Zanim zdecydujesz, do których szkół, a w ramach nich do których oddziałów będziesz kandydował, zapoznaj się z tymi szkołami (przeanalizuj ich ofertę, regulaminy rekrutacji). Przeanalizuj swoje szanse dostania się do tych szkół.
Dokonując wyboru pamiętaj, że masz prawo kandydować najwyżej do trzech szkół, ale możesz w nich wybrać dowolną liczbę oddziałów.Zwiększając liczbę wybranych oddziałów w tych szkołach, zwiększasz swoje szanse w trakcie rekrutacji.
Ustalając kolejność wybranych przez siebie oddziałów, określasz swoją hierarchię -oddział wybrany jako pierwszy to oddział, do którego najbardziej chcesz się dostać.Oddział ostatni to ten, na którym najmniej Ci zależy.
Elektroniczny system działa według następujących zasady:
Kandydat otrzymuje miejsce tylko w jednym oddziale, usytuowanym najwyżej w jego hierarchii, do którego wygrał konkurencję z innymi kandydatami.
7 KROKÓW DO SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ
- Abyś mógł wziąć udział w elektronicznej rekrutacji, musi zostać Ci przydzielone konto w systemie. Jeżeli jesteś uczniem gimnazjum objętego systemem Twoje gimnazjum jest zobowiązane do przekazania Ci hasła i loginu. Gimnazjaliści z gimnazjów nieobjętych systemem zakładają sobie sami konta w systemie korzystając ze strony internetowejwww.malopolska.edu.com.pl.
Uwaga: w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Nowosądecki funkcjonują punkty rekrutacyjne, w których możesz skorzystać z komputera w celu założenia sobie konta oraz otrzymania hasła i loginu. - Przejrzyj ofertę szkół. Wybierz oddziały do których chcesz kandydować. Wydrukuj podanie, daj do podpisu rodzicom (opiekunom prawnym). Zanieś podanie do:
• Twojego gimnazjum, jeżeli jest ono objęte systemem (login otrzymałeś w gimnazjum)
• szkoły pierwszego wyboru, jeżeli Twoje gimnazjum nie jest objęte systemem (samodzielnie rejestrowałeś konto w systemie).
Wraz z podaniem powinieneś złożyć kopie dodatkowych zaświadczeń poświadczonych przez szkołę, w której są one wymagane, a także zaświadczenia o dodatkowych uprawnieniach do pierwszeństwa w przypadku równej liczby punktów.Masz na to czas w terminie od 26 maja do 12 czerwca 2008, do godziny 1500
UWAGA!
•Wybierz jak najwięcej oddziałów (w trzech szkołach). Wtedy będziesz w lepszej sytuacji.
• Istotną rolę odgrywa to, w jakiej kolejności wybierasz oddziały. Oddział wybrany jako pierwszy, to oddział, do którego najbardziej chcesz się dostać. Ostatni to ten, na którym najmniej Ci zależy.Przemyśl dobrze kolejność oddziałów.
• Po dostarczeniu podania do szkoły nie zmieniaj już kolejności wybranych oddziałów (na swoim koncie w Internecie). Jeżeli informacja w Systemie będzie różnić się od informacji na podaniu, to podczas weryfikacji podanie zostanie odrzucone. Weryfikacja podania w szkole może trwać nawet do 7 dni. Gdyby po 7 dniach informacja o akceptacji podania nie pojawiła się na stronie głównej Twojego konta, skontaktuj się ze szkołą, w której składałeś dokumenty.
• Po zweryfikowaniu podania, możliwość zmiany kolejności wyboru oddziałów w Internecie zostanie zablokowana przez System. Jeżeli będziesz chciał zmienić swoją listę preferencji, musisz najpierw pójść do szkoły, do której składałeś dokumenty i anulować złożone tam wcześniej podanie. Następnie na swoim koncie wprowadź odpowiednią zmianę, wydrukuj nowe podanie i zanieś je do:
• Twojego gimnazjum, jeżeli jest ono objęte systemem (login otrzymałeś w gimnazjum)
• szkoły pierwszego wyboru, jeżeli Twoje gimnazjum nie jest objęte systemem (samodzielnie rejestrowałeś konto w systemie).
Możesz to zrobić do18 czerwca 2008 do godziny 1200. - Po zakończeniu roku szkolnego otrzymasz świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego wraz z trzy kopie tych dokumentów. Jeżeli Twoje gimnazjum jest objęte systemem dane zawarte w tych dokumentach zostaną automatycznie wprowadzone do systemu. Dla gimnazjalistów z gimnazjów nieobjętych systemem, dane do systemu wprowadza szkoła pierwszego wyboru lub sam kandydat dysponujący dostępem do Internetu.
- Jeżeli Twoje gimnazjum nie jest objęte systemem otrzymane kopie: świadectwa oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego dostarcz do szkoły pierwszego wyboru w dniach:od 20 czerwca do 24 czerwca 2008 do godziny 1500.
- Szkoła pierwszego wyboru lub Twoje gimnazjum dokonuje sprawdzenia zgodności danych wprowadzonych do systemu z faktycznymi osiągnięciami i przesyła informację o akceptacji świadectwa, która pojawi się na stronie Twojego konta. Pozwoli to sprawdzić, czy liczba przyznanych Ci punktów jest poprawna. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, oczekuj na ogłoszenie wyników. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zgłoś się natychmiast do:
• Twojego gimnazjum, jeżeli jest ono objęte systemem (login otrzymałeś w gimnazjum)
• szkoły pierwszego wyboru, jeżeli Twoje gimnazjum nie jest objęte systemem (samodzielnie rejestrowałeś konto w systemie). - Dnia27 czerwca 2008 r. do godziny 1200na stronie Twojego konta oraz na listach wywieszonych w Twojej szkole pierwszego wyboru, znajdziesz informację do którego oddziału się dostałeś. Dodatkowo System może przysłać Ci SMS-a z tą informacją (usługa ta wymaga wcześniejszego zamówienia).
- Aby potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole do której zostałeś zakwalifikowany, dostarcz do tej szkoły oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu. Możesz to zrobić do2 lipca do godziny 1400.
UWAGA!
• Jeżeli wymagane dokumenty nie zostaną dostarczone w terminie do2 lipca 2008 r. do godziny 1400, oznacza to rezygnację z kandydowania do tego oddziału i skreślenie Ciebie z listy zakwalifikowanych do przyjęcia.
• Dnia4 lipca 2008 r. o godzinie 1200wszystkie szkoły ponadgimnazjalne ogłoszą listy kandydatów, którzy złożyli oryginały dokumentów.
Przypisy
Kopie poniżej wymienionych dokumentów, poświadczone przez szkołę, w której są wymagane, powinieneś złożyć wraz z podaniem w szkole pierwszego wyboru:
• zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań zdrowotnych w przypadkutechnikum lub zasadniczej szkoły zawodowej;
• dokumenty wymagane w przypadku szkół sportowych i mistrzostwa sportowego;
• orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego uprawniające do naukiw oddziale integracyjnym;
• oświadczenie o praktyce zawodowej (w przypadku kandydatów doklas wielozawodowych ZSZ);
• inne zaświadczenia wymagane przy ubieganiu się do danego oddziału, wynikające z regulaminu rekrutacji w danej szkole;
• zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kandydata do pierwszeństwa w przypadku równej liczby punktów.