Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jubileusz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

22 września 2008 r.

Starosta nowosądecki odznaczył Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu „Złotym Jabłkiem Sądeckim"...

Z okazji jubileuszu 70. rocznicy powstania Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, za szczególne zasługi w kultywowaniu historii, tradycji narodowej i zachowania dziedzictwa kulturowego Ziemi Sądeckiej, starosta nowosądecki odznaczył placówkę „Złotym Jabłkiem Sądeckim".

Odznaczenie na ręce dyrektora Ryszarda Ślusarka wręczyli przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Stanisław Wanatowicz i sekretarz Witold Kozłowski.

Uroczystości jubileuszowe połączone z 240.rocznicą zawiązania Konfederacji Barskiej odbyły się w reprezentacyjnej sali dziewiętnastowiecznej repliki, starosądeckiego ratusza znajdujące się na terenie Miasteczka Galicyjskiego, będącego oddziałem muzeum.

Przybyłych na spotkanie przedstawicieli władz miasta i powiatu, radnych, historyków, osoby stale współpracujące z oddziałami muzeum, a przede wszystkim pracowników przywitał Ryszard Ślusarek.

Dyrektor krótko przypomniał historię powstania i działalności sądeckiego muzeum, będącego rezultatem mrówczej pracy i pasji wielu osób.

Ze specjalnymi życzeniami do Miasteczka Galicyjskiego przybyli przedstawiciele słowackiego muzeum znajdującego się na zamku w Starej Lubovni. Delegacji przewodniczył dyrektor Dalibor Mikulik.

Po części wspomnieniowej otwarto, zorganizowaną w ramach obchodów rocznicowych, dwudniową konferencję naukową pn. „Konfederacja Barska w Południowej Małopolsce". W konferencji przewodniczyli - Leszek Zakrzewski prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, Sylwester Rękasa przedstawiciel nowosądeckiego oddziału Archiwum Państwowego, a także Michał Zasłona z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, który w swoim referacie przybliżył postać dr Andrzeja Wasiaka.

Następne referaty wygłosili: Waldemar Potkański z Collegium Balticum w Szczecinie i profesor Kazimierz Przyboś z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. O krakowskich realiach Konfederacji Barskiej mówił Piotr Wierzbicki, o obozach konfederackich na terenie Sądecczyzny i Ziemi Gorlickiej mówili Piotr Sadowski, Maciej Śliwa oraz Renata Zadęcka z Krakowa. Swoje prezentacje przedstawili - redaktorzy Almanachu Muszyny, Bożena Mściwujewska i Ryszard Kruk, Maria Molenda oraz Barbara Klich-Kluczewska z UJ w Krakowie.

Konferencji towarzyszyła wystawa na temat Konfederacji Barskiej, zorganizowana ze zbiorów udostępnionych przez Państwowe Archiwum w Krakowie, muzea w Warce, Nowym Sączu i Muzeum Regionalne PTTK w Muszynie. Dla uczestników konferencji przewidziano również sentymentalną podróż ścieżkami konfederatów; tereny obozów w Blechnarce k/Wysowej i Izbach, kopiec Kazimierza Puławskiego, czy też okopy w okolicach Muszynki.

Opracowanie: AHR BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...