Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jesteście powołani do wielkich dzieł

11 stycznia 2010 r.

W sobotnie popołudnie starosta nowosądecki Jan Golonka wziął udział w spotkaniu opłatkowym rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Saczu...

W sobotnie popołudnie starosta nowosądecki Jan Golonka wziął udział w spotkaniu opłatkowym rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Saczu.

Rangę wydarzenia podniosła obecność ks. bp Andrzeja Jeża, sufragana diecezji tarnowskiej.

Do sądeckiego ratusza zjechali przedstawiciele cechów z całej diecezji tarnowskiej, starszyzny cechów z Tarnowa, Limanowej, Gorlic, Brzeska, Nowego Targu, Zakopanego i innych.

Nie zabrakło samorządowców, posłów i senatorów Ziemi Sądeckiej. Rolę współgospodarzy pełnili prezydent miasta Ryszard Nowak i przewodniczący rady Miasta Artur Czernecki.

- Nie sposób nie doceniać pracy rzemieślników, nawet jak rozejrzymy się po tej pięknej sali na każdym kroku widać kunszt rzemieślników - mówił ksiądz biskup Andrzej Jeż. - Pochylam głowę nad wszystkimi przedsiębiorcami i rzemieślnikami, którzy w ciężkich czasach nie wyemigrowali. To są ludzie borykający się z wieloma problemami, ale oni właśnie są przyszłością, oni tworzą kulturę, budują lokalną gospodarkę i ekonomię miejsca, w którym żyją i pracują. Życzę, abyście na nowo odkryli w Jezusie Chrystusie to, że jesteście piękni wewnętrznie, jesteście powołani do wielkich dzieł. Aby zewnętrzna rzeczywistość, którą kształtujecie na różnych stanowiskach, opierała się na miłości i dbałości o drugiego człowieka, abyście mieli świadomość, że zakorzenienie w tej ziemi jest zakorzenieniem naszych przodków, które zawsze sięga ku Wieczności, ku Bogu - zakończył życzenia ksiądz biskup.

Życzenia złożył również Jan First starszy sądeckiego cechu, który nawiązał do roli i znaczenia polskiego rzemiosła w rzeczywistości ekonomicznej kraju.

- Miniony rok stał pod znakiem ogólnoświatowego kryzysu. Jednakże z wielu ocen wynika, ze nie był tak dotkliwy dla Polski, z uwagi na dobrze prosperujące mikro i makroprzedsiebiorstwa. Przedsiębiorstwa te, to nic innego jak rzemiosło właśnie. Nie oznacza to wcale, że rzemiosło nie boryka się z trudnościami. Chociażby próby nowelizacji ustawy o rzemiośle, czy też ciągle zmieniający się system kształcenia w zawodach rzemieślniczych. A mimo to ciągle w rzemiośle kształcone są nowe kadry - mówił Jan First.

Właśnie przyszli rzemieślnicy, młodzież z cechowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej pięknie wykonanymi kolędami, muzycznie oprawiła spotkanie.

Długo składano sobie życzenia, dyskutowano i snuto plany na nadchodzący rok.

Ksiądz biskup pogratulował gospodarzowi powiatu, staroście Janowi Golonce dotychczasowych osiągnięć oraz życzył wszelkich Łask Bożych w Nowym Roku.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...