Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Coraz więcej pracy dla bezrobotnych w powiecie

19 kwietnia 2016 r.

Liczba bezrobotnych na Sądecczyźnie systematycznie maleje, a rok 2016 może być pod tym względem najlepszy od 2008 roku, kiedy to w powiatowym pośredniaku zarejestrowanych było 8500 osób. O sytuacji na lokalnym rynku pracy debatowano podczas dzisiejszego VIII Posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy. Wziął w nim udział starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego Bogdan Gołyźniak przedstawił szczegółowe podsumowanie działalności placówki w 2015 r. Statystyki dają powody do optymizmu, bo wynika z nich, że od trzech lat utrzymuje się tendencja stałego spadku liczby bezrobotnych w regionie. W 2015 r. było ich o ponad 4 tysiące mniej niż w 2013 r. Na koniec marca w PUP dla Powiatu Nowosądeckiego zarejestrowanych było 10.195 bezrobotnych. Jednak jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to pod koniec roku liczba mieszkańców powiatu, pozostających bez pracy może się okazać rekordowo niska.

W 2015 r. powiatowy pośredniak przyjął 87,6 tys. petentów. Ustalił dla nich 11,2 tys. indywidualnych planów działań. 7 tys. osób skierowano do pracy. W ciągu całego minionego roku do PUP dla Powiatu Nowosądeckiego spłynęło łącznie blisko 4,7 tys. ofert pracy. Poszukiwano przede wszystkim robotników gospodarczych, sprzedawców, fryzjerów, robotników budowlanych oraz kucharzy. Na tych ostatnich, zwłaszcza doświadczonych w zawodzie, jest na Sądecczyźnie największe zapotrzebowanie. W tym przypadku ofert jest zdecydowanie więcej niż bezrobotnych, których pośredniak mógłby skierować do pracy.

Prócz systematycznego spadku liczby bezrobotnych statystyki wykazały też inną pozytywną tendencję. Na aktywizację bezrobotnych wydano aż 24 mln zł, podczas gdy wypłata zasiłków pochłonęła 16 mln zł.

Dodajmy, że na koniec lutego stopa bezrobocia w powiecie nowosądeckim wynosiła 14,2 proc. W Nowym Sączu kształtowała się na poziomie 8,4 proc. W Małopolsce bez pracy pozostawało 8,8 proc. osób, w kraju 10,3 proc.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...