Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Badali populację nietoperzy na Sądecczyźnie

4 sierpnia 2015 r.

Chiropterolodzy z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia, przy gościnnej obecności naukowców z Wielkiej Brytanii i Irlandii właśnie zakończyli coroczne, letnie monitorowanie kolonii nietoperzy na terenie Sądecczyzny.

W ramach tegorocznych badań kolonie podkowca małego zanotowano miedzy innymi w Boguszy, Bukowcu, Dubnem, Jaworkach, Kamionce Małej, Kamionce Wielkiej, Krościenku, Krynicy, Królowej Górnej, Łabowej, Łącku, Łukowicy, Nawojowej, Wierchomli, Wojkowej, Złockiem, nocka dużego w Jazowsku, Krynicy, Łącku, Nawojowej, Rożnowie, Ujanowicach, nocka orzęsionego w Nawojowej, Wierchomli.

W latach 90. Dwudziestego wieku, zlokalizowano w Polsce tylko jedną kolonię rozrodczą podkowca małego – znajdowała się w cerkwi w Jaworkach. Od tego czasu przeprowadzono wiele remontów, zamontowano setki adaptacji, aby nietoperze miały odpowiednie warunki bytowania. Dzisiaj żyje na terenie Krainy Podkowca ponad 10 tysięcy osobników, w tym połowa na terenie Ziemi Sądeckiej.

Kraina Podkowca to obszar ciągnący się wzdłuż południowej granicy Polski obejmujący Sudety, Karpaty, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. W ramach projektu Life+ naukowcy kontrolują działania mające na celu ochronę populacji zagrożonych nietoperzy, w szczególności podkowca małego, nocka orzęsionego, nocka dużego. Tworzone są też warunki do wzrostu ich liczebności.

Nastawienie do ochrony nietoperzy jest coraz lepsze. Wynika to między innymi z prowadzonej przez chiropterologów akcji remontowania świątyń, która trwa od 1996 r.

- To, że dzięki nietoperzom remontuje się różnego rodzaju świątynie zaczęło bardzo mocno przemawiać do ludzi. Uświadamiamy im, że ten zwierzak jest pożyteczny – mówi Rafał Szkudlarek, prezes Towarzystwa „pro Natura”. - Podejście do tych zwierząt się zmienia. Bardzo sympatycznie jest, kiedy ludzie pytają o nietoperze i sami chcą je mieć. Oczywiście, czasami zdarzają się zachowania skrajne, jednak tego negatywnego podejścia jest już coraz mniej.

Więcej na temat Krainy Podkowca na stroniehttp://www.podkowiecplus.pl/. O działaniach Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody “pro Natura” przeczytasz na stroniehttp://www.pronatura.org.pl/.

Piotr Firlej, (o)

Fot. Rafał Szkudlarek

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...