Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Aktualności

VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu

 

I i II miejsce na Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu - to sukces Koła Gospodyń Wiejskich ze Stadeł, które reprezentowało jako jedyne gminę Podegrodzie i powiat Nowosądecki.

Po raz VI KGW Stadła - na zaproszenie Stowarzyszenia ”POLSKA GOSPODYNI” w dniach 9 i 10 września 2017 r. brało udział w VII Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z terenów Wiejskich, który został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy.
Dwudniowy pobyt rozpoczął Jarmark Kulturowy nad Jeziorem Licheńskim 9.09.2017 r. na którym Gospodynie biorąc udział w konkursie prezentowały potrawy regionalne, rękodzieło ludowe oraz występ artystyczny.
Konkursem objęte były również – przesłane wcześniej – „PAMIĘTNIKI ZJAZDOWE”, które Komisja oceniła bardzo wysoko i przyznała dla KGW Stadła I miejsce wraz z nagrodą finansową .
Gospodynie w konkursie Twórczości Artystycznej zdobyły również wysokie uznanie - II miejsce wraz z nagrodą, a do konkursu była zgłoszona „POLNA KAPILCZKA” z Matką Boską Licheńską z jednej strony i Św. Stanisławem Papczyńskim – z drugiej strony z okazji 50- lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Licheńskiej oraz 10 rocznicą wyniesienia do Godności Błogosławionych w Licheniu - Podegrodzianina, obecnie św. Ojca Stanisława Papczyńskiego.
Jarmark Kulturowy był również okazją do zaprezentowania potraw regionu lachowskiego, a był to – zgodnie z konkursem pasztet z gęsiny oraz wiele innych przysmaków naszego regionu, m.in. ciasta, ciastka lachowskie, podegrodzka kukiełka, wyroby swojskie, kołacze ze serem, śliwkami, chleb z łopaty ze smalcem i ogórkiem kwaszonym oraz kołacze i podpłomyki.
Gratulacje za zdobycie nagród w konkursach oraz podziękowania z serdecznymi pozdrowieniami złożyła Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda, cyt.” Dziękuję bardzo, Drogie Panie, za budowanie więzi lokalnej wspólnoty, o którą należy zabiegać, bo ma ona również wymiar ogólnopolski […] wierzę w to, że zapał i energia nigdy Pań nie opuszczą i przyczynią się do tego, że kolejne pokolenia Polaków, mając tak dobre wzorce wychowania, będą dumne z naszej kultury, która sięga głęboko korzeniami w tradycje wiejską”.
Miłym zaskoczeniem dla Małżonków z naszego kręgu było zaproszenie do Bazyliki na specjalnie dla Nich Nabożeństwo Eucharystyczne pod przewodnictwem Kustosza Sanktuarium Ks. Wiktora Gumiennego w dniu 9.09. na którym Małżonkowie otrzymali PAMIĄTKĘ rocznicy Sakramentu Małżeństwa oraz podziękowania za trud pracy i wyrzeczeń dla dobra swojej rodziny. Kustosz Sanktuarium udzielił Małżonkom Błogosławieństwa Bożego na dalszą wspólną drogę życia. Po czym była okazja do złożenia Jubilatom życzeń, sto lat i krótkiego wspólnego spotkania.
O godz. 21-ej uczestnicy Zjazdu w dniu 9 i 10.09. brali udział w Apelu Maryjnym w Bazylice oraz w Procesji z „morzem” świec i śpiewem pieśni o historii objawień.
W dniu 10 września chętni wzięli udział w Różańcowym spacerze od Kościoła św. Doroty do miejsca objawień w Grąblinie.
O godz. 11-tej z uczestników Zjazdu uformował się uroczysty, w barwnych, różnokolorowych strojach KOROWÓD - i znów jak zwykle nasz Koło na Jego czele - z placu nad Jeziorem Licheńskim przemaszerował do Bazyliki Licheńskiej, gdzie o godz. 12 -tej dla kilkutysięcznej rzeszy uczestników została koncelebrowana Msza św. której przewodniczył Ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiego Zgromadzenia Księży Marianów, przy oprawie muzycznej kilku Zespołów.
Gospodynie podczas Nabożeństwa przekazały dar ołtarza .
Na podkreślenie zasługuje fakt, że zainteresowanie wiernych Kapliczką w Bazylice było bardzo duże.
Spotkanie na VII Zjeździe zakończyła wspólnie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w Kaplicy Trójcy Przenajświętszej w Bazylice oraz odśpiewana BARKA -ulubiona pieśń naszego Św. Jana Pawła II przy Jego Pomniku.
W drodze powrotnej zatrzymano się w Lasku Grąblińskim na Drodze Krzyżowej w miejscu Objawień Matki Boskiej oraz podczas postoju w Częstochowie nawiedzono Matkę Boską Częstochowską.
Szczęśliwi, napełnieni duchem wiary, refleksji i optymizmu – mimo, że już zaczął się poniedziałek – bez zmęczenia wrócili wszyscy szczęśliwie do swoich domów z zapewnieniem, że w przyszłym roku spotkamy się znów ale już na VIII Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich.
Tegoroczny Zjazd miał również wiele okazji do spotkań integracyjnych, międzykulturowych, międzyregionalnych, które napawają optymizmem i pomysłami do dalszej działalności członkinie Koła. Organizatorom Zjazdu składamy szczere uznania i serdeczne podziękowania .
Wyjazd Koła Gospodyń Wiejskich był kontynuacją zadania publicznego realizowanego w 2017 roku w ramach konkursu w zakresie kultury,sztuki,ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ,pn. „MY SĄ BABY, JAKICH MAŁO, PRZENOSIMY KULTURĘ Z PRZESZŁOŚCI DO PRZYSZŁOŚCI” współfinansowanego ze środków budżetu Gminy Podegrodzie oraz budżetu Powiatu Nowosądeckiego, za co Koło wyraża serdeczne podziękowania.

 

 

W dniu 08 .09. 2017r. Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł w Łodzi.
W drodze na VII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich uczestnicy przez kilka godziny pod okiem Przewodnika podziwiali bogactwo i dziedzictwo miasta Łodzi.

