Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Kapitan Jan Brzeski świętował setne urodziny w gronie rodziny i generałów!

6 stycznia 2023 r.

Dzisiaj w Rytrze odbyły się uroczystości z okazji setnych urodzin Jana Brzeskiego – weterana wojennego i jednego z ostatnich żyjących żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 24. Pułku 10 Brygady Kawalerii Pancernej walczącej we Francji, Belgii, Holandii i w północnych Niemczech. Gratulacje, w imieniu starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego, złożył Jubilatowi Marian Dobosz – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.

- W tym szczególnym dniu Jubileuszu setnych urodzin składam Panu serdeczne gratulacje i podziękowania za trudy i owoce minionych lat. Dziękuję za lekcję życiowej wytrwałości i mądrości, którą przekazuje Pan innym. Doceniam szczególnie fakt, że był Pan żołnierzem 24 Pułku 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz walczył Pan w 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. To wszystko sprawia, że Pańskie życie jest bogate w doświadczenia, które może Pan przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków i uświadamiać im, jak wiele wyrzeczeń i trudu kosztowało zdobycie wolności dla naszej Ojczyzny. Jeszcze raz gratuluję pięknego Jubileuszu i życzę, aby każdy kolejny dzień był przepełniony zdrowiem i radością. Proszę też, aby wspierał Pan mądrością i doświadczeniem młodsze pokolenia – mówił Marian Dobosz.

Marian Dobosz przypomniał także, że Pan Jan był świetnym sportowcem i wraz z synami osiągał niezłe wyniki.

Podczas dzisiejszej uroczystości, na którą zaprosiła rodzina kpt. w st. spocz. Jana Brzeskiego oraz Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej, obecni byli również m.in.: poseł Jan Duda, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wójt gminy Rytro Jan Kotarba i przewodniczący Rady Gminy Tomasz Kulig oraz wiceszef krakowskiego oddziału IPN - dr Michał Wenklar. Nie mogło również zabraknąć wojskowych najwyższego szczebla na czele z generałem dywizji Stanisławem Czosnkiem (dowódca Operacji Lądowych - Dowódca Komponentu Lądowego), generała dywizji Piotra Trytka (dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego z Żagania), generała brygady Grzegorza Barabiedy (10. Brygada Kawalerii Pancernej im. generała broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa), generała Rafała Kowalika (szef Pionu Operacyjnego) oraz wielu innych.

Warto wiedzieć:

Kpt. Jan Brzeski – żołnierz 24. Pułku Ułanów 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka - jest najstarszym i jednym z dwóch żyjących w Polsce żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. Przeszedł cały szlak bojowy dywizji. Urodził się 10 stycznia 1923 roku w Rytrze i tam mieszka do dzisiaj. Jego dziadek walczył w Powstaniu Styczniowym, tata był założycielem i prezesem ryterskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Gdy wybuchła II wojna światowa, 16-letni Jan był harcerzem. Jego pierwszym zadaniem była obserwacja samolotów wroga pojawiających się nad Rytrem. Następnie otrzymał rozkaz ewakuacji do Lwowa, lecz po drodze w Łańcucie pociąg, w którym się znajdował, został zbombardowany i Jan pieszo wrócił do Rytra. W lutym 1940 roku przez zaśnieżony Beskid Sądecki i Słowację ze starszym bratem Wincentym dotarli piechotą na Węgry, a następnie przez Jugosławię do Francji, gdzie tworzyło się polskie wojsko. Najpierw jednak trafił do wojska francuskiego, gdzie przeszedł szkolenie w oddziale ciężkich karabinów maszynowych. Po upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Aby móc walczyć razem z bratem, wstąpił do 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, którego żołnierze zostali później włączeni do 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Pan Jan dostał przydział do 24. Pułku Ułanów i przeszedł cały szlak bojowy od lądowania 8 sierpnia 1944 r. w Normandii po Wilhelmshaven, biorąc m.in. udział w wyzwalaniu belgijskiego Tielt i holenderskiej Bredy. Po zakończeniu działań wojennych Jan Brzeski przez jakiś czas pełnił służbę wartowniczą i patrolową w Niemczech. W 1947 roku z bratem wrócili do Polski. Chciał się zatrudnić na budowie zapory wodnej w Rożnowie, ale nie został przyjęty jako element społecznie niepewny. Pracował więc przy odbudowie tunelu w Żegiestowie, a później w sklepie w Rytrze i Sądeckich Zakładach Elektrod Węglowych, jednocześnie prowadząc gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Założył rodzinę i wychował 13 dzieci. W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi. Pan Jan nadal aktywnie uczestniczy w uroczystościach na szlaku chwały 1 Polskiej Dywizji Pancernej w Polsce, Belgii, Francji i Holandii. Spotyka się także z młodzieżą, przekazując piękną historię polskiego oręża. Jest wzorem patriotyzmu, umiłowania ojczyzny, prawości, pracowitości, a przy tym uroczym, dowcipnym i skromnym człowiekiem (Źródło: . Stowarzyszenie Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej).

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...