Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Flaga Powiatu Nowosądeckiego na kolejnym szczycie

21 stycznia 2010 r.

W czwartek 14 stycznia ok. godz. 18 czasu polskiego po raz kolejny flaga Powiatu Nowosądeckiego załopotała na górskim szczycie. Tym razem czerwone gwiazdki odbiły się na tle śniegu szczytu Aconcagua...

W czwartek 14 stycznia ok. godz. 18 czasu polskiego po raz kolejny flaga Powiatu Nowosądeckiego załopotała na górskim szczycie. Tym razem czerwone gwiazdki odbiły się na tle śniegu szczytu Aconcagua. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej położony w Andach argentyńskich wznosi się na wysokość 6962 metrów nad poziom morza.

Stało się to za sprawą Zygmunta Berychowskiego, prezesa Fundacji Sądeckiej, z zamiłowania turysty wysokogórskiego.

Wyprawa rozpoczęła się 3 stycznia. Lot samolotem, później podróż samochodem, wreszcie wspinaczka, powoli dla lepszej aklimatyzacji w sumie dziesięć dni.

Sądeckiemu wspinaczowi towarzyszyli; warszawianin, małżeństwo lekarzy z Wisły oraz oczywiście przewodnicy.

Aconcagua, Cerro Aconcagua (Kamienny Strażnik) to najwyższy szczyt Andów i Ameryki Południowej (także półkul zachodniej i południowej). Leży na wysokości 6962 m n.p.m.. w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny, nieco ponad 110 km na północny zachód od miasta Mendoza. Aconcagua tworzy rozległy masyw o długości 60 km, zbudowany głównie z granitów. Jest pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, z których siedem spływa na wysokość 3900 m n.p.m.

Po raz pierwszy szczyt zdobył Szwajcar Matthias Zurbriggen 14 stycznia 1897. W roku 1934 pierwsza polska wyprawa andyjska (Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski) wytyczyła nową drogę od strony wschodniej przez lodowiec, nazwany później Lodowcem Polaków. Polska alpinistka Wanda Rutkiewicz pokonała ścianę południowego szczytu Aconcagui w roku 1985.

To kolejny szczyt zdobyty przez byłego posła na Sejm RP, prezesa Fundacji Sądeckiej, twórcę Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

W grudniu 2009 zdobył Kilimandżaro najwyższy szczyt Afryki (5895 m n.p.m.), w lipcu 2009 roku stanął na Elbrusie (5642 m n.p.m.), najwyższym szczycie Kaukazu, rok wcześniej zdobył najwyższą górę Europy, Mont Blanc (4807 m n.p.m.). Swoje wędrówki Zygmunt Berdychowski zaczynał od tatrzańskich szczytów łącznie z Gerlachem (2655 m n.p.m.). Wspinacz z Niskowej marzy o zdobyciu najwyższych gór wszystkich kontynentów tzw. Korony Ziemi.

Do osiągnięcia marzenia pozostają jeszcze: Mount McKinley (6195 m. n.p.m.), najwyższa góra Ameryki Północnej, Góra Kościuszki, najwyższy szczyt Australii (2230 m n.p.m.), Piramida Carstensza (5030 m n.p.m.) najwyższe wzniesienie zarówno Nowej Gwinei, jak i całej Oceanii. No i oczywiście najwyższy szczyt Azji, Mount Everest (8848 m n.p.m.) i Mount Vinson (5140 m n.p.m.) najwyższy szczyt Antarktydy.

Opracowanie: BS

Wykorzystano:http://pl.wikipedia.org/wiki/Aconcagua

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...