 


„Wijemy wieniec i bukiety dla Matki Boskiej Zielnej”

Powiew pięknej tradycji oraz śpiew pieśni Maryjnych towarzyszył Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Stadłach już od tygodnia wcześniej przy przygotowaniu, układaniu i zdobieniu kłosami zbóż bezinteresownie zmontowanego szkieletu polnej kapliczki Matki Boskiej przez Pana J. Ruchałę, który jak co roku stelaż przygotowuje.
W dniu 14 sierpnia 2017 roku trzy pokolenia – babcie, mamy i wnuki już po raz szósty po zbiorze ziół, zbóż, kwiatów, warzyw i owoców układały piękne bukiety przy Szkole Podstawowej w Stadłach z okazji święta Matki Boskiej Zielnej.
Układaniu bukietów towarzyszył wspólny śpiew pieśni Maryjnych, poznawanie kwiatów, ziół, zbóż i warzyw. Seniorki wspominały tradycję obchodzenia jednego z ważniejszych świąt Maryjnych w przeszłości. Nie zabrakło również rozrywki dla dzieci na placu zabaw przy szkole, poczęstunku na słodko i pieczonymi kiełbaskami na grillu.
W dniu 15 sierpnia z głośnym i doniosłym śpiewem pieśni Maryjnych, dziękując Opatrzności Bożej za szczęśliwe zbiory oraz Błogosławieństwo w pracy i Opiekę Bożą z prośbą o dalszą, gospodynie Przydrożną Kapliczkę Matki Boskiej i bukiety, dzięki uprzejmości Pana St. Zwolińskiego powozem w zaprzęgu koni zawiozły do parafialnego Kościoła w Podegrodziu, bo jak tradycja głosi, że "na święto Matki Boskiej Zielnej natura woła, że czas je zerwać i aby ją poświęcić zanieść do Kościoła, bo ona żywi, leczy i od nieszczęść zachowa”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich w ramach realizacji zadania publicznego „Przenosimy kulturę z przeszłości do przyszłości”.

 

 

ZUCHY WYPOCZYWAJĄ AKTYWNIE

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła w dniu 13 czerwca 2017r. zorganizowało wycieczkę do Regietowa – największej na Świecie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”.

Zadanie pn. „ZUCHY WYPOCZYWAJĄ AKTYWNIE ” mogło być zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy Podegrodzie w ramach konkursu ofert i realizowane było we współpracy z Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Stadłach i Wychowawcami dla dzieci klas od O do III.

Dzieci mogły się przekonać, że Hucuły to łagodne, rodzinne, bezpieczne i bardzo przyjacielskie konie. Wielką frajdą była godzinna przejażdżka bryczkami w zaprzęgu konnym po pięknym, rozległym, atrakcyjnym terenie Beskidu Niskiego (na łemkowszczyźnie, z dala od zgiełku codziennego), ujeżdżanie na końskim grzbiecie. Dzieci zgodnie uznały, iż "największe szczęście na świecie na końskim leży grzbiecie".
Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji na placu zabaw wśród wielu budowli sportowych oraz biwakowanie z pieczeniem kiełbasek i herbatą.
Zwiedzały także muzeum historii Stadniny koni oraz stajnię - pomieszczenia dla koni, gdzie mogły się nacieszyć głaskaniem i przebywaniem w pobliżu koni, pokazano im wiele różnych atrakcyjnych bryczek i powozów. Po wielogodzinnej zabawie dzieci zostały nagrodzone słodyczami i napojami.
Po zakupie pamiątek zadowolone, późnym popołudniem wracały do domu.
Zadanie miało na celu upowszechnianie wśród dzieci aktywnego spędzania wolnego czasu podczas wakacji.
Organizatorzy, wychowawcy i rodzice wyrażają serdeczne podziękowania dla Wójta Gminy Podegrodzie P. mgr Małgorzaty Gromala za dofinansowanie zadania.

 

WYJAZD SENIRÓW Z GMINY PODEGRODZIE NA PODKARPACIE

 

"Jeśli w życiu będziemy brać przykład
z najuboższych i najpokorniejszych,
to na pewno nie zbłądzimy”
/z pisma posłaniec La Salette/.

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła przy wsparciu finansowym z budżetu Gminy Podegrodzie, przy pięknej, wymarzonej, słonecznej pogodzie w dniu 3 czerwca 2017 roku zorganizowało dla 52 Seniorów z terenu gminy PODEGRODZIE wyjazd w ramach konkursu na realizacje zadania publicznego p.n. „ EMERYT, A WCIĄŻ AKTYWNY”.
Seniorzy zgodnie z programem zwiedzali otoczoną górami z przepięknymi widokami ziemię podkarpacką, miasto Przemyśl gdzie m.in.podziwiano Archikatedrę obrządku greckokatolickiego z imponującym pięciorzędowym ikonostasem pochodzącym z końca XVII wieku .

Miejsce docelowe to Kalwaria Pacławska i Sanktuarium Kalwaryjskie, w którym wraz z kultem Męki Pańskiej w klasztornej Bazylice Mniejszej odbiera swój kult cudowny obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, której artysta tworząc wizerunek namalował Jej jedno ucho odkryte, przez co nadano tytuł Matki Słuchającej. Jest to świadectwo wsłuchiwania się Maryi w potrzeby i prośby swoich dzieci, która przedstawiając je swojemu Synowi Jezusowi za Jej pośrednictwem udziela potrzebnych łask.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że Kryształowa suknia na wizerunku Matki Bożej to dar funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w 2016r. z okazji 25- lecia istnienia tej formacji.
Przy tym właśnie Wizerunku Seniorzy uczestniczyli w sobotnim Nabożeństwie.
Pięknym, wzruszającym momentem było spotkanie z Matką Bożą Saletyńską Płaczącą w Dębowcu, która Objawiła się dzieciom we francuskich Alpach La Salette. Matka Boska zakrywając twarz dłońmi płakała, elementem Jej stroju z tego regionu był Krzyż z obcęgami i młotkiem. Ciężki metalowy łańcuch na ramionach, wielokolorowe róże zdobiące brzegi szat, diadem światła okalający czepek na głowie. „Niemożliwe jest, aby ktoś, kto widzi otaczający go świat takim, jakim on jest rzeczywiście, obywał się w życiu bez łez”. - z pisma posłaniec La Salette.
Seniorzy przed Obliczem M.Boskiej odśpiewali pieśń o Objawieniach w La Salette, którą nauczyli się jadąc na to spotkanie.
W Dukli Seniorzy zwiedzali Kościół i klasztor Ojców Bernardynów.
W zadumie zatrzymano się przed tablicą ukazującą historię walk o Przełęcz Dukielską , pomnikiem św. Jana z Dukli , który jako ubogi człowiek w łachmanach oddaje hołd Papieżowi - Sw. Janowi Pawłowi II oraz ogromnym Krzyżem Pojednania, który upamiętnia tę krwawą i długotrwałą bitwę z II wojny światowej. Krzyż opleciony jest wzniesionymi dłońmi poległych żołnierzy, niezależnie od ich narodowości i wyznania.
Przewodnikiem na szlaku Maryjnym był ks. Piotr, któremu uczestnicy wyrażają serdeczne podziękowania za przekazywaną ogromną wiedzę o miejscach nie tylko zwiedzanych ale miejscach mijanych w trakcie jazdy.
Seniorzy chwilę odpoczęli przy obiedzie i mimo zmęczenia, ale syci wiedzą oraz śpiewem rozmaitych pieśni wracając późną porą - mówili „wesołe jest życie staruszka” – czekamy na następne wyjazdy!!! Było wspaniale - mówili.
Uczestnicy wyrażają serdeczne podziękowania Wójt Gminy Podegrodzie Pani mgr Małgorzacie Gromala za współfinansowanie wyjazdu jak również darczyńcom.

