Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Dzięki nim rozwija się kultura i sport

19 grudnia 2013 r.

Starosta nowosądecki Jan Golonka wręczył nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz kultury fizycznej i sportu...

Starosta nowosądecki Jan Golonka wręczył nagrody i wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz kultury fizycznej i sportu.

Nagrody takie przyznawane są co roku. Otrzymują je artyści, działacze kultury i sportu, którzy przez ciężką pracę i zaangażowanie w każdą wykonywaną działalność przyczyniają się do rozwoju naszego regionu.

- Bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj spotkać i podsumować mijający rok. Przede wszystkim chciałem podziękować za to, co robicie na co dzień. Dzięki wam Sądecczyzna jest piękniejsza i radośniejsza. Dzięki wam kwitnie tutaj życie kulturalne i sportowe. Serdecznie wam za to dziękuję - powiedział starosta nowosądecki Jan Golonka.

Podczas uroczystości obecni byli: starosta nowosądecki Jan Golonka, dr Ryszard Poradowski i Stanisław Wanatowicz - członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Krzysztof Bodziony i Jan Dziedzina - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, radni: Agata Król-Mirek, Stanisław Mrzygłód, Marian Kuczaj, Adam Mazur, Antoni Poręba oraz Zbigniew Czepelak - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.

Po wręczeniu nagród i odznaczeń, goście wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Krynicy-Zdroju.

Lista osób nagrodzonych w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w 2013 r.

W dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego nagrody Starosty Nowosądeckiego otrzymali:

Krynickie Stowarzyszenie Twórców Galeria „Pod Kasztanem" - Jubileusz 25- lecia działalności na rzecz upowszechniania plastyki, malarstwa, rzeźby, fotografiki, poezji. Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Helenka" - Jubileusz 10- lecia działalności artystycznej - upowszechnianie kultury lachowskiej poprzez tanieć i śpiew.

Grażyna Petryszak - malarka i organizatorka życia kulturalnego na terenie Krynicy Zdroju.

Janina Kumorek - poetka, autorka wierszy, animatorka środowisk twórczych.

ks. Eugeniusz Szymczak - organizator charytatywnych imprez kulturalnych, budowniczy kościoła.

Krzysztof Dziurbiel - pianista, laureat wielu konkursów i festiwali pianistycznych.

Jadwiga Nieć - członkini Zespołu Regionalnego „Podegrodzie" za upowszechnianie folkloru lachowskiego (taniec i śpiew).

Urszula Bodziony - członkini Zespołu Regionalnego „Podegrodzie" za upowszechnianie folkloru lachowskiego (taniec i śpiew).

Tadeusz Basiaga - poeta i prozaik obchodzący w bieżącym roku 25-lecie pracy twórczej. Maria Magdalena Waśko - długoletni członek Zespołu „Lachy" oraz choreograf Zespołu „Mała Helenka".

Barbara Paluch - poetka i pisarka. Autorka książek dla dzieci. Jej ostatnia książka „Dar Pamięci" jest próbą ocalenia konkretnych miejsc, ludzi i śladów.

Magdalena Gut - nagroda za upowszechnianie folkloru i teatru. Jest animatorką życia kulturalnego w gminie Korzenna.

Anna Wideł - długoletni pracownik Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Organizatorka wielu działań edukacyjnych z zakresu historii i tradycji regionu, etnografii, archeologii, sztuki, architektury ludowej.

Eugeniusz Baran - od ponad 30 lat kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Tęgoborzy, która pod jego batutą zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

Beata Grzegorzek - nagroda za upowszechnianie kultury ludowej i regionalnej. Jest instruktorem Zespołu Regionalnego „Rożnowioki".

Jan Jamrozowicz - długoletni kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP w Piwnicznej - Zdroju, która pod jego batutą zdobyła wiele nagród i wyróżnień.

Stanisław Wolański - wieloletni kierownik Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy", muzyk, skrzypek.

Roman Kwoka - animator kultury. Dzięki jego zaangażowaniu powstał chór młodzieżowy, Zespół Regionalny „Krużlowanie" oraz Orkiestra Dęta w Krużlowej Wyżnej.

Kazimierz Ogorzałek - nagroda za upowszechnianie kultury i dbałość o twórczość regionalną na terenie gminy Kamionka Wielka.

