Wizyta przedstawicieli branży turystycznej z Sądecczyzny w rumuńskim mieście Zalău stolicy okręgu Salaj...
W październiku 2007 r. została podpisana umowa o współpracy pomiędzy rumuńskim Okręgiem Sãlaj i Powiatem Nowosądeckim. Kontakty podjęte na szczeblu samorządowym stanowią podstawę do realizacji konkretnych przedsięwzięć branżowych.
Pierwszą płaszczyzną współpracy będzie turystyka i wzajemna promocja walorów turystycznych obu regionów. Temu służyła wizyta przedstawicieli branży turystycznej z Sądecczyzny w mieście Zalău stolicy okręgu.
W skład delegacji weszli: Aleksander Girtler prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej, Maciej Zieliński i Michał Janosz prezesi Krynickiej Izby Turystycznej oraz dyrektorzy, menagerowie, przedstawiciele hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, a także firm świadczących usługi dla turystyki: Stanisław Wysocki, Helena Sajdak Agata Dulak, Genowefa Pilch-Lichoń, Franciszek Homa, Tomasz Paszkowski oraz Mariana Rusnak i Bożena Szymańska. Wyjazd zorganizowało nowosądeckie Starostwo.
W siedzibie okręgu gości z Polski przyjął Tiberiu Marc przewodniczący Rady Okręgu Sãlaj. Na spotkaniu obecni byli również radni okręgu, przedstawiciele biur turystycznych i centrów informacji turystycznej z miasta Zalău.
Siedziba okręgu
Tiberiu Marc
Podczas rozmów przedstawiono gościom specyfikę okręgu i najciekawsze miejsca, które zdaniem gospodarzy mogłyby być podstawą do rozwijania turystyki. Mówiono o sposobach tworzenia oferty turystycznej przez lokalny samorząd, a przede wszystkim biura i zrzeszenia turystyczne oraz podmioty gospodarcze.
Strona rumuńska liczy na bogate sądeckie doświadczenie w tym zakresie. Dlatego prezesi polskich izb turystycznych wyjaśniali możliwości branży i korzyści jakie niesie za sobą rozwój turystyki.
- Dobrze przygotowana i realizowana oferta na bazie lokalnych atrakcji, może znacząco wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu - mówił podczas spotkania Aleksander Giertler.
Współpracę strony upatrują w tworzeniu wspólnej oferty wypoczynkowej, organizacji wyjazdów pobytowych ale również wyjazdów weekendowych, krajoznawczych czy edukacyjnych.
W rolniczym okręgu Sãlaj brak jest rozwiniętej infrastruktury hotelowej oraz gastronomicznej, co obecnie nie pozwala na przyjęcie większej ilości gości i turystów. Przy tworzeniu tej infrastruktury oraz wszelkiego rodzaju działań promocyjnych gospodarze liczą na doświadczenia polskiego partnera.
Okręg Sãlaj liczy około 250 tys. mieszkańców; położony jest w północno - zachodniej części Rumunii, na obszarze 3 864 km2, pomiędzy Wschodnimi Karpatami a Górami Apuseni. Geograficznie okręg jest regionem ze wzgórzami i dolinami wzdłuż rzek Almasu, Agrij, Somes, Crasna i Bracau. Stolicą okręgu jest Zalău.
Każda z 57 gmin okręgu jest administrowana przez lokalną radę, która jest wybierana w wyborach bezpośrednich, co 4 lata. Okręg jest zarządzany przez bezpośrednio wybraną radę. Rząd jest reprezentowany przez Instytucję Prefekta.
Główne obszary gospodarki to: rolnictwo, gospodarka rolna, rybołówstwo, przemysł, budownictwo, handel, transport, usługi i inne. Działa 5 438 firm: 20 państwowych, 5048 prywatnych, 33 z udziałem Skarbu Państwa, 136 firm zagranicznych, 203 z kapitałem mieszanym - zagranicznym i rumuńskim.
Rumuńska wieś
Rumuńska wieś
Wartość inwestycji zagranicznych w okręgu w ubiegłym roku wyniosła 41,9 mln USD, główni inwestorzy pochodzą z: Gibraltaru - 26,69 mln USD, Niemcy - 3,39 mln USD, Włochy - 3,17 min USD, Holandia - 2,94 mln USD, Kanada - 1,90 mln USD. Z kapitału Unii Europejskiej firmy z Okręgu otrzymały 1 mln EURO z programu PHARE. Został zbudowany park przemysłowy w Jibou przy wsparciu Unii Europejskiej o wartości 1,2 mln EURO.
Region może być uznany za atrakcyjny pod względem turystycznym ze względu na szlak unikatowych kościołów drewnianych m.in. w miejscowościach Fildu de Sus, Sinmihaiu Almasului, Baica, Racis, klasztorów w Strimba, Balan, Bic, Rus, zamków w Jibou: Wesselenyi, Simleu Silvaniei, Bathory, źródła termalne w Boghis, Bizusa, łowiska pstrągów w Tusa, muzea i inne. Polska delegacja miała sposobność odwiedzenia kilku z tych miejsc mogących stanowić cel przyszłych wyjazdów turystów z nad Popradu i Dunajca.
Porolissum
Porolissum
Ciumarna
Fidus de Sus
Gospodarstwo agroturystyczne
w Petrindu
Baza hotelowa
Jibou ogród botaniczny
Jibou ogród botaniczny
Ze względu na położenie (tranzyt na południe Europy), walory pogodowe i klimatyczne, atrakcje kuchni regionalnej, odmienność kulturową i obyczaje Rumunia może stać się ciekawym miejscem wypadowym dla polskiego turysty i wczasowicza.
Opracowanie: BS