Pod takim hasłem odbyło się seminarium w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach...
„Bóg Honor Ojczyzna. Sądeccy żołnierze i generałowie w służbie niepodległej Rzeczpospolitej." Pod takim hasłem odbyło się seminarium w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach. Wybór tej miejscowości nie był przypadkowy. To właśnie tutaj rozegrała się jedna z największych bitew na Sądecczyźnie podczas I wojny światowej.
Uroczystość zorganizowana przez Fundację Sądecką, zgromadziła w marcinkowickiej auli znamienitych gości: oficerów Wojska Polskiego, polityków, samorządowców, historyków, grono pedagogiczne, uczniów i mieszkańców powiatu.
Wśród obecnych
wiele znanych postaci
Honorowym gościem był Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, a od czwartku także Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza, który do Marcinkowic przybył wraz z małżonką.
Prezydent Ryszard Kaczorowski
Podczas seminarium kolejni mówcy wspominali wydarzenia, które na trwałe wpisały się w historię Sądecczyzny, chwile wzniosłe i pełne chwały, ale także te trudne i bolesne. „Sądecczyzna u progu XX wieku. Jak powstał i kształtował się w niewoli narodowej polski patriotyzm..", „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", „Sądeczanie w Pierwszej Kadrowej", to tylko niektóre z wykładów, których można było wysłuchać w czasie seminarium.
O tym, „Jak zostać generałem w niepodległej Rzeczpospolitej" mówił gen. Mieczysław Bieniek, dowódca drugiej zmiany Wielonarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych w Iraku. Natomiast wywodzący się z Sądecczyzny gen. Franciszek Gągoł, obecnie Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przedstawił prezentację pod tytułem „Misje pokojowe Wojska Polskiego u progu XXI wieku. Powód do dumy i refleksji."
Wystąpienie
gen. Franciszka Gągora
Prezentacja
gen. Franciszka Gągora
W debacie pod nazwą „Czym jest dziś dla Polaków patriotyzm?" wzięli udział m.in. poseł Maciej Płażyński, Marek Lasota dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, były wicepremier Longin Komołowski, Zygmunt Berdychowski, a także gość honorowy Ryszard Kaczorowski, który powiedział: - Różne są drogi prowadzące do poznania i zrozumienia historii. Pierwsza, może najważniejsza, z której rodzi się niekwestionowana świadomość przynależności narodowej, to dom rodzinny. Przed rodzicami, dziadkami, pedagogami zatem, ważna misja krzewienia umiłowania do ojczyzny i wolności.
O kultywowaniu pamięci mówił również Zygmunt Berdychowski. - Młode pokolenie, które nie pamięta okupacji, wojny ani komunizmu musi wiedzieć, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że Ojczyzna wymaga poświęceń i ofiar, a pamięć o męczennikach narodowej sprawy nie może zaginąć - podkreślił.
Warto wspomnieć, że 6 grudnia 1914 roku 1 Pułk Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczył w Marcinkowicach bitwę z wojskami rosyjskimi. Mimo pięciokrotnej przewagi agresora, legionistom udało się na 16 godzin zatrzymać wojska rosyjskie, których kolejnym celem była Limanowa. Pozwoliło to Austriakom na poczynienie przygotowań do odparcia ataku. Marszałek Józef Piłsudski napisał później we wspomnieniach „Pomimo iż dzień 6 grudnia 1914 roku zaliczam do najcięższych przeżytych w czasie wojny, lubię wspominać Marcinkowice jako jedyną z najładniejszych bitew jakie stoczyłem". W Pasterniku znajduje się cmentarz poległych legionistów, gdzie spoczywa dziewięć z pośród jedenastu ofiar Bitwy Marcinkowickiej.
Miejsce spoczynku
poległych żołnierzy
Wartę zaciągnęli
żołnierze i harcerze
Ważnym elementem piątkowej uroczystości było złożenie wieńców na grobach legionistów polskich poległych w Bitwie Marcinkowickiej. Uczestnicy seminarium i dostojni goście udali się na cmentarz w Pasterniku, aby w ciszy i zadumie pomodlić się, zapalić znicze, złożyć wieńce i symboliczny hołd poległym..
Wieniec składa
Prezydent Ryszard Kaczorowski
Dostojny gość oddał
hołd poległym żołnierzom
W imieniu
Zarządu Powiatu Nowosądeckiego
wieniec złożył Józef Zygmunt
Chwila zadumy
Opracowanie: AM BS