Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Duchowe i kulturowe mosty między Polską i Ukrainą

5 maja 2010 r.

Pod koniec maja w Tyliczu i Krynicy-Zdrój odbędzie się Festiwal Chórów -„Duchowe i kulturowe mosty między Polską i Ukrainą"...

Pod koniec maja w Tyliczu i Krynicy-Zdrój odbędzie się Festiwal Chórów -„Duchowe i kulturowe mosty między Polską i Ukrainą".

Podczas koncertów w sobotę 22 maja 2010 r., od godz. 15.00 na terenie Strzelnicy Myśliwskiej w Tyliczu oraz w niedzielę 23 maja 2010 r., od godz. 10.00 w sali koncertowej Pijalni w Krynicy-Zdroju wystąpią:

Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod dyrekcją: Joanny Gutowskiej-Kuźmicz oraz

Chór Ukraiński Kościoła Grecko-KatolickiegoКиївське Благочестяdyrygent: Nataliya Kiblicka

Chór Ukraiński Kościoła Prawosławnego Patriarchatu MoskiewskiegoГласdyrygent: Valeriy Kalinchuk

Chór Ukraiński Kościoła Prawosławnego Patriarchatu KijowskiegoКняжийdyrygent: Jevgenij Karpovych.

Poszczególne prezentacje poprzedzą krótkie modlitwy ekumeniczne, poprowadzone przez duchownych wszystkich obrządków.

Ideę oraz program wydarzenia przedstawił dzisiaj na konferencji prasowej w nowosądeckim starostwie przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. dr hab.Kazimierz Kosiniak-Kamysz.

- Drogą kultury i religii można iść razem - mówił prof. Kazimierz Kosiniak-Kamysz. - Jak sama nazwa wskazuje głównym założeniem jest budowanie mostów między Polakami i Ukraińcami. Chcemy, aby wydarzenie to miało charakter nie tylko kulturalny, ale także religijny i ekumeniczny, zbliżenia trzech chrześcijańskich religii - podkreślił profesor.

Uniwersytet Rolniczy od lat współpracuje z naukowcami z poza wschodniej granicy i tak powstała idea zbliżenia dwóch narodów nie tylko na płaszczyźnie naukowej. Wyzwaniem czasu stało się dążenie do zbliżenia kultur i religii. Działania te zainicjowano w 2007 roku, kiedy to na zaproszenie studentów z UR, jeden z chórów cerkwi grecko-katolickiej z Lwowa, wystąpił w Centrum Kultury Akademickiej Uniwersytetu Rolniczego oraz w kościele akademickim podczas nabożeństwa ekumenicznego w Krakowie.

W następnych latach kontakty rozwijały się bardzo dynamicznie. Ostatecznie zrodził się pomysł, aby zorganizować koncert, imprezę otwartą podniesioną do rangi Festiwalu, w którym wystąpiłyby chóry polskie i chóry ukraińskie, reprezentanci trzech Kościołów. Przygotowania trwały długo, wymagały wielu rozmów i uzgodnień po obu stronach granicy. Przedsięwzięcie zyskało wsparcie wielu osób i instytucji, które z ogromną życzliwością odniosły się do tego pomysłu. Na miejsce Festiwalu wybrano Krynicę-Zdrój, która nie tylko spełnia wszystkie wymogi tego przedsięwzięcia, jest przede wszystkim miejscem gdzie zamieszkują mniejszości wielowyznaniowe, które przez wieki tworzyły wspólną kulturę.

Organizatorami Festiwalu są Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Urzędy Miasta w Krynicy-Zdrój i Muszynie oraz Powiat Nowosądecki.

Szczegółowe informacje:http://ur.krakow.pl/index.phwydarzenia/160

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...