 

 

WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA

 Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła w dniu 7 czerwca 2017r. zorganizowało dla uczniów klas IV – VI z miejscowej Szkoły Podstawowej wycieczkę.

Zadanie pn. „Sport to zdrowie, używki to wróg” mogło być podjęte dzięki wsparciu z budżetu gminy Podegrodzie w ramach ogłoszonego przez Gminę konkursu ofert i realizowane było we współpracy z Dyrekcją i wychowawcami miejscowej Szkoły Podstawowej.
Wycieczka miała na celu zachęcić do atrakcyjnego, aktywnego spędzania wakacji z dala od różnego rodzaju używek, przypadków mających negatywny wpływ na zachowanie dzieci.
Zaraz po godzinie 7-mej wypełniony, wesoły autobus wyruszył w długą trasę podczas, której wspaniały Przewodnik ks. Piotr bardzo skrupulatnie omawiał otaczające nas piękno przyrody i nie tylko, bo był też czas na różne konkursy m.in. związane z przyrodą i miejscami przez które przejeżdżaliśmy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wiedza uczniów była imponująca.
Pierwszym przystankiem był SKANSEN – ZAGRODA w Markowej, gdzie znajduje się kompleks chałup i budynków gospodarczych nawiązujących do tradycji z końca XIX wieku, charakterystyczny dla tego regionu. Uczniowie najbardziej zainteresowani byli żarnami, przy których ustawiła się kolejka do mielenia zboża, wiatrakiem wietrznym o konstrukcji słupowo-szkieletowej, kuźnią, muzeum pożarnictwa, galerią pod strzechą, przedstawiającą życie mieszkańców wsi Markowa, ich pracę i działalność.
Chwilą zadumy był pomnik oraz fotografie przedstawiające rodzinę Ulmów, która została zamordowana wraz z ukrywanymi żydami podczas niemieckiej okupacji .
Plac zabaw przy zagrodzie też nie został pominięty, krótko ale intensywnie poćwiczono i jazda dalej do ŁAŃCUTA, gdzie zwiedzano Muzeum - Zamek, jeden z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce i o najwyższej klasie światowej. Znakomite wnętrza mieszkalne, interesujące kolekcje powozów konnych oraz zespół budynków, park, oranżeria, stajnia, wozownia, ogród różany i storczykarnia.
Po krótkim odpoczynku dzieci otrzymały posiłek, który im smakował, bo w mig wszystko zostało zjedzone. Następnym przystankiem był Wojnicz gdzie zaspokajały swoje zachcianki smakowe.
Zmęczone, szczęśliwe i zachwycone jak określiły atrakcyjną wycieczką po 12 godzinach wróciły do domu.
Uczestnicy, Rodzice, Wychowawcy i Organizatorzy dziękują Pani mgr Małgorzacie Gromala – Wójt Gminy Podegrodzie za dofinansowanie wyjazdu uczniom.

 

Lachowską michę,tradycję i kulturę regionalną promowało KGW Stadła na KONGRESIE WSI POLSKIEJ w WOJNICZU
w dniu 13 listopada 2016r.

Kongres Wsi Polskiej w Wojniczu   Kongres Wsi Polskiej w Wojniczu

Kongres Wsi Polskiej w Wojniczu   Kongres Wsi Polskiej w Wojniczu

Kongres Wsi Polskiej w Wojniczu

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH JUŻ PO RAZ V NA OGÓLNOPOLSKIM VI ZJEŹDZIE KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W LICHENIU w dniach 10 – 11.09.2016r.

Dwudniowe spotkanie kobiet zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich , w którym wzięło udział KGW Stadła było w tym roku szczególnym w związku ze 150 -leciem Kół Gospodyń Wiejskich i skupiało się wokół dwóch aspektów – kulturalnego i sakralnego.
Już w dniu 9.09.2016r. Koło ze Stadeł gm. Podegrodzie urządziło Kącik historyczny w hali sportowej licheńskiej Szkoły Podstawowej, przedstawiający dorobek z podkreśleniem tradycji, kultury i zwyczajów regionu lachowskiego, m.in. strój ludowy, rękodzieło ludowe, historia lachów sądeckich w wersji książkowej, kroniki, pamiątki i wiele , wiele robótek szydełkowych, haftów i kwiatów z bibuły itp.
W dniu 10.09.2016r. na skwerze przy jeziorze licheńskim gdzie odbywał się Jarmark Kulturowy Koło przygotowało 2 stoiska , w tym jedno z potrawami regionalnymi do degustacji, a były to : kluski kudłate / scykane/ ze skwarkami, z mlekiem , sałatki z ziemniakami i śledziem, przekładaniec z ziemniaków - zgodnie z programem organizacyjnym, a także wyroby swojskie, chleb wiejski ze smalcem, kołacze z owocami, ze serem, podpłomyki ze serem, owocami oraz ciasta i ciasteczka lachowskie . Drugie stoisko przedstawiało rękodzieło ludowe z podkreśleniem akcentu lachowskiego.
Uczestnikom czas umilił występ Zespołu „Łany" z Poznania,a finałem pierwszego dnia był występ Eleni.
W dniu 11.09.2016r. z parkingu przy jeziorze licheńskim przy dżwiękach orkiestr dętych , nasze Koło prowadziło paradny korowód do Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej niosąc kosz z białych i czerwonych kwiatów oraz feretron św. Stanisława Papczyńskiego , gdzie o godz. 12 -tej odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył kustosz Sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny MIC, który podczas wygłoszonej homilii powiedział, „Bóg nas kocha takimi, jakimi jesteśmy, swoją miłością jest w stanie nas oczyścić, dając szanse poprzez uczestnictwo w sakramencie spowiedzi. Modlono się w intencji ludzi wsi polskiej. W darze ołtarza Gospodynie złożyły regionalną różdżkę lachowską.
Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz Prezydent Andrzej Duda z małżonką. W jego imieniu do uczestników Zjazdu list odczytał ks. prałat Zbigniew Kras - kapelan Prezydenta RP.

Po Mszy św. Gospodynie złożyły kosz z kwiatami w kaplicy Św. Stanisława Papczyńskiego, a następnie zwiedzano Sanktuarium licheńskie z przewodnikiem. O godz. 15-tej w Kaplicy Trójcy św. odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego a o 15, 3o udano się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie odśpiewano „Barkę” - ukochaną pieśń Papieża i nastąpiło uroczyste zakończenie jubileuszowego Zjazdu.
Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach dziękuję za dofinansowanie zadania publicznego z budżetu Gminy Podegrodzie, Starostwu Powiatowemu w Nowym Sączu w wysokości 2000 złotych oraz wszystkim sympatykom Koła i wolontariuszom za pomoc w organizowaniu i obsłudze zadania, które miało na celu przekazanie kultury z przeszłości do przyszłości.

