Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Bacowskie smaki w Wojkowej

17 lipca 2013 r.

W sobotę, 27 lipca 2013 r. w Wojkowej (gmina Muszyna) odbędzie się konferencja plenerowa „Bacowskie smaki”. Została zorganizowana w ramach Redyku Karpackiego. Początek o godz. 16 w Bacówce Centuria.

W programie między innymi: zapalenie watry, degustacja serów i jagnięciny oraz wykłady na temat kultury pasterskiej, bioróżnorodności, obecnego stanu owczarstwa w Polsce i przyszłości pasterstwa w Karpatach. Będzie również mowa o możliwościach wsparcia tej dziedziny gospodarki za pomocą projektów unijnych z nowego programowania 2014-2020.

Spotkanie jest jednym z wielu na szlaku Redyku Karpackiego Transhumance 2013 – międzynarodowego projektu kulturowego obejmującego tradycyjną wędrówkę pasterzy przez Karpaty. Organizatorem Redyku jest Fundacja Partnerstwo Transhumacyjne. Trasa Redyku zaczęła się w Rumunii, prowadziła przez Ukrainę, Polskę, Słowację i Czechy. Redyk jest prowadzony w ponadnarodowej, archaicznej formie, owce wędrują w naturalnym, dziennym rytmie wypasu, pod nadzorem weterynaryjnym, przy zachowaniu wymaganego bezpieczeństwa. Stałą obsługę liczącego 300 sztuk stada stanowi pięciu pasterzy z psami, osłami i końmi.

Redyk Karpacki jest organizowany dla uczczenia tradycyjnych wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wspólnej, wysokogórskiej kultury pasterskiej, łączącej społeczności zamieszkujące te góry. Pasterstwo transhumacyjne jest formą pasterstwa wędrownego, polegającego na sezonowym przepędzaniu trzód - zwłaszcza owiec - pod nadzorem pasterzy, ustalonymi szlakami z pastwisk nizinnych na górskie hale. W przeszłości było sposobem zasiedlenia Karpat. Reliktem transhumancji w Polsce jest tradycyjny podhalański redyk. W Europie pasterstwo transhumancyjne powoli zanika. Tradycyjne społeczności transhumancyjne wobec spadku opłacalności ekstensywnego pasterstwa zostały gospodarczo zmarginalizowane.

Celem Redyku Karpackiego jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania dziedzictwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich. Jest to również punkt wyjścia do dyskusji o roli pasterstwa w gospodarowaniu rolnym na terenach górskich i związanych z tym uregulowaniach prawnych. Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o koniecznych zmianach mających na celu ratowanie górskiego gospodarowania i stworzenie warunków do jego opłacalności. Dyskusja ma przynieść propozycje działań, jakie w tym celu powinny podjąć władze krajowe i regionalne.

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...