Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Forum w Miasteczku

14 września 2010 r.

W sobotę w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, odbyło się Forum III Wieku - impreza towarzysząca XX Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdroju. Wydarzenie zorganizowane przez Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku...

W sobotę w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, odbyło się Forum III Wieku - impreza towarzysząca XX Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdroju.

Wydarzenie zorganizowane przez Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku otworzyła prezes SUTW, Wiesława Borczyk.

- My jesteśmy aktywni i burzymy stereotyp ukazujący ludzi starszych, jako ludzi nieudolnych - mówiła Wiesława Borczyk. - Osoby w wieku pięćdziesiąt plus mają jeszcze dużo do zaoferowania, a ich doświadczenie i chęć do działania to niedoceniany potencjał.

Patronat honorowy nad obradami objęły; Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dzień wcześniej w ramach „polskiego Davos", w Krynicy-Zdroju odbył się panel pod nazwą „Europa wobec problemu starzejącego się społeczeństwa". Dyskutowano o zmianach demograficznych, rynku pracy, systemach zabezpieczenia społecznego i ochronie zdrowia w kontekście starzejącego się społeczeństwa, a także kształceniu ustawicznym seniorów. Obrady cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Podobnie było w sobotę w Miasteczku Galicyjskim, gdzie na uroczyste otwarcie Forum III Wieku przybyli słuchacze Uniwersytetu oraz licznie zaproszeni goście - blisko 170 osób. A wśród nich Marszałek Sejmu RP II i IV kadencji, były Premier RP, Józef Oleksy oraz przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, Zygmunt Berdychowski. Przybyli posłowie, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Powiat Nowosądecki reprezentował Starosta Nowosądecki, Jan Golonka.

- Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku stanowi - dopełnienie idei społeczeństwa obywatelskiego - mówił Józef Oleksy. - Nie sposób nie zauważyć, że większość słuchaczy to kobiety. Kobiety posiadają bardziej rozległe horyzonty. Dłużej zachowują swoją aktywność intelektualną i uczuciową, a wolne od rutyny oraz różnorakich obciążeń zawodowych i domowych, są bardziej kreatywne.

- Praca daje ludziom poczucie spełniani. Być może powinni sami decydować, jak długo chcą być aktywni zawodowo - dodał były premier, za co został nagrodzony gromkimi brawami.

Do dyskusji zaproszono wybitnych specjalistów i praktyków z dziedziny aktywizacji osób starszych z kraju i zagranicy. Swoimi doświadczeniami podzielili się naukowcy z Niemiec, Estonii, Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Obrady rozpoczął panel pod nazwą - „Poszukiwanie rozwiązań problemów demograficznych w Polsce i Europie - Strategie regionalne a starzenie się społeczeństwa". O diagnozie sytuacji społeczno-ekonomicznej osób starszych, zmianie wizerunku i wykorzystaniu potencjału seniorów, dyskutowali: prof. dr hab. Tadeusz Aleksander z UJ w Krakowie, Witold Kochan, poseł na Sejm RP, Magdalena Kuraś, przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Leszek Zegzda, wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz gość specjalny Carl Petrokofsky z Wielkiej Brytanii. Moderatorem dyskusji był Jacek Woźniak dyr. Departamentu Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Tematom wyzwań stojących przed instytucjami publicznymi w obliczu starzejącego się społeczeństwa i kompetencji wobec osób po 60.roku życia, a także modelu pracy z osobami starszymi podczas drugiego panelu dyskutowały panie: dr Ewa Dybowska, Wioletta Wilimska, Marta Mordarska i dr Lidia Maria Jedlińska. Towarzyszył im Pia Flörsheimer z Frankfurtu.

W dalszej części obrad mówiono na temat aktywności obywatelskiej, zapobiegania wykluczenia społecznego, utrzymaniu sprawności umysły, aktywności fizycznej oraz zatrudnianiu osób 50+. Nie zapomniano o rynku wyrobów i usług dla osób starszych i strategiach zarządzania wiekiem w firmach.

Forum towarzyszyła degustacja wyrobów i potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Krużlowej, Polnej i Gródka w gminie Grybów.

Instytucje i organizacje współpracujące z UTW zaprezentowały się na stoiskach promocyjnych. Dużym powodzeniem cieszyły sie wydawnictwa i mapy turystyczne przygotowane przez nowosądeckie Starostwo.

Partnerami Forum III Wieku było Województwo Małopolskie i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych oraz Powiat Nowosądecki i sądeckie uczelnie wyższe. Impreza została dofinansowana ze środków Polsko-Amerykańskij Fundacji Wolności w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku".

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...