Koło Gospodyń Wiejskich już po raz V na Ogólnopolskim VI Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu  Koło Gospodyń Wiejskich już po raz V na Ogólnopolskim VI Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu

Koło Gospodyń Wiejskich już po raz V na Ogólnopolskim VI Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu  Koło Gospodyń Wiejskich już po raz V na Ogólnopolskim VI Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu

Koło Gospodyń Wiejskich już po raz V na Ogólnopolskim VI Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu  Koło Gospodyń Wiejskich już po raz V na Ogólnopolskim VI Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu

UROCZYSTOŚCI KANONIZACYJNE ŚW. STANISŁAWA PAPCZYŃSKIEGO W BAZYLICE LICHEŃSKIEJ
Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na Ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za Kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego w Licheniu. Zaledwie po kilku godzinach po uroczystościach dziękczynnych w Kościele parafialnym w Podegrodziu w dniu 8.09.2016r. Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł jeszcze przed świtem 9.09. udało się na uroczystości do Lichenia. Udział w uroczystościach dziękczynnych w Licheniu poprzedziło spotkanie z Kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Górze Kalwarii, gdzie znajduje się Grób Św. Stanisława Papczyńskiego oraz Muzeum.
O godz. 12 - tej 10.09.2016r. podczas dziękczynnej Mszy św. za kanonizacje św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Licheńskiej, której przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, były Przewodniczący Papieskiej Rady ds. świeckich , słowami : „ ..o świętość trzeba walczyć odniósł się do postaci św. Stanisława Papczyńskiego, święci pokazują nam, że nawet w warunkach ekstremalnych, trudnych, niekorzystnych życie można pięknie przeżyć – życie ma tylko jedną miarę – miłość. Przesłanie św. Stanisława jest wciąż aktualne , pomimo że Swięty Stanisław żył ponad trzysta lat temu”.
Pod koniec Mszy św. wysłuchano ks. prałata Zbigniewa Kras, kapelana Prezydenta RP, który przekazał treść listu od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników uroczystości”.
Po zakończeniu Eucharystii wszyscy zgromadzeni na modlitwie zostali zaproszeni na skwer, gdzie uczestniczyli we wspólnej agapie.

Uroczystości Kanonizacyjne św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Licheńskiej  Uroczystości Kanonizacyjne św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Licheńskiej

Uroczystości Kanonizacyjne św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Licheńskiej  Uroczystości Kanonizacyjne św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Licheńskiej

Uroczystości Kanonizacyjne św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Licheńskiej  Uroczystości Kanonizacyjne św. Stanisława Papczyńskiego w Bazylice Licheńskiej

Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na Ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za Kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego w Licheniu.

Zaledwie po kilku godzinach po uroczystościach dziękczynnych w Kościele parafialnym w Podegrodziu w dniu 8.09.2016r. Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł jeszcze przed świtem 9.09. udało się na uroczystości do Lichenia. Udział w uroczystościach dziękczynnych w Licheniu poprzedziło spotkanie z Kustoszem Sanktuarium Maryjnego w Górze Kalwarii, gdzie znajduje się Grób Św. Stanisława Papczyńskiego oraz Muzeum.

„Wijemy bukiety z kwiatów, warzyw i owoców oraz wieniec żniwny dla Matki Boskiej Zielnej”
Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stadłach już od kilku dni przygotowywały i układały wieniec żniwny żeby zdążyć na to doniosłe Maryjne Święto, zaś w dniu 14.08.2016r. zorganizowały spotkanie warsztatowe aby wspólnie układać bukiety.
W Święto Wniebowzięcia Najśw. Marii Panny w strojach regionalnych Gospodynie w bryczce i zaprzęgu 2-konnym ze śpiewem pieśni Maryjnych zawiozły wieniec i bukiety do Kościoła w Podegrodziu celem poświęcenia . Zwyczaj układania bukietów z roślin ozdobnych wyhodowanych w domu, rosnących na łąkąch, brzegach, polach i ogrodach cieszy się coraz to większą popularnością a to po to aby podziękować Bogu za plony bo mówią,że bukiety mają cudowną moc . Poświęcone bukiety z dawien dawna chroniły od nieszczęść, choroby czy pioruna , obecnie też coraz częściej trzymane są cały rok.
Na warsztatach uczestnicy opowiadali jak się przechowały bukiety z poprzednich lat, które z nich można stosować jako przyprawy w kuchni, a które w ziołolecznictwie.
Ponieważ wszystkie bukiety były bardzo ładne,zawierały istotne rośliny na tę okazje toteż wszystkie zostały nagrodzone.
Zadanie pn. „MY BABY PRZENOSIMY KULTURĘ Z PRZESZŁOŚCI DO PRZYSZŁOŚCI” realizowane jest celem zachowania tradycji, dawnych zwyczajów , przy współfinansowaniu z budżetu Gminy Podegrodzie.

Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na Ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za Kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego w Licheniu  Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na Ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za Kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego w Licheniu

Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na Ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za Kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego w LicheniucKoło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na Ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za Kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego w Licheniu

Koło Gospodyń Wiejskich ze Stadeł na Ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za Kanonizację Ojca Stanisława Papczyńskiego w Licheniu

SENIORZY Z TERENU GMINY PODEGRODZIE ZWIEDZALI PODKARPACIE.
Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach w dniu 10 lipca 2016r. zorganizowało dla Seniorów z terenu Gminy Podegrodzie wyjazd w przepiękne i bogate w swoją historie miejsca.

Zadanie p.n. „MY SENIORZY STAROŚCI MÓWIMY POWOLUTKU, BO SPORT TO ZDROWIE” realizowano przy wsparciu finansowym z budżetu gminy Podegrodzie.
Program był bardzo bogaty, zwiedzano niedawno otwarte Muzeum w Markowej przedstawiające tragedię rodziny Ulmów, która została zamordowana wraz z ukrywanymi Żydami podczas niemieckiej okupacji, Muzeum w Łańcucie - gdzie Zamek wraz z budynkami i parkiem tworzy zespół zabytkowy o najwyższej światowej klasie oraz Sanktuarium M.B. Pocieszenia w Leżajsku, gdzie wnętrze zdobią piękne polichromie scen religijnych, wspaniałe barokowe organy – jedne z największych w Europie oraz inkrustowane obrazy i przepiękna późnorenesansowa ambona, bogato rzeźbiona oraz pozłacana.

Organizatorzy i uczestnicy z Podegrodzia, Gostwicy, Olszany ,Olszanki, Rogów i Stadeł oraz organizatorzy wyrażają podziękowania dla Pani Małgorzaty Gromala - Wójta Gminy Podegrodzie za wsparcie finansowe, dzięki któremu zadanie mogło być zrealizowane.

