Już po raz XXVIII w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbył się konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych "Druzbacka"...
Już po raz XXVIII w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbył się Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka 2010". Organizatorem dorocznego konkursu jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół" w Nowym Sączu oraz GOK w Podegrodziu przy finansowym wsparciu samorządu powiatowego.
Trwająca trzy dni impreza przyciągnęła wielu miłośników folkloru, a także nowych, młodych wykonawców. Artyści prezentowali tradycyjną kulturę muzyczną naszego regionu. Przesłuchania odbyły się w kilku kategoriach: muzyka ludowa, instrumentalista, Mistrz i Uczeń, drużba weselny, grupa śpiewacza oraz śpiew solowy. W niedzielę, w ostatnim dniu imprezy, wręczono nagrody. Wręczyli je: Krzysztof Bodziony - dyrektor GOK w Podegrodziu oraz wójt gminy Podegrodzie - Stanisław Łatka.
Wszyscy zebrani wysłuchali też koncertu, podczas którego zaprezentowali się najlepsi.
Jury pod przewodnictwem Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, etnomuzykologa, przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.
KONKURS MUZYK LUDOWYCH
Kategoria dorosłych:
Nagrodę główną„Złote Basy"i 700 zł otrzymała muzyka„Ciupaga"z Łącka;
Dwa równorzędneI miejscai nagrody po 700 zł: „Trzcinicoki" z Trzcinicy; „Laskowioki" z Laskowej;
II miejscei nagrodę w wysokości 600 zł: „Skalnik" z Kamionki Wielkiej;
Trzy równorzędneIII miejscai nagrody po 500 zł: „Kowalnia" ze Stróż; „Szczyrzycanie" ze Szczyrzyca;
„Różnowioki" z Rożnowa.
Trzy wyróżnienia- dyplomy: muzyka Józefa Króla ze Starego Sącza; muzyka zespołu „Starosądeczanie" ze Starego Sącza; muzyka „Pnioki" z Sadku-Kostrzy.
Kategoria młodzieżowa:
Dwa równorzędneI miejscai nagrody po 350 zł: „Dolina Słomki" ze Stronia; rodzina Krzysztofiaków z Koniny.
Dwa równorzędneII miejscai nagrody po 300 zł: szkółka muzykowania ludowego z Michalczowej; zespół „Mała Ziemia Suska" (starsza).
Trzy równorzędneIII miejscai nagrody po 250 zł:
zespół „Mała Ziemia Suska" (młodsza); Łącko" z Łącka; zespół „Lipniczanie" z Lipnicy Wielkiej (gm.Korzenna).
Dwa wyróżnienia- dyplomy otrzymują muzyki: „Gorcanie" (gr. I) z Niedźwiedzia; „Małe Lachy" z Nowego Sącza.
Kategoria dziecięca :
I miejscanie przyznano
II miejscei nagroda rzeczowa: muzyka dziecięca ze Stronia.
III miejscei nagroda rzeczowa: „Jedlicka" z Piwnicznej.
KONKURS INSTRUMENTALISTÓW
Kategoria dorosłych:
Dwa równorzędneI miejscai nagrody po 200 zł: Władysław Obrzut ze Stróż; Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej.
Trzy równorzędneII miejscai nagrody po 150 zł: Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza; Kazimierz Chronowski z Nawojowej; Marta Poradowska z Frycowej.
Trzy równorzędneIII miejscai nagrody po 100 zł: Andrzej Jędryczka z Przysiek (pow. jasielski);
Sylwester Bryniak z Łososiny Dolnej; Czesław Ciągło z Podegrodzia.
Trzy wyróżnienia- dyplomy: Mateusz Frys z Jodłownika; Edward Mąka z Limanowej; Barbara Stożek z Mszany Dolnej.
Wyróżnienie specjalnedla Stanisława Frączka z Juraszowej za zachowanie tradycji i ciekawą interpretację melodii z regionu.
Kategoria młodzieżowa:
Nagroda im. Rudolfa Józefowskiegoi nagroda w wysokości 300 zł: Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej.
I miejscei nagroda rzeczowa: Konrad Nawara z Olszówki.
Dwa równorzędneII miejscai nagrody rzeczowe: Jakub Guzik z Juszczyna; Andrzej Krzysztofiak z Koniny.
Dwa równorzędneIII miejscai nagrody rzeczowe: Marcelina Obrzut ze Stróż; Agnieszka Kocoń z Michalczowej.
Dwa wyróżnienia- dyplomy: Dawid Niżnik z Olszówki; Adrian Szczepaniak z Nawojowej.
Kategoria dziecięca:
I miejscanie przyznano
Dwa równorzędneII miejscai nagrody rzeczowe: Samuel Guzik z Juszczyna; Izabela Gurgul z Długołęki-Świerkli.
III miejscei nagroda rzeczowa: Witold Golonka z Lipnicy Wielkiej (gm.Korzenna).
KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH
Kategoria dorosłych:
Nagrodę główną„Złotego Słowika"i 400 zł otrzymała grupa„Podegrodzcy Chłopcy"z Podegrodzia.
Dwa równorzędneI miejscai nagrody po 300 zł: „Ziemia Suska" z Suchej Beskidzkiej (żeńska);
„Zbyrcok" z Juszczyna (męska).
