Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jesienny Festiwal Pieroga Łomniczańskiego

22 września 2008 r.

Pierwszy Jesienny Festiwal Pieroga Łomniczańskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój " Łomniczanie"...

W Szkole Podstawowej w Łomnicy Zdroju odbył się pierwszy Jesienny Festiwal Pieroga Łomniczańskiego zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój " Łomniczanie".

Pierogi robione wg starych, skrzętnie skrywanych przepisów to, jak twierdzą członkinie Stowarzyszenia tradycyjna potrawa Łomnicy i okolic. Dlatego też, Stowarzyszenie rozpoczęło starania o rejestrację pieroga łomniczańskiego jako produktu regionalnego. Stosowne wnioski złożono już w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie.

Tradycyjne pierogi, to potrawa z maki i różnego rodzaju dodatków, występująca w Polsce, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Chinach i Japonii. Znana są również jako perogi, perogy, piroghi, pirogi, piroshki, pirozhki, pyrohy,pielmieni lub piroggen. Znane są w Polsce już od XIII w., a sprowadzono je przypuszczalnie z Dalekiego Wschodu. Kiedyś pierogi przygotowywane były wyłącznie z okazji świąt i każde święto miało swój różniący się farszem i kształtem pieróg, np.: "kurniki" - duże pierogi weselne z różnymi nadzieniami, zawsze z dodatkiem mięsa kurzego; "knysze" - pierogi żałobne, podawane nastypie; "koladki" - pieczone w styczniu, na pamiątkę kolędy; "hreczuszki" - przyrządzane z mąki gryczanej; "sanieżki" i "socznie" - słodkie pierożki pieczone najczęściej z okazji imienin.

Głównym składnikiem pierogów łomniczańskich są ziemniaki i jeden rodzaj nadzienia, co znacznie odróżnia je od tych najbardziej znanych.

Degustacji w Łomnicy Zdrój, na którą zjechali się smakosze z odległych stron powiatu i województwa towarzyszyły występy artystyczne dzieci ze szkół w Łomnicy Zdrój i Wierchomli, grupy tanecznej działającej przy MGOK w Piwnicznej Zdroju oraz pokaz Piotra Dobosza, wicemistrza Europy w sztukach walk „BUDO".

Gościem specjalnym festiwalu był Zespół Folklorystyczny "Dolina Soły" z Oświęcimia, który uhonorowany został Złotym Jabłkiem Sądeckim. Odznaczenie zostało przyznane za szczególny wkład w propagowanie kultury Sądeckiej.

W imieniu starosty nowosądeckiego statuetkę wręczał Zbigniew Czepelak dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Dyrektor pogratulował wszystkim członkom zespołu zaangażowania i wielkiej pasji w propagowaniu kultury polskiej, a następnie zaprosił gości na degustację smakołyków przygotowanych przez członkinie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój " Łomniczanie".

Opracowanie: MD BS

Wykorzystano:http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierogi
komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...