Seniorzy z Terenu Gminy Podegrodzie zwiedzali Podkarpacie  Seniorzy z Terenu Gminy Podegrodzie zwiedzali Podkarpacie 

Seniorzy z Terenu Gminy Podegrodzie zwiedzali Podkarpacie  Seniorzy z Terenu Gminy Podegrodzie zwiedzali Podkarpacie

Na wniosek P. Sołtys i Radnego wsi Stadła – miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich
„ pod fachowym okiem” P. Marii Wójcik
zagospodarowało i upiększyło skwer na skrzyżowaniu Gostwica – Stadła – Podegrodzie.

Zagospodarowanie i upiększenie skweru na skrzyżowaniu  Zagospodarowanie i upiększenie skweru na skrzyżowaniu

Zagospodarowanie i upiększenie skweru na skrzyżowaniu   Zagospodarowanie i upiększenie skweru na skrzyżowaniu

MAJÓWKA W STADŁACH Z KOŁEM GOSPODYŃ WIEJSKICH
22 maja 2016r. w przepiękny słoneczny dzień mieszkańcy wsi Stadła mogli do woli nacieszyć się i słoneczną pogodą i wspólnym spotkaniem przy Remizie OSP z okazji Zielonych Świątek, w którym wzięła udział Wójt Gminy Podegrodzie Pani mgr Małgorzata Gromala. Jak tradycja każe było mówione i śpiewane i to wszystko w gwarze ludowej. Spotkanie miało na celu ochronę tradycji, gwary i kultury lachowskiej , poprzez realizację zadania „My baby przenosimy kulturę z przeszłości do przyszłości” pod patronatem Wójta Gminy Podegrodzie. Dzieci chętnie brały udział w konkursie znajomości wyrazów słownika lachowskiego na podkreślenie zasługuje fakt, iż w dużym stopniu mają opanowany język tutejszej gwary ,za to były obdarowywane słodyczami. Swoje umiejętności pokazały uczennice ze Szkoły Podstawowej w Stadłach i kabaret KGW. Skoro Zielone Świątki to przede wszystkim degustowano jajecznicę na spyrce i boczku z lubczykiem, chleb upieczony przez gospodynie ze smalcem, kołacze ze serem i grochówka.

Majówka w Stadłach  Majówka w Stadłach

Majówka w Stadłach  Majówka w Stadłach

WIZYTA STOWARZYSZENIA „KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH WSI STADŁA” W PAŁACU PREZYDENCKIM RP
Z okazji jubileuszu 150 lat Kół Gospodyń Wiejskich, na zaproszenie Gospodynie ze Stadeł wzięły udział w spotkaniu „Tradycja jest Kobietą” zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim RP z małżonka Prezydenta .
Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania w swoim wystąpieniu złożyła hołd i podziękowanie dla ciężkiej pracy Kobiet, ich troski by sprostać wyzwaniom w kultywowaniu tradycji ludowych, zwyczajów i obyczajów , organizowanie imprez, uroczystości i spotkań , które ubogacają nie tylko polską wieś ale i cały kraj. A, że do tego potrzebne są nie tylko zaangażowanie,energia i kreatywność ale przede wszystkim poczucie, że tradycja , z której wyrastamy jest czymś bardzo ważnym, więc to warto pielęgnować i o to dbać .
„Dzięki aktywności i dbałości kobiet polska tradycja przestała się kojarzyć z czymś zaściankowym a jest powodem do dumy. Rola kobiet jest nie do przecenienia”.
Gospodynie Pani Prezydentowej wręczyły pamiątki związane ze zbliżającą się Kanonizacją Bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego ,Dzieje Gminy Podegrodzie i kolebki Lachów Sądeckich.
Spotkanie było wspaniałą okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń międzyregionalnych.
Z okazji Jubileuszu 150 lat Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach składa serdeczne życzenia wszystkim Kołom.

Wizyta Stowarzyszenia w Pałacu Prezydenckim RP  Wizyta Stowarzyszenia w Pałacu Prezydenckim RP

NO I ZACZĄŁ się NOWY 2016 rok - i jak w poprzednich latach Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach rozpoczęło swoją działalność od tradycyjnego kolędowania w święto TRZECH KRÓLI. Składając mieszkańcom noworoczne życzenia zapraszano ich do wspólnego śpiewu kolęd w dniu 10 stycznia 2016r. pn. "Wieczór Kolęd". Gospodynie na tę okazje przygotowały przedstawienie z Herodem . Cieszy fakt, że rodziny nie tylko ze Stadeł wspólnie z uczniami z miejscowej Szkoły chętnie włączały się i śpiewały kolędy i pastorałki oraz bawili się wspomnieniami o kulturze, tradycji i zwyczajach związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia. I jak zwykle choć było długo to i tak za krótko - słychać było. W dniu 14 stycznia na prośbę Pani mgr Elżbiety Kosińskiej- Dyrektora Szkoły Podstawowej w Stadłach , czł. Koła przedstawiły gościnnie występ z Herodem z okazji Dnia Babci i Dziadka .

Serdecznie pozdrawiam.
Zofia Maciuszek
KGW Stadła

Zaczął się nowy 2016 rok  Zaczął się nowy 2016 rok

Zaczął się nowy 2016 rok

„Z PRZESZŁOŚCI DO PRZYSZŁOŚCI”
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach w niedzielne listopadowe popołudnie zakończyło cykl zadań zaplanowanych na 2015r. z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego, pod nazwa „Z PRZESZŁOŚCI DO PRZYSZŁOŚCI”, które to częściowo były współfinansowane ze środków budżetu gminy Podegrodzie.
Całe rodziny, dzieci, młodzież oraz najstarsi mieszkańcy wsi Stadeł i wsi ościennych, którzy tłumnie zgromadzili się na spotkaniu pt. „ Wspominki – ocalić od zapomnienia” w budynku Szkoły Podstawowej poznali historię, tradycję i kulturę z okresu kiedy Stadła były głównym Ośrodkiem kolonistów niemieckich na terenie Sądecczyzny. W Stadłach znajdował się kościół z siedzibą parafii, cmentarz oraz budynek Szkoły.
Aby uczestnicy mogli dowiedzieć się jak najwięcej Pani mgr Magdalena Czerpak i Pan mgr Stanisław Banach przygotowali i przedstawili „ tło historyczne osadnictwa niemieckiego” w formie wykładu oraz prezentację „Śladami historii”.
Ciekawe historię i wspomnienia przekazywali obecni na spotkaniu najstarsi mieszkańcy oraz ich potomkowie , którzy wspólnie z kolonistami zamieszkiwali w Stadłach, Podrzeczu i Mokrej wsi. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych przy kawie i herbacie.
W spotkaniu udział wzięła Pani mgr Małgorzata Gromala – Wójt Gminy Podegrodzie,
Pan dr Zenon Szewczyk – Radny Powiatu Nowosądeckiego, włodarze wsi Stadła p. Radny, Sołtys wsi, Prezes OSP oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej.

