Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Starosądecki „Leśnik” na topie!

12 lutego 2021 r.

Dwa stypendia naukowe po 750 złotych każde dla uczniów Technikum Leśnego w Starym Sączu ufundowała właśnie Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Stypendia będą wypłacane przy odbiorze świadectw, a otrzyma je dwóch uczniów, którzy mieli najlepszą średnią z czterech lat nauki.

„Mamy nadzieję, że stypendia będą nie tylko nagrodą za najlepsze wyniki w nauce, ale przede wszystkim motywacją do pogłębiania wiedzy z zakresu leśnictwa. Jest to szczególny i wymierny wyraz troski o jakość kształcenia przyszłych leśników finansowany ze składek naszych członków” - napisano w piśmie do dyrektora Zespołu Szkół w Starym Sączu. W skład szkoły wchodzi właśnie Technikum Leśne.

- Jesteśmy jedyną szkołą w województwie małopolskim, która kształci w zawodzie technik leśnik - mówi Grzegorz Skalski, dyrektor Zespołu Szkół w Starym Sączu. - Nasze pracownie są świetnie   wyposażone w pomoce dydaktyczne, a zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe są realizowane we współpracy z Nadleśnictwem Stary Sącz. To daje uczniom możliwość zdobycia realnej wiedzy i umiejętności, co jest tak ważne na rynku pracy. Mogą bez problemu konkurować ze swoimi rówieśnikami z dużych miast.

Obecnie w zawodzie technik leśnik kształci się 104 uczniów. Starosądecka szkoła jest od wielu lat znana w całej Małopolsce.

- Szkoła współpracuje z Nadleśnictwem Stary Sącz – mówi Katarzyna Zwierz, uczennica starosądeckiego „Leśnika”. - Dzięki zajęciom w terenie mamy możliwość zdobycia umiejętności praktycznych oraz poszerzenia naszej wiedzy teoretycznej.

Młodzież może liczyć na wycieczki zawodowe, między innymi dwutygodniowe wyjazdy do Niemiec, gdzie zapoznaje się z innymi sposobami zagospodarowania, ochrony i użytkowania zasobów naturalnych, a w ramach tygodniowej wymiany ze słowacką szkołą leśną w Twardoszynie może podejmować wspólne działania na rzecz ochrony rodzimych lasów.

- Szkoła oferuje także specjalistyczne kursy zawodowe, między innymi pilarza i brakarza, co daje większe możliwości w późniejszym poszukiwaniu pracy – dodaje uczeń Maciej Bysiek. - Udział w dodatkowych zajęciach rozwijających z unijnego programu Małopolska Chmura Edukacyjna czy w warsztatach weekendowych i letnich we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie to kolejne szanse na rozwijanie pasji i zdobywanie umiejętności przydatnych na rynku pracy.

Oprócz nabywania wiedzy teoretycznej i praktycznej, uczniowie szlifują znajomość języków obcych, nabywają sprawności fizycznej i rozwijają talenty muzyczne. Mogą też liczyć na stypendia naukowe.

- Dbamy o wszechstronny rozwój młodych ludzi, którzy wybierają naszą szkołę – mówi Grzegorz  Skalski, dyrektor Zespołu Szkół w Starym Sączu. – Korzystamy ze środków unijnych, aby zakupić najnowocześniejsze pomoce naukowe i stworzyć młodzieży komfortowe warunki do nauki. Nasz region obfituje w lasy. Na Sądecczyźnie są trzy aż Nadleśnictwa. Zawód leśnika jest więc pożądany, a uczniowie mogą czerpać wiedzę od profesjonalistów. To ważne, aby wraz z nauką teorii rozwijali  też praktyczne umiejętności.

Fot. Zespół Szkół w Starym Sączu

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...