Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jedenastu wspaniałych

19 stycznia 2011 r.

Nominacje do honorowego tytuły „Sądeczanin Roku 2010" otrzymało jedenastu kandydatów...

Nominacje do honorowego tytuły „Sądeczanin Roku 2010", otrzymało jedenastu kandydatów. Kapituła plebiscytu, organizowanego przez Fundację Sądecką, spośród zgłaszanych przez różne środowiska i organizacje propozycji, wybrała jedenaście osób. Wybitnych sądeczan odciskających swój ślad na wielu polach życia społecznego.

Już wkrótce w lokalnych mediach, rozpocznie się plebiscyt, w którym każdy będzie mógł zagłosować na swojego kandydata do tytułu. Nad głosowaniem czuwać będzie kapituła, pod przewodnictwem Zygmunta Berdychowskiego, prezesa Fundacji, organizatora plebiscytu.

O tytuł ubiegać się będą:

  1. O. Fabian Błaszkiewicz- jezuita z parafii N.S.P.J. w Nowym Sączu. Charyzmatyczny zakonnik, duszpasterz młodzieży, świetny rekolekcjonista, mistrz życia duchowego. Opowiada młodym ludziom o urodzie życia, daje praktyczne wskazówki, jak odnaleźć jego sens i nim się cieszyć. Licznymi przykładami pokazuje, jak Ewangelię można przełożyć na codzienność. Założyciel duszpasterstwa młodych „Magis" w Nowym Sączu. Muzyk, współautor płyty z pieśniami patriotycznymi, autor publikacji książkowych.
  2. Janusz Dominik- prezes Zakładu Przetwórstwa Mleczarskiego Dominik sp. z o.o. w Dąbrowej, jednej z niewielu prywatnych mleczarni w Polsce południowej, którą 10 lat wcześniej zakładał wraz ze swoimi rodzicami. Znany ze wspierania przedsięwzięć kulturalnych i sportowych urządzanych przez organizacje pozarządowe. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in. statuetkę Orła Agrobiznesu, statuetkę za najlepszy produkt Agropromocji 2009 roku w Nawojowej.
  3. Janusz Kasztelewicz- właściciel Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik" w Stróżach. Firma nawiązuje do korzeni polskiego pszczelarstwa i propaguje zdrowy styl życia, zgodny z naturą, czego bartnictwo i produkty pszczelopochodne są najlepszym symbolem. Założyciel Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, zasłużony wydawca albumów i poradników pszczelarskich. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień za całokształt muzealno-skansenowej działalności pasieki, m.in. godła „Teraz Polska" i „Krakowskiego Dukata".
  4. Wiesław Leśniak- właściciel firmy masarskiej „Leśniak". Zdobywca wielu prestiżowych tytułów i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach na wyroby wędliniarskie, między innymi tytułu wicemistrza krajowego „Agroligi". Znany ze swojego zaangażowania w działalność charytatywną oraz ze wspierania przedsięwzięć kulturalnych i sportowych urządzanych przez organizacje pozarządowe. Od lat związany z MKS „Sandecja" Nowy Sącz, w którym od trzech lat jest wiceprezesem.
  5. Józef Nowogórski- funkcjonariusz Straży Miejskiej w Nowym Sączu, działacz Polskiego Czerwonego Krzyża, rekordzista w Nowym Sączu pod względem oddanej honorowo krwi. Został uhonorowany „Złotym Krzyżem Zasługi" oraz medalem 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa PCK za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK.
  6. Ks. prałat Władysław Piątek- emerytowany proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej. Budowniczy nowego kościoła, plebani oraz kaplicy cmentarnej. Organizator wielu przedsięwzięć kulturalnych, społecznik. Nagrodzony odznaką za „Krzewienie Folkloru Sądeckiego", odznaką honorową z tytułem „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej". Autor publikacji i książek o tematyce historyczno-religijnej, kronikarz ziemi łososińskiej.
  7. Ks. Tadeusz Sajdak- budowniczy i Dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu, które powstało na pamiątkę wizyty Ojca Świętego na Ziemi Sądeckiej i kanonizacji bł. Kingi w 1999 roku. Koordynator ośrodka formacyjno-rekolekcyjnego na błoniach w Starym Sączu. Znajduje się w nim biblioteka i muzeum gromadzące pamiątki po Janie Pawle II. Zaangażowany w życie kulturalne regionu, współorganizator pielgrzymek oraz spotkań kulturalno-religijnych dla mieszkańców Ziemi Sądeckiej. Laureat odznaki honorowej „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej".
  8. Jan Stawiarski- najstarszy radny w Polsce, w listopadzie ub. r. w wieku 83 lat po raz kolejny zdobył mandat radnego gminy Chełmiec. Zasłużony społecznik, m.in. przewodniczący komitetu rozbudowy szkoły i budowy kaplicy w Biczycach Dolnych oraz kościoła w Niskowej. Założyciel i od ponad 20 lat prezes spółki wodociągowej w Biczycach Dolnych, zaopatrującej w smaczną i tanią wodę ponad 2,5 domostw w Biczycach Dolnych i Górnych, Trzetrzewinie, Niskowej i części Chełmca.
  9. Adam Tokarczyk- prezes Zarządu Miejsko - Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Muszynie. Brał czynny udział w pomocy mieszkańcom Muszyna - Folwark podczas czerwcowej powodzi w 2010 roku. Pomysłodawca i konstruktor oryginalnego malucha na szynach, pojazdu powstałego w trzy dni, by do poszkodowanych przez powódź mieszkańców Folwarku mogła dotrzeć pomoc.
  10. Celestyn Żeliszewski- mieszkaniec Librantowej, skromny pracownik Zakładu Gazowniczego w Nowym Sączu, który w maju 2010 r. uratował dwie młode osoby uwięzione w płonącym aucie podczas groźnego wypadku. Sam został poważnie poparzony, wiele miesięcy spędził w szpitalu na leczeniu i rehabilitacji. Za swoją bohaterską postawę uhonorowany m.in. medalem ,,Za Dzielność i Odwagę", nadanym przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
  11. Maria Żuchowicz- dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Muszynie. Z Jej inicjatywy powstało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów „Sposób na Życie". Organizatorka akcji charytatywnych na terenie Miasta i Gminy Muszyna, których celem jest przede wszystkim pomoc osobom niepełnosprawnym. Inicjatorka coraz nowszych form aktywności dla osób niepełnosprawnych, m.in. kursów języka migowego, komputerowych i rehabilitacji.

Dotychczasowymi laureatami plebiscytu są: Barbara Szarota (1998), ks. prałat Stanisław Lisowski (1999), ks. Mieczysław Czekaj (2000), Wiesław Czop (2001), Ryszard Florek (2003), ks. Janusz Szczypka (2004), gen. Zygmunt Staniszewski (2005), Krzysztof Mączka (2006), Piotr Droździk (2007), dr Anna Szczepanik- Dziadowicz (2008) i Ryszard Nowak (2009).

Zwycięzcę plebiscytu „SĄDECZANIN ROKU 2010", poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się na początku marca br. w MCK "Sokół" w Nowym Sączu.

Wykorzystano:

http://www.sadeczanin.info/laureaci_plebiscyt_sadeczanin_roku

http://www.sadeczanin.info/aktualnosci/art/11899

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...