Z przeszłości do przyszłości  Z przeszłości do przyszłości

Z przeszłości do przyszłości

V OGÓLNOPOLSKI ZJAZD KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH I INNYCH STOWARZYSZEŃ KOBIECYCH W LICHENIU
Odważnie, szczegółowo i zgodnie z tradycją przedstawiony został folklor Lachów Sądeckich na V Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i innych stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu. Gospodynie ze Stadeł, przy dużym aplauzem publiczności został nagrodzony pierwszą lokatą w Przeglądzie Zespołów Artystycznych. W dniu 12.09.2015r . Koło Gospodyń wsi Stadła aktywnie uczestniczyło w Jarmarku Kulturowym organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych Gminy Ślesin Impreza była idealną okazją do zaprezentowania potraw regionalnych i ciasta z mleka, m.in. rożnego rodzaju sery, pasty serowe z dodatkami, ziołami oraz kołacze, podpłomyki z serem, serniki czy masło wiejskie z kukiełką podegrodzką. Nie zabrakło również kanapek dekoracyjnych, korków serowych i wielu innych, które bardzo szybko znikały podczas degustacji. Ponadto serwowano koktajl na maślance z czernicami , ciastka i wyroby „swojskie „ oraz nalewki. Za swoje potrawy Koło otrzymało dyplom i nagrodę.
Doceniono również rękodzieło ludowe KGW Stadła, przyznając dyplom za udział w konkursie. Prawdziwy podziw publiczności wzbudził za to występ zespołu „Wesółka”, który zaprezentował na scenie folklor ludowy „taka baba” z przyśpiewkami lachowskimi . Inscenizacja wzbudziła salwy śmiechu i braw, co nie umknęło uwadze jury, które nagrodziło nasze reprezentantki I miejscem i nagrodą finansową .który wprowadził publiczność w salwy śmiechu i braw . Za wystąp Koło otrzymało I miejsce oraz nagrodę finansową. Dzień później, przy dźwiękach orkiestr dętych Gospodynie prowadziły barwny, paradny korowód kobiet ubranych w stroje ludowe. Panie przeszły od parkingu przy Jeziorze Licheńskim, gdzie odbywał się Jarmark Kulturowy na teren Bazyliki ,do Kaplicy Trójcy Św. ,gdzie wysłuchały interesującej prelekcji Małgorzaty Terlikowskiej o roli kobiet w związku małżeńskim oraz jak sobie radzić w trudnych chwilach w rodzinie. Koło również uczestniczyło w niesieniu darów plonów ziemi oraz pracy ludzkich rąk. O godzinie 12-tej uczestnicy wzięli udział w uroczystej Mszy św. Eucharystii przewodniczył Ordynariusz diecezji włocławskiej , bp Wiesław, Alojzy Mering. Nieodzownym momentem była modlitwa i śpiew pieśni podegrodzkich o Błogosławionym Ojcu Stanisławie Papczyńskim przy Jego pomniku oraz przy pomniku św. Jana Pawła II.
Na zakończenie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz zaśpiewano „Barkę” ulubioną pieśń polskiego Papieża.
Gospodynie ze Stadeł są bardzo dumne, że w sposób aktywny, piękny, wzbudzający zachwyt po raz czwarty mogły rozsławiać folklor ziemi sądeckiej oraz pełnić honorowe miejsce na Zjeździe .
Udział w przedsięwzięciu w dużej mierze przyczyni się do rozsławiania całej Sądecczyzny oraz folkloru .
Spotkania z innymi uczestniczkami Zjazdu dają wiele satysfakcji i możliwości poznania innych tradycji i zwyczajów z różnych stron Polski. To integruje i inspiruje do dalszej aktywnej działalności . Warto przy tym zaznaczyć, iż zainteresowanie strojami, potrawami oraz kulturą naszego regionu było bardzo duże, toteż Gospodynie z Koła udzielały licznych wywiadów i chętnie opowiadały o strojach, historii regionu oraz ziemi sądeckiej i podegrodzkiej, zapraszając do odwiedzania pięknej Ziemi Sądeckiej.

V Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu  V Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu

V Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu  V Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich wsi STADŁA po raz czwarty w dniach 12 i 13 września 2015 roku będą promować powiat nowosądecki i gminę PODEGRODZIE na V Ogólnopolskim Zjeżdzie Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu.
W dniu 12.09.2015r. wezmą udział w Jarmarku Kulturowym organizowanym przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin. Przewidziany jest udział w konkursie na tradycyjne potrawy i ciasta z mleka oraz występ zespołu „Wesółka” z przyśpiewkami lachowskimi i skeczem „Taka baba” zaprezentują również rękodzieło ludowe. W dniu 13.09. 2015r. gospodynie wezmą udział w przemarszu korowodu Kół do Kaplicy Trójcy Św. w Bazylice, z przewodnikiem będą zwiedzać Sanktuarium, wysłuchają wykładu pt. „budowanie relacji w rodzinie”. O godz. 12-tej wezmą udział w Mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa. Na zakończenie uczestniczki odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz zaśpiewają „BARKĘ” przy pomniku Jana Pawła II. Nieodzownym punktem Zjazdu jest śpiew pieśni przy pomniku Bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego – rodowitego Podegrodzianina.
Panie z KGW dziękują za wsparcie wyjazdu przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Gminę Podegrodzie.
Podczas pobytu członkinie Koła będą prezentować się w strojach regionalnych , co przyczyni się do rozsławienie folklor ludowy.

V Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu  V Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu

V Ogólnopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych Stowarzyszeń Kobiecych w Licheniu

UDZIAŁ W GRZE BOCCIA
W miesiącach maj - sierpień 2015r. chętni mieszkańcy wsi Stadła, Gminy Podegrodzie i goście przebywający na wakacjach w Stadłach uczestniczyli w grze Boccia. Organizatorem rozgrywek było Koło Gospodyń Wiejskich wsi STADŁA pod okiem Instruktora, w ramach zadania publicznego "Integracja pokoleń nie wymaga wysiłku" przy wsparciu gminy Podegrodzie. Poprzez organizację rozgrywek wszystkim chętnym dzieciom, młodzieży, rodzicom i dziadkom zapewniano wspólne spędzanie wolnego czasu w sposób bardzo aktywny i urozmaicony. Rozgrywki pomiędzy pokoleniami, osobami niepełnosprawnymi dawały uczestnikom wielką frajdę i zabawę, która była doskonałym sposobem na łączenie i integrację pokoleń z różnych środowisk i o różnej sprawności fizycznej, gdyż gra jest dyscypliną dla każdego, angażuje zarówno umysł jak i ciało działając również terapeutycznie. Uczy rywalizacji, zachęca do myślenia, taktycznego planowania rozgrywki i przewidywania reakcji przeciwnika. Jest narzędziem terapeutycznym, w grze rywalizowały pokolenia. Najbardziej cieszy fakt, że wciąż do gry zgłaszały się nowi uczestnicy, m.in. uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gostwicy oraz przebywający na wakacjach rodziny z Olsztyna, Katowic jak i z poza granicy, tj. Irlandii, Anglii , Niemiec. Uczestnicy rywalizacji za swe osiągnięcia byli nagradzani. Nie obyło się bez wspólnego grilla.