Cztery równorzędneII miejscai nagrody po 200 zł: KGW z Makowicy (męska); „Zbyrcok" z Juszczyna (żeńska); „Spod Kicek" z Mordarki; „Lipiniacy" z Lipinek.
Trzy równorzędneIII miejscai nagrody po 150 zł: „Zawojanki" z Zawoi; „Kowalnia" ze Stróż;
„Senior" z Dębicy.
Trzy wyróżnienia- dyplomy: „Mioduszyna" z Zembrzyc; męska z Klęczan; „Słomcanki" z Mszany Dolnej.
Kategoria młodzieżowa:
Dwa równorzędneI miejscai nagrody rzeczowe: grupa śpiewacza kapeli „Mała Ziemia Suska" z Suchej Beskidzkiej; dziewczęca grupa „Mali Lipniczanie" z Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna).
II miejscei nagroda rzeczowa: grupa chłopięca „Mali Lipniczanie" z Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna).
Dwa równorzędnaIII miejscai nagrody rzeczowe: „Niskowionki" z Niskowej; grupa dziewczęca „Mystkowianie" z Mystkowa.
Dwa wyróżnieniaw postaci dyplomów: „Piecuchy" z Nawojowej; „Niskowioki" z Niskowej.
Kategoria dziecięca:
Dwa równorzędneI miejscai nagrody rzeczowe: „Mała Ziemia Suska" z Suchej Beskidzkiej (chłopięca); „Mała Ziemia Suska" z Suchej Beskidzkiej (dziewczęca).
II miejscei nagroda rzeczowa: „Mali Męcinianie" z Męciny.
Dwa równorzędneIII miejscai nagrody rzeczowe: Dziecięcy Zespół Ludowy „Lipowy Kwiat" z Lipinek; „Mystkowianie" z Mystkowa (dziewczęca).
Wyróżnienie- dyplom: „Mystkowianie" z Mystkowa (grupa chłopięca).
KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO
Kategoria dorosłych:
I miejscei nagrodę w wysokości 130 zł: Paulina Pytel z Makowicy
II miejscei nagrodę w wysokości 120 zł: Magdalena Bulanda z Lipnicy Wielkiej (gm. Korzenna).
Dwa równorzędneIII miejscai nagrody po 100 zł: Olga Czech z Lipinek; Wojciech Sułkowski z Podegrodzia.
Wyróżnienie- dyplom: Małgorzata Uryga z Nawojowej.
Kategoria młodzieżowa :
Nagrodę główną„Złotego Słowika"i 150 zł otrzymała: Joanna Master z Suchej Beskidzkiej.
I miejscanie przyznano
II miejscei nagroda rzeczowa: Emilia Kuczaj z Pisarzowej.
Kategoria dziecięca :
I miejscei nagroda rzeczowa: Marta Matusik z Suchej Beskidzkiej.
Dwa równorzędneII miejscai nagrody rzeczowe: Grzegorz Poręba z Męciny; Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej.
III miejscei nagroda rzeczowa: Monika Kamińska z Lipinek.
KOKNKURS MISTRZ I UCZEŃ
Dwa równorzędneI miejscai nagrody po 300 zł: Jan Nawara z Olszówki (uczeń Marcin Nawara);
Marek Wastag z Brzeznej (uczniowie: Kacper Kulak, Agnieszka Nowak, Krystian Kolasa).
II miejscei nagroda w wysokości 200 zł: Sławomir Bryniak z Łososiny Dolnej (uczniowie: Artur Chełmecki, Mariusz Stach, Wojciech Bryniak, Bogdan Szczurek, Kamil Staszak).
DwaIII miejscai nagrody po 150 zł: Andrzej Kwoka z Nowego Sącza (uczniowie: Tomasz Kulak, Ewelina Kulak, Anna Piszczek); Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (uczeń: Grzegorz Smoleń).
Trzy wyróżnienia- dyplomy otrzymują: Barbara Brach z Lipinek (uczennica: Ilona Staniszewska);
Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej (uczniowie: Karol Adamczyk, Weronika Jania, Katarzyna Liberda); Jarosław Słaby z Mystkowa (uczniowie: Dominika Kiełbasa, Aleksandra Poręba, Grzegorz Poręba, Justyna Poręba, Katarzyna Szczepanik).
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.
KONKURS DRUŻBÓW WESELNYCH
Nagrody głównej -„Złotej Siekierki"nie przyznano.
Dwa równorzędneI miejscai nagrody po 250 zł: Józef Tokarczyk z Mordarki; Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych.
Dwa równorzędneII miejscai 200 zł: Józef Gucwa ze Stróż; Rafał Kasieczka z Klęczan.
III miejscei nagroda w wysokości 150 zł: Tadeusz Golonka z Makowicy.
Dwa wyróżnienia- dyplomy: Mieczysław Wiewióra z Klęczan; Paweł Bernasiewicz z Grybowa.
Wyróżnienie specjalne- dyplom, przyznano najstarszemu uczestnikowi „Druzbacki" Kazimierzowi Żydkowi z Wójtowej za wielokrotne odtwarzanie obrzędu weselnego.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.
Opracowanie: AM (olsz)