Aplikowanie do Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim
Cel projektu
Rozwój i promocja systemu obsługi turystów rowerowych, inspirowanie i wspieranie lokalnego biznesu w tworzeniu oferty przyjaznej dla rowerzystów, wzmacnianie ich konkurencyjności, stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy podmiotami biorącymi udział w Systemie, podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu. Główną ideą przyznawania certyfikatu MPR jest ujednolicanie poziomu usług oraz zachęcanie właścicieli obiektów obsługujących ruch turystyczny do tworzenia i rozwijania oferty w szczególny sposób dedykowanej turystom podróżującym na rowerach.
Kto może się ubiegać o rekomendację:
Poniższe podmioty, położone w odległości 3 km od Wiślanej Trasy rowerowej oraz trasy VeloDunajec:
- OBIEKT NOCLEGOWY - Obiekt musi zapewniać minimum 6 miejsc noclegowych oraz możliwość skorzystania z noclegu na jedną dobę. Obiekt hotelarski skategoryzowany lub inny (nieskategoryzowany).
- OBIEKT GASTRONOMICZNY – obiekt musi zapewniać przygotowanie oraz sprzedaż posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos. Całoroczny lub sezonowy.
- ATRAKCJA TURYSTYCZNA – do której wstęp jest odpłatny lub nieodpłatny, która posiada swojego zarządcę np. zabytek (architektoniczny, sakralny, archeologiczny, etnograficzny, zabytkowy cmentarz), muzeum, galeria sztuki, park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat, jaskinia, podziemna trasa turystyczna, kąpielisko, basen termalny, aquapark, zorganizowane miejsce do wędkowania, platforma, wieża widokowa, rejs statkiem, przejazd zabytkową kolejką lub drezyną, i inne.
- INFORMACJA TURYSTYCZNA - Obiekt musi należeć do sieci informacji turystycznej spełniający wymogi określone przez Polską Organizację Turystyczną. Oznakowany specjalnym znakiem „i”, zgodnie z wytycznymi Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.
- OBIEKT USŁUGOWY (POZOSTAŁY) - Obiekt świadczący usługi, które mogą być przydatne rowerzyście podczas podróży np. serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów i sprzętu turystycznego, biuro podróży, przewoźnik osobowy, stacja paliw, galeria handlowa, sklep spożywczy, wielobranżowy i inne.
Dlaczego właśnie 3 kilometry szerokości „korytarza”?
3 kilometry wydają się maksymalną odległością, jaką rowerzysta jest skłonny pokonać do atrakcji czy miejsca noclegowego, zbaczając z trasy rowerowej. Nie jest wykluczone, że odległość ta zostanie zwiększona, jeśli rzeczywiście będzie takie zapotrzebowanie. Wymagane standardy wynikają z oczekiwań i potrzeb tej specyficznej grupy turystów.
Przykłady miejsc i działań przyjaznych rowerzystom:
- bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy, a w przypadku obiektów noclegowych bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażami w trakcie pobytu;
- nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów;
- możliwość skorzystania przez turystę z pobytu na jedną dobę w przypadku obiektów noclegowych.
Takie systemowe rozwiązania od lat funkcjonują w różnych krajach Europy, stanowiąc ogromne ułatwienie w planowaniu i odbywaniu podróży turystom rowerowym. W Polsce najbardziej znanym jest system Miejsc Przyjaznych Rowerzystom przy szlaku rowerowym Green Velo, przebiegającym przez pięć województw Polski Wschodniej.
Korzyści z posiadania certyfikatu
- Organizator Systemu Rekomendacji - Województwo Małopolskie - zobowiązuje się do nieodpłatnego umieszczenia informacji o obiekcie posiadającym rekomendację na oficjalnej stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl oraz prowadzenia kampanii promujących Miejsca Przyjazne Rowerzystom poprzez media społecznościowe oraz wydawnictwa.
- Obiekty wyróżniające się dodatkowymi usługami dedykowanymi rowerzystom, mogą uzyskać przewagę konkurencyjną zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, ponieważ turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością wraz ze wzrostem liczby wybudowanych kilometrów tras rowerowych.
- Obiekt, który uzyska certyfikat, będzie mógł również używać znaku graficznego „Miejsce Przyjazne Rowerzystom” w swoich działaniach marketingowych.
Czas trwania i informacje dodatkowe
Nabór ma charakter pilotażowy i będzie trwał do 31 lipca 2020 r., a w przyszłości planowane jest rozszerzenie zasięgu geograficznego działań na kolejne trasy rowerowe. Po zakończeniu naboru pilotażowego będzie podejmowana decyzja o ewentualnych zmianach w Regulaminie przed uruchomieniem kolejnego naboru.
Udział w systemie rekomendacji jest nieodpłatny i dobrowolny. Podmiot w każdej chwili może zrezygnować z udziału w systemie bez żadnych konsekwencji finansowych.
Jak aplikować
Aplikacje należy wysyłać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.malopolska.pl/mpr.
Regulamin współpracy w ramach Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom dostępny jest po kliknięciu w powyższy link.
Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl/mpr.
Zachęcamy do aplikacji!