Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Darmowe korepetycje

17 czerwca 2010 r.

Wysokiej klasy sprzęt multimedialny - laptopy, tablice, rzutniki, notebooki odebrali wczoraj w nowosądeckim Starostwie, dyrektorzy powiatowych szkół ponadgimnazjalnych...

Wysokiej klasy sprzęt multimedialny - laptopy, tablice, rzutniki, notebooki odebrali wczoraj w nowosądeckim Starostwie, dyrektorzy powiatowych szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w dwóch programach edukacyjnych „Aktywna edukacja-szansą na rozwój szkolnictwa zawodowego"oraz„Edukacja twoją szansą".

Programy finansowane przez Unię Europejską realizuje Powiat Nowosądecki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Są to bezpłatne zajęcia wyrównawcze dla uczniów mających niskie wyniki w nauce, a także zajęcia pozalekcyjne dla uczniów pragnących podnieść poziom swojej wiedzy, prowadzone w zakresie przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i zawodowych oraz metod aktywnego uczenia się.

Szkoły biorące udział w programach otrzymały po 10 stanowisk komputerowych z oprogramowaniem oraz nowoczesne materiały dydaktyczne. Uczniowie dostaną „szkolną wyprawkę": zeszyty, torbę na ramię, długopis, pamięć USB i podkładkę pod mysz.

- Zadowoleni są uczniowie i ich rodzice, darmowe korepetycje cieszą się dużym zainteresowanie. - mówi Krzysztof Ślipek, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Nawojowej. - Jest to także promocja szkoły, w której uczniowie mają duże możliwości. Już widać efekty, młodzież ma lepsze wyniki szczególnie z matematyki. Spodziewamy się, że najbardziej widoczne będą efekty w przyszłym roku, gdy obecni trzecioklasiści podejdą do egzaminów maturalnych - dodaje.

W trakcie spotkania, w specjalnie przygotowanej ankiecie, dyrektorzy podzielili się spostrzeżeniami z realizacji projektów.

Aktywna edukacja - szansą na rozwój szkolnictwa zawodowego"- przedsięwzięciem, którego realizacja zakończy się w 2011 r, zostało objętych osiem szkół zawodowych prowadzących zajęcia w zakresie przedmiotów ekonomicznych - sześć powiatowych i dwie miejskie.

Są to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy- Zdroju, Zespołu Szkół w Marcinkowicach, Zespołu Szkół Zawodowych w Starym Sączu, Zespołu Szkół w Łącku, Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie, Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Nawojowej, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu i Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu. Młodzież kształcąca się w zawodach: technik ekonomista, handlowiec, technik usług pocztowych lub prac biurowych.

Łącznie w każdym roku szkolnym odbędzie się 4500 godzin zajęć, po 20 godzin na grupę uczniowską z metod uczenia się, przedmiotów matematyczno-przyrodnicznych i przedmiotów humanistycznych oraz po 30 godzin zajęć z przedmiotów zawodowych.

W trakcie trwania projektu młodzież będzie mogła skorzystać z pomocy psychologa - doradcy zawodowego. Będzie doradzał przy wyborze zawodowej ścieżki kariery, a także pomoże uczniom w podniesieniu samooceny i wiary we własne możliwości.

Od 1 sierpnia 2009 do 31 sierpnia 2011 roku projektem zostanie objętych 700.uczniów. Koszt, to blisko 2,5 mln złotych, z czego osiemdziesiąt procent pokryje Unia Europejska z Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki". Powiat Nowosądecki wyłoży 265 tys. złotych, a miasto Nowy Sącz 107 tysięcy.

„Edukacja twoją szansą",program realizowany przez Fundację EUROPA+ oraz powiat nowosądecki i miasto Nowy Sącz. Skierowany jest do uczniów szkół zawodowych, kształcących się w zawodach: technik mechanik, technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik-monter maszyn i urządzeń, blacharz, lakiernik itp.

W przedsięwzięciu uczestniczy sześć szkół zawodowych, cztery powiatowe - Zespół Szkół Drzewno-Mechanicznych w Starym Sączu, Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Reymonta w Tęgoborzy i dwie miejskie - Zespół Szkół Samochodowych im. inż. T. Tańskiego w Nowym Sączu oraz Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu.

Wsparciem zostanie objętych 700 uczniów, w tym 400 osób z terenów wiejskich uczęszczających do szkół objętych projektem. Uczniowie osiągający słabe wyniki w nauce oraz ci, którzy chcą dodatkowo rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać wiedzę. Pierwszy etap rekrutacji został przeprowadzony w lutym 2010 r., kolejny odbędzie się we wrześniu 2010 r.

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zakończy się w sierpniu 2011 r.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...