypty i Tomasza Wolaka.

Poczęstunek, przygotowany według starych regionalnych receptur przygotowały wspomagane przez wyroby firmy Konsol, Katarzyna Sułkowska, Marianna Kaliciecka i Lidia Dobrowolska z Gospodarstwa Galicyjskiego „U Sułków".

Goście smakowali wykwintne pasztety, doskonale uwędzone wędliny, sosy i przystawki, pieczywo wypiekane na zakwasie i wspaniałe ciasta. Był także domowy smalec ze skwarkami i domowe korniszony.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...