Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Dzieci z Ukrainy dziękowały za wielkie serce

24 listopada 2022 r.

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski odwiedził dzisiaj dzieci z Ukrainy, które przebywają w Domu Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej-Zdroju (jednostka powiatowa). Dzieci na co dzień mieszkają i uczą się w Krynicy-Zdroju, natomiast dzięki pobytowi w DWD, mogą zwiedzić Sądecczyznę i Podhale, a także uczyć się języka polskiego.

- Dotychczas odbyły się dwa turnusy, w grudniu zaplanowaliśmy kolejny – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – W sumie, w tym roku z tygodniowego wypoczynku połączonego z różnymi atrakcjami, skorzysta 120 dzieci. Cieszę się, że możemy w ten sposób im pomóc. Często pochodzą one z terenów najbardziej zniszczonych przez wojnę, między innymi z Kijowa i tęsknią za swoim krajem. Są jednak bardzo wdzięczne za pomoc i okazywane serce. Niektóre z nich mówią już bardzo dobrze w języku polskim.

- Dzieci, które skorzystały i będą korzystać z wypoczynku, chodzą do szkół podstawowych na terenie Powiatu Nowosądeckiego – mówi Marzena Długopolska, dyrektor DWD w Piwnicznej-Zdroju. – Uczą się w Jamnicy, Korzennej, Zabrzeży, Łącku, Gołkowicach Górnych, Starym Sączu, Przysietnicy, Rytrze, Głębokiem, Krynicy, Chomranicach, Marcinkowicach, Świniarsku, Piwnicznej-Zdroju i Chełmcu lub uczą się zdalnie. U nas maja do dyspozycji tłumaczki z Ukrainy, ale w większości porozumiewają się z nami w języku polskim.

W dzisiejszym spotkaniu wzięły także udział: Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu i Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...