Udział w grze Boccia  Udział w grze Boccia

Udział w grze Boccia

BUKIETY DLA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ
Trzy pokolenia "babskie" wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Stadłach wykonywały bukiety dla Matki Boskiej Zielnej oraz wieniec żniwny. Zajęcia odbywały się w ramach realizacji zadania publicznego "Z przeszłości do przyszłości", które ma na celu przekazywanie dawnych zwyczajów i kultywowanie tradycji regionalnych. 14.08.2015r. po zbiorze zbóż, ziół, kwiatów warzyw i owoców przez uczestniczki warsztatów były układały pod okiem seniorek miejscowych bukiety i wieniec. Powiew piękna i bogatej tradycji oraz śpiew pieśni Maryjnych to jedna z tradycji pielęgnowanych przez gospodynie KGW. Podczas zbioru i układania bukietów wspominano zwyczaje związane z tym świętem, które ma cudowną moc zapewniającą pomyślność i zdrowie mieszkańców , a poprzez szacunek do natury zapewnia obfitość zbiorów. Dlatego zadbano aby to święto uczcić bardzo odświętnie, toteż 15.08.15r. w zaprzęgu 2 - konnym wieniec wraz z bukietami do poświęcenia Gospodynie zawiozły do kościoła w Podegrodziu.

Bukiety dla Matki Boskiej Zielnej  Bukiety dla Matki Boskiej Zielnej

Bukiety dla Matki Boskiej Zielnej

POWITANIE LATA PRZEZ STOWARZYSZENIE KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH WSI STADŁA

Powitanie lata  Powitanie lata

Powitanie lata  Powitanie lata

WIELKI SUKCES GOSPODYNI ZE WSI STADŁA
W Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbyło się Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych. Podczas Forum ogłoszono listę laureatów konkursu starosty nowosądeckiego w zakresie wspierania i promocji organizacji pozarządowych oraz wolontariatu.

Wielki sukces Gospodyni ze wsi Stadła

W kategorii Najlepsza Inicjatywa Roku za działalność na rzecz mieszkańców wsi, gminy Podegrodzie i Powiatu Nowosądeckiego wyróżnienie odebrała prezes Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich Wsi Stadła Zofia Maciuszek.
„Wyróżnienie to nagroda za nieoceniony czas, zaangażowanie i bezinteresowną pracę na rzecz innych” – powiedzieli organizatorzy.

WYCIECZKA DZIECI DO KOPALNI SOLI W BOCHNI
Wiele atrakcji, radości i zabawy w podziemiach Kopalni Soli w Bochni sprawiła wycieczka dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stadłach kl. IV,V i VI . Wycieczkę zorganizowało Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła w dniu 22 .06.2015r. Współorganizatorem wycieczki była Szkoła Podstawowa w Stadłach przy współfinansowaniu z budżetu Gminy Podegrodzie, za co organizatorzy i uczestnicy serdecznie dziękują Pani Wójt Gminy Podegrodzie.

Wycieczka dzieci do kopalni soli w Bochni  Wycieczka dzieci do kopalni soli w Bochni

Wycieczka dzieci do kopalni soli w Bochni  Wycieczka dzieci do kopalni soli w Bochni

WYCIECZKA DO INWAŁDU
Jeszcze się wakacje nie rozpoczęły, a dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stadłach w dniu 17 czerwca 2015r. poczuły smak wakacyjnych przygód na wycieczce w Inwałdzie do Parku Dinozaurów i historycznych Miniatur. Wycieczkę zorganizowały czł. KGW Stadła we współpracy ze Szkołą . Zadanie "Wakacje w obcowaniu z przyrodą" częściowo było współfinansowane przez Gminę Podegrodzie, za co uczestnicy składają serdeczne podziękowanie.

Wycieczka do Inwałdu  Wycieczka do Inwałdu

Wycieczka do Inwałdu  Wycieczka do Inwałdu

Wycieczka do Inwałdu

" MY SENIORZY STAROŚCI MOWIMY POWOLUTKU, BO SPORT TO ZDROWIE".
W wypełnionym do ostatniego miejsca autokarze Seniorzy z terenu Gminy Podegrodzie w dniu 14 czerwca 2015r. wyruszyli w drogę "Śladami Wielkiego Polaka" do Wadowic, gdzie zwiedzali MUZEUM JPII , Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Krakowa i Łagiewnik, co sprawiło im wiele radości, zadowolenia i satysfakcji.
Wyjazd zorganizowało KGW Stadła przy współfinansowaniu Gminy Podegrodzie, za co uczestnicy wyrażają słowa wdzięczności .

Bo sport to zdrowie

Bo sport to zdrowie  Bo sport to zdrowie

Bo sport to zdrowie

MAJÓWKA 2015
Choć pogoda nie dopisała, jednak tłumy mieszkańców Gminy Podegrodzie zgromadziły się w budynku remizy OSP Stadła na tradycyjnej corocznej Majówce. Z uwagi na warunki atmosferyczne, nie można było świętować na świeżym powietrzu, jednak nie przeszkodziło to by w uroczystościach udział wzięło bardzo wielu mieszkańców, którzy chcieli zobaczyć m.in. występ artystów teatry Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostwicy i dziecięcego Zespołu Tanecznego ze Stadeł oraz „Wielkiej Czwórki” z miejscowej Szkoły Podstawowej. Wszyscy obecni mogli się częstować przygotowanym „jadłem regionalnym”. Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stadłach raczyły gości jajecznicą ze spyrką i lubczykiem na pajdzie chleba, kiełbaskami pieczonymi z dodatkami, chlebem ze smalcem oraz kołaczami z serem. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Dzieci brały udział w licznych konkursach i występach, za które otrzymywały różnego rodzaju nagrody. Uczestnicy WTZ w Gostwicy zainicjowali grę Boccia oraz zabawę taneczną, której trudno było powiedzieć – koniec. Organizatorzy pragną bardzo serdecznie podziękować artystom za gościnne występy oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tak bardzo udanej, rozśpiewanej i tanecznej Majówki połączonej z Zielonymi Świątkami.
Szczególne wyrazy uznania należą się Pani Marii Krężołek – Prezes Stowarzyszenia Rodziców Przyjaciół Dzieci Osób Niepełnosprawnych PROMYK oraz Pani Urszuli Potoniec-Mędoń – Kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gostwicy.

Majówka 2015

To już IV raz dzieciom z miejscowej Szkoły Podstawowej Koło Gospodyń Wiejskich w Stadłach zorganizowało wypoczynek zimowy.