Monika Bulińska - upowszechnianie kultury regionalnej i sztuki teatralnej.

Osoby wyróżnione przez starostę nowosądeckiego odznaką „ Jabłko Sądeckie - 15-lecie Powiatu" za wkład pracy na rzecz upowszechniania kultury sądeckiej oraz 15-letnią współpracę:

Wanda Dulak - poetka, autorka felietonów gwarowych. Od 1991 r. członkini zespołu redakcyjnego miesięcznika „Znad Popradu", laureatka wielu nagród i konkursów literackich.

Danuta Sułkowska - autorka wierszy, ale też mniejszych i większych formy prozatorskie; m.in. opowiadania, recenzje, artykuły publicystyczne. Autorka pisze też m.in. do wydawnictw:„Akanty", „Gazety Kulturalnej", „Rocznika Sądeckiego", „Alamanachu Sądeckiego". Należy do Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego.

Maria Sosin - dyrektorka Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Barbara Moryto - dyrektor GOK w Łącku.

Andrzej Krupczyńsk - dyrektor GOK w Gródek nad Dunajcem.

Jerzy Chronowski - dyrektor GOK w Łabowej.

Jan Kulpa - dyrektor GOK w Nawojowej.

Maria Majcher - dyrektor GBP i GOK w Grybowie.

Marta Jakubowska - dyrektor MOK w Nowym Sączu.

Grawerton z okazji Jubileuszu 80-lecia Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy" otrzymali Małgorzata i Józef Janiczak - członkowie Zespołu „Górale Łąccy" .

Złotym Jabłkiem Sądeckim zostali uhonorowani:

Danuta Jarząbek (z Krynicy - Zdroju) za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej na Sądecczyźnie oraz Małgorzata i Józef Janiczak.

Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymali:

Agnieszka Łatka - członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie", Elżbieta Drabik - hafciarka i bibułkarka, twórczyni ludowa w gm. Podegrodzie, Małgorzata Michalik - członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie", Maria Migacz - członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie" i Grzegorz Kwoka - członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie".

W dziedzinie kultury fizycznej i sportu nagrodzeni za wybitne osiągnięcia zostali:

W kategorii Zawodnik:

Jolanta Cichoń - mieszkanka Muszyny. Zawodniczka kadry narodowej w kickboxingu, II miejsce w Pucharze Świata Kickboxingu Kadetów w Kat. Kic Light 55 kg, reprezentuje Ludowy Uczniowski Klub Sportowy„JAS-POL" Krynica-Zdroj.

Aleksandra Tokarczyk - wicemistrzyni Europy Kickboxingu w kat Kadetów w 2013 r. Zawodniczka Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „JAS-POL" Krynica-Zdrój. Mieszkanka Muszyny.

Piotr Tomasiak - lekkoatleta z Łącka. II miejsce w czwórboju LA w Polsce. Ponadto I miejsce w Finałach Wojewódzkich w Biegach Przełajowych.

W kategorii Trener:

Zygmunt Biel - nauczyciel, trener. Organizator imprez sportowych, promotor sportu i rekreacji - Brzezna.

Krzysztof Bulanda - trener LUKS „JAS-POL" Krynica-Zdrój. Organizator wielu międzynarodowych imprez sportowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego - np. Mistrzostwa Europy w Kick-Boxingu Kadetów i Juniorów w Krynicy-Zdroju w 2013 r.

Janusz Jurkowski - nauczyciel, organizator imprez sportowych, promotor sportu i rekreacji.

Adam Krok - organizator współzawodnictwa sporu dzieci i młodzieży „Igrzyska Sportowe w Powiecie Nowosądeckim".

Sylwester Krupa - trener LKS „Gród" Podegrodzie Podegrodzie.

Andrzej Kuźma - nauczyciel, organizator imprez sportowych, promotor sportu i rekreacji Łososina Dolna.

Andrzej Łojek - nauczyciel ZS w Paszynie, trener KS Start/Dunajec Nowy Sącz.

Mariusz Popiela - nauczyciel, organizator wielu imprez sportowych, rekreacyjnych i turystycznych na terenie Powiatu.

Władysław Mężyk - działacz sportowy, wychowawca wielu pokoleń nauczycieli i trenerów w piłce siatkowej.

Wyróżnieni Jabłkiem Sądeckim - 15 lat Powiatu Nowosądeckiego zostali:

Jacek Zaweracz - przez wiele lat dyrektor Zespołu Szkół i Palcówek w Piwnicznej-Zdroju, założyciel Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego, organizator Szkolnych Igrzysk Sportowych, trener podnoszenia ciężarów, instruktor narciarstwa.

Janusz Pasiut - trener Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Poprad" w Starym Sączu. Wychowawca kilku juniorek reprezentantek Polski w piłce siatkowej, wprowadził drużynę MUKS „Poprad do II Ligii Siatkarek. Prekursor Siatkówki Plażowej w woj. Małopolskim.

Marek Fiut - trener, założyciel Klubu Sportowego "Starówka" Nowy Sącz - nowosądecki pierwszoligowy klub piłki nożnej kobiet.

Krzysztof Bulanda - trener LUKS „JAS-POL" Krynica-Zdrój. Organizator wielu międzynarodowych imprez sportowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego - np. Mistrzostwa Europy w Kick-Boxingu Kadetów i Juniorów w Krynicy-Zdroju w 2013 r.

Grażyna Cempa-Pulit - nuczyciel, sekretarz Nowosądeckiego Terenowego Związku Piłki Siatkowej. Organizator szkolnych rozgrywek w piłce siatkowej w województwie.

Wincenty Kmak - działacz sportowy, członek Zarządu Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jaworze" w Ptaszkowej, organizator wielu imprez sportowych m.in. Zintegrowanej Spartakiady Dziecięcej w Ptaszkowej.

Jerzy Wojtas - nauczyciel i trener w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Łącku. Jako nauczyciel wf działał aktywnie na rzecz rozwoju sportu w gminie i w powiecie, organizuje masowe imprezy o zasięgu ogólnopolskim, powiatowym i gminnym. Szkolona przez niego młodzież w ogólnej klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w sezonie 2012\13 zdobyła I i II miejsca w Powiecie Nowosądeckim.

Podsumowano także współzawodnictwo sportowe szkół Powiatu Nowosądeckiego. W roku szkolnym 2012/2013 Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Nowosądeckiego był organizatorem ponad 60 imprez sportowych rangi Mistrzostw Powiatu i Rejonu dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W zawodach wzięło udział blisko 5000 dziewcząt i chłopców z całego powiatu, startując w ponad 20 dyscyplinach sportowych (uczniowie brali udział m.in. w grach zespołowych - piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, koszykówka, unihokej; startowali w zawodach narciarskich, grali w szachy, tenisa stołowego, rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych - biegi krótkie i na długich dystansach, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, brali udział w biegach przełajowych indywidualnych i sztafetowych).

Wśród uczniów szkół podstawowych w sportowej rywalizacji wzięło udział 1684 dziewcząt i chłopców z 94 szkół z całego powiatu.

Klasyfikacja końcowa szkół podstawowych (miejsca 1 - 6):

1. Szkoła Podstawowa w Łącku

2. Szkoła Podstawowa w Rytrze

3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Krynicy-Zdroju

4. Szkoła Podstawowa w Zagorzynie

5. Szkoła Podstawowa w Piątkowej

6. Szkoła Podstawowa nr 1 w Krynicy-Zdroju

W rywalizacji szkół gimnazjalnych wzięło udział 1728 młodych sportowców z 50 szkół Powiatu Nowosądeckiego.

Wyniki współzawodnictwa szkół gimnazjalnych - klasyfikacja końcowa (miejsca 1 - 6):

1. Gimnazjum w Jazowsku

2. Gimnazjum w Łącku

3. Gimnazjum w Krynicy-Zdroju

4. Gimnazjum w Zagorzynie

5. Gimnazjum w Krużlowej Wyżnej

6. Gimnazjum w Tęgoborzy

Szkoły średnie reprezentowało 1507 dziewcząt i chłopców z 12 szkół powiatowych. Współzawodnictwo szkół ponadgimnazjalnych (miejsca 1 - 6):

1. Zespół Szkół w Marcinkowicach

2. Zespół Szkół w Łącku

3. Liceum Ogólnokształcące w Grybowie

4. Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie

5. Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu

6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy-Zdroju

(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...