Pierwszy Jesienny Festiwal Pieroga Łomniczańskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój " Łomniczanie"...
W Szkole Podstawowej w Łomnicy Zdroju odbył się pierwszy Jesienny Festiwal Pieroga Łomniczańskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój " Łomniczanie".
Pierogi robione wg starych, skrzętnie skrywanych przepisów to, jak twierdzą członkinie Stowarzyszenia tradycyjna potrawa Łomnicy i okolic. Dlatego też, Stowarzyszenie rozpoczęło starania o rejestrację pieroga łomniczańskiego jako produktu regionalnego. Stosowne wnioski złożono już w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.
Tradycyjne pierogi, to potrawa z maki i różnego rodzaju dodatków, występująca w Polsce, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Chinach i Japonii. Znana są również jako perogi, perogy, piroghi, pirogi, piroshki, pirozhki, pyrohy,pielmieni lub piroggen. Znane są w Polsce już od XIII w., a sprowadzono je przypuszczalnie z Dalekiego Wschodu. Kiedyś pierogi przygotowywane były wyłącznie z okazji świąt i każde święto miało swój różniący się farszem i kształtem pieróg, np.: "kurniki" - duże pierogi weselne z różnymi nadzieniami, zawsze z dodatkiem mięsa kurzego; "knysze" - pierogi żałobne, podawane nastypie; "koladki" - pieczone w styczniu, na pamiątkę kolędy; "hreczuszki" - przyrządzane z mąki gryczanej; "sanieżki" i "socznie" - słodkie pierożki pieczone najczęściej z okazji imienin.
Głównym składnikiem pierogów łomniczańskich są ziemniaki i jeden rodzaj nadzienia, co znacznie odróżnia je od tych najbardziej znanych.
Degustacji w Łomnicy Zdrój, na którą zjechali się smakosze z odległych stron powiatu i województwa towarzyszyły występy artystyczne dzieci ze szkół w Łomnicy Zdrój i Wierchomli, grupy tanecznej działającej przy MGOK w Piwnicznej Zdroju oraz pokaz Piotra Dobosza, wicemistrza Europy w sztukach walk „BUDO".
Gościem specjalnym festiwalu był Zespół Folklorystyczny "Dolina Soły" z Oświęcimia, który uhonorowany został Złotym Jabłkiem Sądeckim. Odznaczenie zostało przyznane za szczególny wkład w propagowanie kultury Sądeckiej.
W imieniu starosty nowosądeckiego statuetkę wręczał Zbigniew Czepelak dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Dyrektor pogratulował wszystkim członkom zespołu zaangażowania i wielkiej pasji w propagowaniu kultury polskiej, a następnie zaprosił gości na degustację smakołyków przygotowanych przez członkinie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój " Łomniczanie".
Opracowanie: MD BS
Wykorzystano:http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierogi