O kolejne specjalistyczne wyposażenie wzbogacił się powiatowy magazyn sprzętu przeciwpowodziowego i obrony cywilnej...
O kolejne specjalistyczne wyposażenie wzbogacił się powiatowy magazyn sprzętu przeciwpowodziowego i obrony cywilnej.
Systemy selektywnego alarmowania, radiotelefony, agregaty prądotwórcze, pilarki do drewna oraz pompy pływające o łącznej wartości 60 tyś zł., przedstawicielom dwudziestu jeden jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej przekazali, przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Wanatowicz oraz starosta Jan Golonka.
- Rozpoczęty przed czterema laty, nowatorski w skali kraju, program doposażenia jednostek OSP służy poprawie bezpieczeństwa i wspomaga mobilność służb - przypomniał założenia akcji Józef Zygmunt członek Zarządu Powiatu.
Po dokładnym rozeznaniu jakie są najpilniejsze potrzeby, samorząd cyklicznie dokonuje zakupu sprzętu, który nie zalega na magazynowych półkach lecz przekazywany jest do użytku jednostkom. Pozwala to na praktyczne sprawdzenie jego przydatności, bieżącą konserwację i utrzymanie w pełnej gotowości do użytku.
- Obecnie praca strażaka to ratownictwo wszechstronne. To nie tylko gaszenie pożarów, ale także ratownictwo drogowe, techniczne, a czasem wodne i oprócz dobrego wyszkolenia służby muszą dysponować odpowiednim sprzętem - mówił Jan Golonka.
- Rada i Zarząd Powiatu przywiązują dużą wagę do wyposażenia druhów z jednostek ochotniczych, którzy w przypadkach katastrof i klęsk żywiołowych są nieocenionym wzmocnieniem dla Państwowej Straży Pożarnej - dodał przewodniczący Wanatowicz.
Strażacy ochotnicy to duże wsparcie dla służb zawodowych. Na terenie szesnastu gmin Powiatu Nowosądeckiego działa 98 jednostek OSP, jest to trzeci wynik w Małopolsce.
Są gminy, w których każda miejscowość ma swoją jednostkę, co znacznie skraca czas reakcji i sposób prowadzenia akcji ratowniczych. Obecnie 28 jednostek włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Skutkuje to możliwością dysponowania poszczególnymi zasobami na terenie całego powiatu, a jednostkom umożliwia korzystanie z dotacji z budżetu państwa.
W ubiegłym roku Starostwo zakupiło również sprzęt wykorzystywany podczas ćwiczeń, szkoleń i zawodów pożarniczych. Dotyczy to przede wszystkim wyposażenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w który młodzi adepci pożarnictwa szkolą swoje umiejętności. Jest to ważny element przygotowania przyszłych kadr ochotników, a w przyszłości zawodowych funkcjonariuszy PSP.
Opracowanie: AM BS