Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Będziemy uczyć Rumunów

24 kwietnia 2008 r.

Wizyta przedstawicieli branży turystycznej z Sądecczyzny w rumuńskim mieście Zalău stolicy okręgu Salaj...

W październiku 2007 r. została podpisana umowa o współpracy pomiędzy rumuńskim Okręgiem Sãlaj i Powiatem Nowosądeckim. Kontakty podjęte na szczeblu samorządowym stanowią podstawę do realizacji konkretnych przedsięwzięć branżowych.

Pierwszą płaszczyzną współpracy będzie turystyka i wzajemna promocja walorów turystycznych obu regionów. Temu służyła wizyta przedstawicieli branży turystycznej z Sądecczyzny w mieście Zalău stolicy okręgu.

W skład delegacji weszli: Aleksander Girtler prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej, Maciej Zieliński i Michał Janosz prezesi Krynickiej Izby Turystycznej oraz dyrektorzy, menagerowie, przedstawiciele hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, a także firm świadczących usługi dla turystyki: Stanisław Wysocki, Helena Sajdak Agata Dulak, Genowefa Pilch-Lichoń, Franciszek Homa, Tomasz Paszkowski oraz Mariana Rusnak i Bożena Szymańska. Wyjazd zorganizowało nowosądeckie Starostwo.

W siedzibie okręgu gości z Polski przyjął Tiberiu Marc przewodniczący Rady Okręgu Sãlaj. Na spotkaniu obecni byli również radni okręgu, przedstawiciele biur turystycznych i centrów informacji turystycznej z miasta Zalău.

Siedziba okręgu

Tiberiu Marc

Podczas rozmów przedstawiono gościom specyfikę okręgu i najciekawsze miejsca, które zdaniem gospodarzy mogłyby być podstawą do rozwijania turystyki. Mówiono o sposobach tworzenia oferty turystycznej przez lokalny samorząd, a przede wszystkim biura i zrzeszenia turystyczne oraz podmioty gospodarcze.

Strona rumuńska liczy na bogate sądeckie doświadczenie w tym zakresie. Dlatego prezesi polskich izb turystycznych wyjaśniali możliwości branży i korzyści jakie niesie za sobą rozwój turystyki.

- Dobrze przygotowana i realizowana oferta na bazie lokalnych atrakcji, może znacząco wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu - mówił podczas spotkania Aleksander Giertler.

Współpracę strony upatrują w tworzeniu wspólnej oferty wypoczynkowej, organizacji wyjazdów pobytowych ale również wyjazdów weekendowych, krajoznawczych czy edukacyjnych.

W rolniczym okręgu Sãlaj brak jest rozwiniętej infrastruktury hotelowej oraz gastronomicznej, co obecnie nie pozwala na przyjęcie większej ilości gości i turystów. Przy tworzeniu tej infrastruktury oraz wszelkiego rodzaju działań promocyjnych gospodarze liczą na doświadczenia polskiego partnera.

Okręg Sãlaj liczy około 250 tys. mieszkańców; położony jest w północno - zachodniej części Rumunii, na obszarze 3 864 km2, pomiędzy Wschodnimi Karpatami a Górami Apuseni. Geograficznie okręg jest regionem ze wzgórzami i dolinami wzdłuż rzek Almasu, Agrij, Somes, Crasna i Bracau. Stolicą okręgu jest Zalău.

Każda z 57 gmin okręgu jest administrowana przez lokalną radę, która jest wybierana w wyborach bezpośrednich, co 4 lata. Okręg jest zarządzany przez bezpośrednio wybraną radę. Rząd jest reprezentowany przez Instytucję Prefekta.

Główne obszary gospodarki to: rolnictwo, gospodarka rolna, rybołówstwo, przemysł, budownictwo, handel, transport, usługi i inne. Działa 5 438 firm: 20 państwowych, 5048 prywatnych, 33 z udziałem Skarbu Państwa, 136 firm zagranicznych, 203 z kapitałem mieszanym - zagranicznym i rumuńskim.

Rumuńska wieś

Rumuńska wieś

Wartość inwestycji zagranicznych w okręgu w ubiegłym roku wyniosła 41,9 mln USD, główni inwestorzy pochodzą z: Gibraltaru - 26,69 mln USD, Niemcy - 3,39 mln USD, Włochy - 3,17 min USD, Holandia - 2,94 mln USD, Kanada - 1,90 mln USD. Z kapitału Unii Europejskiej firmy z Okręgu otrzymały 1 mln EURO z programu PHARE. Został zbudowany park przemysłowy w Jibou przy wsparciu Unii Europejskiej o wartości 1,2 mln EURO.

Region może być uznany za atrakcyjny pod względem turystycznym ze względu na szlak unikatowych kościołów drewnianych m.in. w miejscowościach Fildu de Sus, Sinmihaiu Almasului, Baica, Racis, klasztorów w Strimba, Balan, Bic, Rus, zamków w Jibou: Wesselenyi, Simleu Silvaniei, Bathory, źródła termalne w Boghis, Bizusa, łowiska pstrągów w Tusa, muzea i inne. Polska delegacja miała sposobność odwiedzenia kilku z tych miejsc mogących stanowić cel przyszłych wyjazdów turystów z nad Popradu i Dunajca.

Porolissum

Porolissum

Ciumarna

Fidus de Sus

Gospodarstwo agroturystyczne
w Petrindu

Baza hotelowa

Jibou ogród botaniczny

Jibou ogród botaniczny

Ze względu na położenie (tranzyt na południe Europy), walory pogodowe i klimatyczne, atrakcje kuchni regionalnej, odmienność kulturową i obyczaje Rumunia może stać się ciekawym miejscem wypadowym dla polskiego turysty i wczasowicza.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...