Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Dzień transplantacji w Nawojowej

15 marca 2013 r.
15 marca 2013 r.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej obchodzono Dzień Transplantacji. Mottem przewodnim były słowa błogosławionego Jana Pawła II „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”. W spotkaniu uczestniczył dr Ryszard Poradowski – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej obchodzono Dzień Transplantacji. Mottem przewodnim były słowa błogosławionego Jana Pawła II „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”. W spotkaniu uczestniczył dr Ryszard Poradowski – członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.

O potrzebie transplantacji mówiła Katarzyna Pasiut - koordynator ds. transplantacji nowosądeckiego szpitala, a uczniowie, pod kierunkiem polonistki Patrycji Górki, przygotowali inscenizację przedstawiającą postać Brajana Chlebowskiego, sześciolatka, który zginął tragicznie w pożarze, ratując wszystkich mieszkańców łódzkiej kamienicy. Został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Medalem za Odwagę. Rodzice Brajana podjęli decyzję o oddaniu narządów chłopca do przeszczepu. Jego matka powiedziała „Synkowi nic życia już nie przywróci, ale może jego śmierć pozwoli uratować innych”.

- Uczniowie przybliżyli również historie osób, które żyją dzięki transplantacjom i są wdzięczne dawcom oraz lekarzom za dar drugiego życia – mówi dr Ryszard Poradowski. - Opowiedziano historię Przemysława Salety, który sześć lat temu przerwał karierę bokserską, by oddać nerkę swojej chorej córce. Przez tydzień walczył o życie, była to najtrudniejsza walka w jego karierze, ale zdołał ją wygrać. Nagrodą nie był pas mistrza świata, ale zdrowie i życie córki.

Organy do przeszczepu pochodzą od ludzi, u których komisja lekarska stwierdziła śmierć pnia mózgu. Dawca narządów może ocalić życie kolejnym siedmiu osobom: serce, płuca, śledziona, wątroba, dwie nerki, jelita. Dawcą może zostać każdy, to lekarze oceniają stan i wydolność narządów do pobrania. Organizacją nadzorującą pobieranie i przeszczepianie narządów w Polsce jest Poltransplant. W Polsce na transplantacje czeka ponad 2000 pacjentów, co pięć dni umiera jedna z osób oczekujących na przeszczepienie narządu – nie z powodu braku leczenia, ale z powodu braku narządów do transplantacji. W naszym kraju żyje około 10 tysięcy osób z przeszczepionymi narządami.

Oświadczenie woli jest dowodem świadomego wyboru każdego z nas w kwestii oddania narządów do przeszczepienia. To jest właśnie moment, kiedy komuś możemy podarować drugie życie. Wypełniony i podpisany kartonik należy nosić w portfelu, na „wypadek rzeczy ostatecznych”, by pomóc bliskim w dramatycznej dla nich decyzji.

Oprac. (olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...