Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Dzięki szkółkom dbamy o nasze dziedzictwo regionalne

10 września 2013 r.

Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego. Po wakacyjnej przerwie uzdolniona młodzież z terenu Sądecczyzny bedzie także kontynuowała naukę w szkółkach ginących zawodów, które od kilkunastu lat są prowadzone i finansowane przez Powiat Nowosądecki...

Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego. Po wakacyjnej przerwie uzdolniona młodzież z terenu Sądecczyzny będzie także kontynuowała naukę w szkółkach ginących zawodów, które od kilkunastu lat są prowadzonych i finansowanych przez Powiat Nowosądecki.

Wczoraj w nowosądeckim Starostwie, artyści ludowi którzy pracują z młodzieżą, podpisali umowy na prowadzenie zajęć w roku szkolnym 2013/2014.

- Obecnie mamy 28 szkółek ginących zawodów. Tygodniowo to łącznie ponad 120 godzin zajęć - podkreśla starosta nowosądecki Jan Golonka. - Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią szkółki muzykowania ludowego, ale jest także szkółka bibułkarstwa, haftu, rysunku na szkle, ceramiki, tańca ludowego czy ikonopisarstwa.

Nauka w szkółkach jest bezpłatna i prowadzona na zasadzie mistrz-uczeń. Zajęcia odbywają się w Gminnych Ośrodkach Kultury, szkołach, na plebaniach czy też w remizach OSP.

- Ideą szkółek ginących zawodów jest wyjście naprzeciw potrzebom środowiskowym i chęć przeniesienia na następne pokolenia pewnych umiejętności i wiedzy lokalnych mistrzów - wyjaśnia Zbigniew Czepelak, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu. - Pierwszy impuls do założenia szkółek był wtedy, gdy kapele regionalne z naszego terenu były w zaniku i niektóre zespoły zaczęły tańczyć przy muzyce mechanicznej. Doszliśmy do wniosku, że warto nauczyć młodych ludzi muzyki regionalnej. Skorzystaliśmy z pomocy twórców ludowych. Po latach mamy bardzo dużo młodych ludzi, którzy grają w różnego rodzaju kapelach.

Umowy na prowadzenie szkółek ginących zawodów wręczyli: starosta Jan Golonka, Zbigniew Czepelak - dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu oraz Józef Puścizna - dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu.

Na zakończenie starosta życzył wszystkim „mistrzom" wielu sił do pracy, motywacji i cierpliwości w przekazywaniu wiedzy.

(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...