Starosta nowosądecki odznaczył Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu „Złotym Jabłkiem Sądeckim"...
Z okazji jubileuszu 70. rocznicy powstania Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, za szczególne zasługi w kultywowaniu historii, tradycji narodowej i zachowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Sądeckiej, starosta nowosądecki odznaczył placówkę „Złotym Jabłkiem Sądeckim".
Odznaczenie na ręce dyrektora Ryszarda Ślusarka wręczyli przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Stanisław Wanatowicz i sekretarz Witold Kozłowski.
Uroczystości jubileuszowe połączone z 240.rocznicą zawiązania Konfederacji Barskiej odbyły się w reprezentacyjnej sali dziewiętnastowiecznej repliki, starosądeckiego ratusza znajdujące się na terenie Miasteczka Galicyjskiego, będącego oddziałem muzeum.
Przybyłych na spotkanie przedstawicieli władz miasta i powiatu, radnych, historyków, osoby stale współpracujące z oddziałami muzeum, a przede wszystkim pracowników przywitał Ryszard Ślusarek.
Dyrektor krótko przypomniał historię powstania i działalności sądeckiego muzeum, będącego rezultatem mrówczej pracy i pasji wielu osób.
Ze specjalnymi życzeniami do Miasteczka Galicyjskiego przybyli przedstawiciele słowackiego muzeum znajdującego się na zamku w Starej Lubovni. Delegacji przewodniczył dyrektor Dalibor Mikulik.
Po części wspomnieniowej otwarto, zorganizowaną w ramach obchodów rocznicowych, dwudniową konferencję naukową pn. „Konfederacja Barska w Południowej Małopolsce". W konferencji przewodniczyli - Leszek Zakrzewski prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, Sylwester Rękasa przedstawiciel nowosądeckiego oddziału Archiwum Państwowego, a także Michał Zasłona z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, który w swoim referacie przybliżył postać dr Andrzeja Wasiaka.
Następne referaty wygłosili: Waldemar Potkański z Collegium Balticum w Szczecinie i profesor Kazimierz Przyboś z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. O krakowskich realiach Konfederacji Barskiej mówił Piotr Wierzbicki, o obozach konfederackich na terenie Sądecczyzny i Ziemi Gorlickiej mówili Piotr Sadowski, Maciej Śliwa oraz Renata Zadęcka z Krakowa. Swoje prezentacje przedstawili - redaktorzy Almanachu Muszyny, Bożena Mściwujewska i Ryszard Kruk, Maria Molenda oraz Barbara Klich-Kluczewska z UJ w Krakowie.
Konferencji towarzyszyła wystawa na temat Konfederacji Barskiej, zorganizowana ze zbiorów udostępnionych przez Państwowe Archiwum w Krakowie, muzea w Warce, Nowym Sączu i Muzeum Regionalne PTTK w Muszynie. Dla uczestników konferencji przewidziano również sentymentalną podróż ścieżkami konfederatów; tereny obozów w Blechnarce k/Wysowej i Izbach, kopiec Kazimierza Puławskiego, czy też okopy w okolicach Muszynki.
Opracowanie: AHR BS