Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

125-lecie OSP w Lipnicy Wielkiej

20 września 2010 r.

W Lipnicy Wielkiej odbyły się uroczystości związane z 125. rocznicą powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej...

W Lipnicy Wielkiej odbyły się uroczystości związane z 125. rocznicą powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po mszy św. w intencji strażaków, druhowie i goście spotkali się na placu przed remizą. Tam przy dźwiękach hymnu państwowego, dokonano podniesienia flagi państwowej na maszt.

W uroczystościach udział wzięli m.in.; wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys, Mieczysław Kiełbasa wicestarosta nowosądecki, Waldemar Olszyński członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Zygmunt Paruch wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP, Leszek Skowron wójt gminy Korzenna.

Gości powitał gospodarz spotkania Mariusz Bulanda- prezes OSP w Lipnicy Wielkiej.

W dowód uznania za codzienną gotowość do niesienia pomocy, trud i zaangażowanie oraz ciężką i ofiarną pracę zapewniającą bezpieczeństwo mieszkańców Ziemi Sądeckiej, wicestarosta Mieczysław Kiełbasa oraz członek Zarządu Waldemar Olszyński wręczyli zasłużonym druhom Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie.

Złote Jabłka Sądeckieotrzymali: Mariusz Bulanda, Gustaw Bulanda, Włodzimierz Gad, Jan Cygnarowicz, Eugeniusz Głąb, Jan Baczyński.

Srebrnymi Jabłkami Sądeckimiodznaczeni zostali: Józef Turek, Franciszek Kruk, Piotr Szafrański i Kazimierz Czerwień.

Początki pożarnictwa w Lipnicy Wielkiej sięgają schyłku XIX wieku. Według ustnych przekazów pierwszym naczelnikiem straży ogniowej był pisarz gminny Jan Bulanda. W sierpniu 1905 roku została powołana komisja sanitarna, w skład której weszli ochotnicy. Zadaniem komisji było czuwanie nad czystością gospodarstw. Straż pożarna nie tylko niosła pomoc potrzebującym, ale także prowadziła wiele innych pozastatutowych działań. Już wtedy - jak wspomina Bronisław Bulanda (syn Jana) zorganizowano zespół teatralny. Działalność kulturalna straży nie ograniczała się tylko do funkcji rozrywkowych, bowiem przede wszystkim dbano o krzewienie wartości patriotycznych. Kultywowano język i polskie obyczaje. W okresie zaborów lipnicka straż integrowała wokół siebie społeczność wsi. Po wyzwoleniu Lipnicy Wielkiej, które nastąpiło 17 stycznia 1945 roku, strażacy wzięli udział w parcelacji gruntów oraz włączyli się w prace przy budowie nowego Domu Gromadzkiego. Na ten cel przeznaczano fundusze zebrane podczas organizowanych zabaw tanecznych i festynów. Budynek w stanie surowym ukończono w 1947 roku. Dzięki staraniom długoletniego prezesa OSP -Jana Bulandy, w 2001 roku do jednostki w Lipnicy Wielkiej trafił sprowadzony z zagranicy samochód bojowy marki Magirus GBA 2,5/16.

W 2004 roku, po 26 latach prezesowania, z powodów zdrowotnych z kierowania strażą zrezygnował Jan Bulanda. Obecnie funkcję tę sprawuje jego syn Mariusz.

Opracowanie: AM JB

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...