Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

80 lat Górali Łąckich

22 lipca 2013 r.

Górale z Łącka świętowali w sobotę (20 lipca 2013 r.) 80- lecie swojego zespołu regionalnego. Podczas uroczystości starosta nowosądecki Jan Golonka podziekował Jubilatom za ich pracę społeczną na rzecz krzewienia kultury regionalnej i folkloru sądeckiego oraz uhonorował Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi...

Górale z Łącka świętowali w sobotę (20 lipca 2013 r.) 80-lecie powstania zespołu regionalnego. Koncert jubileuszowy odbył się wieczorem w Amfiteatrze na Jeżowej w Łącku. Wcześniej odsłonięto tablicę upamiętniającą rodzinę Chwalibogów, którzy założyli zespół. Została też odprawiona uroczysta msza święta w intencji żyjących i zmarłych członków zespołu.

Podczas uroczystości starosta nowosądecki Jan Golonka podziękował Jubilatom za ich pracę społeczną na rzecz krzewienia kultury regionalnej i folkloru sądeckiego. Na ręce kierownika grupy Piotra Gromali przekazał nagrodę dla całego zespołu w wysokości 5 tysięcy złotych. Starosta przyznał także nagrody indywidualne - Złote Jabłka Sądeckie: Marii Myjak, Władysławowi Dybcowi, Januszowi Klagowi, Zenonowi Sopacie, Aleksandrze Gromali, Stanisławowi Skutowi i Stanisławowi Wolańskiemu. Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi zostali natomiast uhonorowani: Krzysztof Bucyk, Helena Kałużna, Robert Gonciarz, Zofia Ćwikowska, Zofia Pulit, Maria Kołodziej i Franciszek Pogwizd. Odznaczenia wręczyli: starosta nowosądecki Jan Golonka, Jan Dziedzina - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz Zbigniew Czepelak - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.

Członkowie zespołu zostali uhonorowani m.in. odznaczeniami ministerialnymi, medalem Polonia minor, który wreczył marszałek małopolski Marek Sowa. Nagrody i odznaczenia wręczył także wójt gminy Łącko Janusz Klag.

W tym uroczystym dla Górali Łąckich dniu obecni byli również posłowie: Barbara Bartuś, Anna Paluch, Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Romanek, zaprzyjaźnione zespoły folklorystyczne, rodziny, przyjaciele, a także mieszkańcy Łącka i okolic.

Trochę historii

Zespół regionalny „Górale Łąccy" założyła w 1933 roku Maria Chwalibóg - nauczycielka Szkoły Podstawowej w Zarzeczu, a następnie w Łącku. To właśnie ona stworzyła pierwszy program zespołu, któremu towarzyszyła kapela ludowa Pyrdołów. Na początku swej działalności zespół nie posiadał własnych środków finansowych, strojów regionalnych ani lokalu, w którym mógłby odbywać próby. Dziewczęta w większości miały własne stroje, natomiast chłopcy niektóre elementy stroju (koszule, kierpce) kupowali za własne pieniądze, a niektóre (pasy, gurmany) pożyczali. Próby odbywały się przeważnie wieczorami, w szkole podstawowej, za zgodą jej kierownika - Stanisława Gronusia.

W ćwiczeniu zespołu pomagał także Marii Chwalibóg Mieczysław Szurmiak - kierownik szkoły w Zagorzynie (zginął w czasie wojny w obozie koncentracyjnym). Dzięki Józefowi i Tomaszowi Pyrdołom, przy współpracy Juliana Zubka, został odtworzony taniec „Zbójnicki", który figurami i sposobem wykonywania różnił się od „zbójnickiego" wysokogórskiego. Dzięki inicjatywie Marii Chwalibóg i członków zespołu (Zofii Faron, Stanisława Baziaka, Stanisława Ćwikowskiego) zebrano od najstarszych mieszkańców naszego terenu obrzędy weselne (pytacka, oracje drużbów i starostów, błogosławieństwo, ocepiny). Przygotowano „Wesele Łąckie", które po raz pierwszy jako obrzęd odtworzono na „Święcie Gór" w Nowym Sączu w 1938 r. Było to widowisko regionalne z udziałem Górali Łąckich i Lachów z Podegrodzia.

W latach 1939-43 zespół zawiesił swoją działalność. Jego członkowie przebywali w obozach koncentracyjnych, w niewoli niemieckiej, w partyzantce. W czasie kampanii wrześniowej Maria Chwalibóg wraz z matką Józefą opuściły Łącko uciekając przed Niemcami i schroniły się w Lwowie u Zbigniewa Chwaliboga. Jednak zostały wywiezione przez sowietów na Ural, do pracy w lesie, skąd udało im się wydostać z armią Andersa. Po wojnie mieszkała w Anglii. Po doświadczeniach zesłania nie chciała już wrócić do kraju. Materiały dotyczące programu zespołu zaginęły w czasie wojny.

1946 r. z inicjatywy byłych członków: Zofii Faron, Marii Dybiec, Józefa Marka i Stanisława Baziaka zespół został zreorganizowany. Starano się odtworzyć program, zwłaszcza „Wesele łąckie". Dużej pomocy udzieliła „powojennemu" zespołowi Stanisława Wadowska - nauczycielka pochodzenia miejscowego. Zmienił się skład zespołu i kapeli. Zaczął grać Franciszek Kurzeja z Kiczni (prymista). Znów zaczęła się działalność bez środków finansowych, strojów i miejsca do ćwiczeń. Próby odbywały się w szkole, w domu ludowym, w remizie OSP, na trawniku, a nawet na boiskach (w stodole) u członków zespołu. W późniejszym okresie miejscem ćwiczeń był barak, a następnie sala GOK-u lub scena w Amfiteatrze na Jeżowej.

Obecnie zespół składa się z dwóch grup - młodych i starostów, czyli dwóch pokoleń górali łąckich, w sumie około 40 osób. Od początku działalności, aż do chwili obecnej przez szeregi zespołu przewinęło się ok. 500 osób. Zespół uświetniał zawsze - Święto Kwitnącej Jabłoni, Święto Owocobrania oraz wiele innych uroczystości regionalnych na terenie gminy, powiatu i województwa. Występował na terenie całego kraju i poza jego granicami. Dorobek swój uwiecznił na płytach CD: Leci od Łącka piosnecka (2000 r.), Kolędy i pastorałki - Na Modyńskiyj hali (2002 r.), Kondy Corno Rzycka (2006 r.) oraz DVD z „Weselem Łąckim" i widowiskiem z okazji jubileuszu 70-lecia działalności.

(AM)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...