Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Dyskusja o gazie łupkowym

4 kwietnia 2012 r.

O korzyściach, a także zagrożeniach, które może spowodować wydobywanie gazu łupkowego w Polsce dyskutowano wczoraj w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu...

O korzyściach, a także zagrożeniach, które może spowodować wydobywanie gazu łupkowego w Polsce dyskutowano wczoraj w Instytucie Technicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W debacie uczestniczyli m.in.: starosta nowosądecki Jan Golonka, Ryszard Poradowski - członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz powiatowi radni.

Szacuje się, że w Polsce występuje około 346-768 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Przy obecnym rocznym popycie na gaz zasoby te byłyby wystarczające na 35-65 lat pełnego zapotrzebowania polskiego rynku. Jego wydobycie na skalę przemysłową może ruszyć już za 2-3 lata.

- Zależy nam na tym, aby w Polsce było jak najwięcej gazu i żeby Polska usamodzielniła się gospodarczo. W sprawie wydobywania gazu straszy się negatywnymi konsekwencjami dla środowiska, jednak jeśli stosuje się wszystkie normy bezpieczeństwa to zagrożenia nie ma - mówił podczas spotkania główny prelegent, europoseł Bogusław Sonik. - Jeśli uda się go wydobyć to ceny gazu w Polsce spadną. Dodatkowo powstaną też nowe miejsca pracy.

Na podstawie przeprowadzonych badań geologicznych już dzisiaj wiadomo, że w naszym regionie gaz łupkowy występuje jedynie w śladowych ilościach. Jego wydobycie nie będzie więc opłacalne pod względem ekonomicznym.

- Na Sądecczyźnie, jeśli są jakieś złoża gazu ziemnego, to są one bardzo niewielkie i nie nadają się do przemysłowej produkcji. Z punktu widzenia uzdrowisk jest to dobra wiadomość. Tutaj nie będzie przemysłu gazowego - mówił poseł Andrzej Czerwiński.

Tereny poszukiwań gazu łupkowego obejmują około 11% powierzchni naszego kraju i rozciągają się pasem od wybrzeża między Słupskiem a Gdańskiem w kierunku Warszawy, aż po Lublin i Zamość.

- Dobrze, że poszukiwania gazu ziemnego nie będą koncentrowały się na terenach bogatych w wody mineralne. My jesteśmy przede wszystkim zainteresowani tym, żeby poszukiwania gazu łupkowego nie zniszczyły bogactw, które mamy. Chodzi tu o złoża wód mineralnych. Gwarancji, że podczas eksploatacji gazu jakieś zanieczyszczenia nie przedostaną się do wód nikt by nam nie dał - podkreślił Jan Golonka, starosta nowosądecki.

Warto wiedzieć

Gaz łupkowy to gaz ziemny uzyskiwany z położonych głęboko pod ziemią łupków osadowych. Technika jego wydobycia polega, w uproszczeniu, na wykonaniu odwiertu poziomego w skale i wypełnieniu uzyskanej szczeliny mieszanką wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry. W ostatnich latach podjęto kilka prób określenia zasobów gazu ziemnego występującego w formacjach łupkowych. Wykonaniem odwiertów w Polsce zainteresowanych jest już wiele światowych koncernów. Ministerstwo Środowiska wydało już ponad sto koncesji na wykonanie odwiertów. W ramach udzielonych koncesji firmy zobowiązały się do wykonania do 2017 roku 233 otworów poszukiwawczych.

(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...