Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jubileusz 60-lecia Gminnej Biblioteki w Podegrodziu

15 maja 2009 r.

Gminna Biblioteka w Podegrodziu ma 60 lat. Uroczystości jubileuszowe połączone z Powiatowym Dniem Bibliotekarza odbyły się w środę 13 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu...

Gminna Biblioteka w Podegrodziu ma 60 lat. Uroczystości jubileuszowe połączone z Powiatowym Dniem Bibliotekarza odbyły się w środę 13 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

Zaproszenie na jubileuszowe spotkanie przyjęli m.in.: Anna Wiśniewska dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Ireneusz Ptaszek kierownik Działu Terenowego WBP w Krakowie, Ewa Witek przewodnicząca Koła Sądeckiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Przybyli radni z Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury Rady Powiatu Nowosądeckiego, przewodniczący Stanisław Węglarz, wiceprzewodniczący Krzysztof Bodziony oraz Jan Gomółka, Józef Pyzik i Adam Mazur. Starostwo reprezentowała Maria Jabłońska wicedyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu. W uroczystościach uczestniczyli również burmistrz Starego Sącza Marian Cycoń, radni gminy Podegrodzie, a także emerytowani pracownicy Biblioteki w Podegrodziu, Biblioteki im. W. Bazielicha w Starym Sączu oraz bibliotek z gmin powiatu nowosądeckiego.

Od sześćdziesięciu lat działalności, biblioteka gminna w Podegrodziu nieprzerwanie prowadzi szerokie działania na rzecz popularyzacji książki i upowszechniania czytelnictwa. Cyklicznie organizowane są konkursy czytelnicze sprawdzające znajomość literatury, wystawy, lekcje biblioteczne. W bibliotece i Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich można wysłuchać pogadanki o folklorze i historii regionu Lachów Sądeckich oraz archeologii Podegrodzia, Nowego i Starego Sącza. Za sprawą biblioteki podczas festynów ludowych, z okazji Dnia Dziecka, Mikołajek i innych uroczystości gminnych na kiermaszach książek można nabyć nowości wydawnicze. Wraz ze szkołami gminy Podegrodzie pracownicy placówki tworzą ścieżki edukacyjne poprzez lekcje literackie i spotkania autorskie dla dzieci i młodzieży.

Wieloletnie działania dyrekcji i kadry placówki zasługują na słowa wielkiego uznania. Z okazji jubileuszu wójt Stanisław Łatka pogratulował pracownikom osiągnięć podkreślając, że ich praca zajmuje ważne miejsce w życiu kulturalnym i edukacyjnym gminy. Były kwiaty, listy gratulacyjne i grawertony.

Uroczystości jubileuszowe zbiegły się z obchodami Powiatowego Dnia Bibliotekarza. Z tej to okazji Stanisław Węglarz przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury Rady Powiatu Nowosądeckiego odznaczył Srebrnym Jabłkiem Sądeckim: Bożenę Pasiut z Gminnej Biblioteki Publicznej w Podegrodziu oraz Cecylię Tudaj z Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Wyróżniającym się bibliotekarzom Stanisław Węglarz wręczył nagrody starosty nowosądeckiego. Nagrody otrzymali: Maria Szewczyk dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Podegrodziu, Maria Jaworecka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Korzennej oraz Jolanta Chruślicka z Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Wręczono także nagrody i dyplomy za wieloletnią pracę zawodową. Nagrodę z okazji jubileuszu 35-lecia pracy zawodowej otrzymała Wanda Czuba z Biblioteki Publicznej w Muszynie, z okazji 30-lecia Magdalena Kotkowska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu oraz Marii Jaworeckiej z Gminnej Biblioteki Publicznej w Korzennej, a z okazji 25-lecia pracy zawodowej nagrody otrzymały: Urszula Sikorska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmcu oraz Ewa Durak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Grybowie.

Uroczystości w podegrodzkim GOK-u uświetniły występy młodych wykonawców z zespołu regionalnego „Małe Podegrodzie" oraz okolicznościowy wykład Marii Załuskiej, etnografa z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Jak na Dzień Bibliotekarza przystało, promowano nową książkę „O pochodzeniu nazw miejscowych gmin Podegrodzie i okolic" autorstwa Zenona Szewczyka.

Na zakończenie wszyscy obecni mogli skosztować wspaniałego, jubileuszowego tortu w kształcie... otwartej księgi.

Opracowanie: AW BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...