Organizacja wypoczynku zimowego dla dzieci

16.02.2015r. przedstawiciel Komisariatu Policji w Starym Sączu uświadomił dzieciom zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa publicznego oraz o szkodliwości i negatywnych skutkach nadużywania alkoholu i innych używek. W dniu 17.02.2015r. zaraz w godzinach rannych dzieci wyjechały na ranczo " u Wacka w Żeleźnikowej" aby jak najdłużej przebywać w Gospodarstwie Agroturystycznym i cieszyć się ostatkami śniegu i zabawą w plenerze. Do woli dzieci korzystały z kuligu w pociągu końmi i ciągnikiem , przejażdżką w powozach i karocy po przepięknym terenie wyrzeźbionym przez naturę, były też przejażdżki na grzbiecie hucułów. Atrakcją również były zwierzęta i ptaki kolorowe w tym gospodarstwie. Zwieńczeniem atrakcji była posiadówka przy grillu i gorącej herbacie ze sokiem w chacie biesiadnej. W ogromnym zmęczeniu, przemoczeniu też - dzieci wróciły z buźkami uśmiechniętymi od ucha do ucha do swoich domów.
Koło składa serdeczne podziękowanie za współfinansowanie zadania Gminie Podegrodzie.

Organizacja wypoczynku zimowego dla dzieci  Organizacja wypoczynku zimowego dla dzieci

KOLĘDOWANIE 2015 !!!!
Już od pierwszych dni Nowego Roku 2015 Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła z wielkim rozmachem działa społecznie - 6 stycznia z okazji Święta Trzech Króli kolędowało we wsi zapraszając do wspólnego śpiewu kolęd , które to w wymarzonej scenerii zimowej odbyło się 25 stycznia przy zapełnionej sali sympatykami kolęd i pastorałek . Gospodynie oraz uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej przygotowały Jasełka w oprawie muzycznej wykonanej przez młodzież, z którą od początku wspaniale się wspieramy i organizujemy. Radości było co nie miara do póżnych godzin wieczorowych z prośbą aby takie spotkania odbywały się częściej .
I co na to Koło - odpowiada – oczywiści pomysłów mamy bez liku i robimy to z sercem i satysfakcją , zapewniają „ oj będzie się działo, oj będzie!!!”
W śpiewie kolęd udział wzięli i zaszczycili swoja obecnością WÓJT GMINY PODEGRODZIE P.mgr Małgorzata Gromala, Dyrektor Szkoły p. mgr Elżbieta Kosińska z wychowawcą młodzieży, Ksiądz Jaromir Kapelan Koła - za co serdecznie Gospodynie dziękują.

Kolędowanie 2015  Kolędowanie 2015

Kolędowanie 2015  Kolędowanie 2015

Kolędowanie 2015

AKTYWNI SENIORZY Z KGW STADŁA

Aktywni Seniorzy


Wspaniała zabawa i piękna pogoda towarzyszyły wycieczce zorganizowanej przez gospodynie ze Stadeł. Przedsięwzięcie pod nazwą „My seniorzy starości mówimy powolutku, bo sport to zdrowie” odbyło się 29 września br. Bardzo miło, wesoło, przy wymarzonej słonecznej pogodzie, na dodatek w przepięknym zakątku i malowniczym krajobrazie Pienin spędzili czas seniorzy z naszej gminy. Spływ Dunajcem dostarczył im niezapomnianych, cudownych chwil oraz miłych przeżyć, które na długo pozostaną w pamięci. Seniorzy zgodnie stwierdzili, że o takim wypoczynku mogli jedynie pomarzyć. Podziwiali naturę i zachwycali się widokami, a warto wspomnieć, iż tego dnia dopisała pogoda, dzięki czemu wypad był niezwykle udany. Uatrakcyjnieniem pobytu była wspólna zabawa przygotowana przez gospodynie. Nie zabrakło pysznych wyrobów, z których słyną panie ze Stadeł m.in. gorącego posiłku oraz nalewki, przygotowanej według własnej receptury. Niespodzianką okazał się przybysz, który jak sam stwierdził, usłyszał piękny śpiew i chciał spędzić czas w takim towarzystwie. Warto wspomnieć, że posiadał przy sobie akordeon, co sprawiło, że zabawa rozkręciła się „na całego”.
Szczęśliwi uczestnicy, nie kryjąc radości serdecznie dziękowali za liczne atrakcje, co jak podkreślano, nie mogło się odbyć bez pomocy Gminy Podegrodzie i Pani Wójt, Małgorzaty Gromali.

Aktywni Seniorzy

 

Już po raz trzeci Koło Gospodyń Wiejskich wsi Stadła promowało powiat nowosądecki na Ogólnopolski Zjeżdzie KGW w Licheniu w dniach 13 i 14.09.2014r., gdzie w pięknej scenerii Jeziora Licheńskiego prezentowane były potrawy regionu lachowskiego, takie jak: kukiełka podegrodzka - produkt regionalny, kołacze, ciasta i ciasteczka oraz pierogi, paszteciki, które były zgłoszone do konkursu . Wielka rzesza turystów i pielgrzymów najbardziej oblegała właśnie nasze stoisko gdyż również na stoisko był pokaz wykonywania różnego rodzaju rękodzieła z bibuły i był wspaniałą ozdobą stoiska. Z wielkimi brawami schodził ze sceny Zespół "Wesółka", który przedstawił pieśni regionu lachowskiego. Za udział KGW otrzymało 2 dyplomy.

W dniu 14.09 . został przedstawiony publiczność występ, który przedstawił "na zywo" postać Bł.Ojca Stanisława Papczyńskiego - rodaka ziemi sądeckiej, pochodził z Podegrodzia - Założyciel Zakonu Marianów. Przedstawienie postaci historycznej, w nawiązaniu do dzisiejszych czasów został nagrodzone gromkimi brawami.

Następnie tradycyjnie - jak każdego roku Koło prowadziło korowód Kół z miejsca, gdzie odbywał się jarmark kulturowy do Bazyliki Licheńskiej, co nie ukrywamy jest dla nas ogromnym wzruszeniem i radością . Była również okazja wysłuchać wykładu P. dr teologii Moniki WALUŚ n.t. "Budowa relacji w rodzinie " z Uniwerystetu Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego Z Warszawy. Zwieńczeniem Zjazdu i była uroczysta Msza św. W Bazylice, której przewodniczył bp Alojzy Mering, ordynariusz diec. Włocławskiej oraz bp Michael Santier - ordynariusz diecezji Creteil z pod Paryża.
Wyjazd był wspaniałą okazją do promowania pięknej ziemi sądeckiej, wymiany między kulturowej , nawiązanie więzi pomiędzy kobietami różnych regionów kraju, wymiany doświadczeń i dalszego działania na rzecz poprawy życia społecznego i życia kobiet na wsi.
Za współfinansowanie Starostwa Powiatu Nowosądeckiego Koła składa serdeczne podziękowanie.

Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu

Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu  Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu

Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu  Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu

Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu  Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu

Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu  Promocja powiatu nowosądeckiego na Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu