Konferencja Naukowo-Techniczna poświęcona ocenie stanu gospodarki wodnej na Sądecczyźnie...
W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się Konferencja Naukowo-Techniczna poświęcona ocenie stanu gospodarki wodnej na Sądecczyźnie. Mówiono o roli zasobów wodnych w Polsce i na świecie, sposobach jej gromadzenia i ochronie. Główny wątek dyskusji poświecono problematyce naturalnych cieków wodnych naszego regionu.
Organizatorami konferencji było Starostwo Powiatowe oraz Sądecka Rada Federacji SNT NOT w Nowym Sączu. Obrady otworzył wicestarosta nowosądecki Mieczysław Kiełbasa.
Dyskusję rozpoczęła prezentacja Stanisława Lisaka z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oddziału w Nowym Sączy pt. "Dobra praktyka, a rzeczywisty stan wód w regionie sądeckim". Wyniki monitoringu sądeckich wód prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawiła Dorota Łęczycka z delegatury WIOŚ w Nowym Sączu. Prelekcję na temat zagrożenia biocenotycznego wód w dorzeczu Dunajca, wygłosił Artur Szczygieł z Polskiego Związku Wędkarskiego. Po krótkiej przerwie, uczestnicy konferencji wysłuchali wystąpienia pt „Próba oceny wpływu krajowego oczyszczania ścieków na poprawę jakości wód w zlewni Dunajca".
Stanisław Lisak mówił o stanie
wód w regionie
Wody Sądecczyzny, przy zastosowaniu pięciostopniowej skali oceny, w większości odpowiadają parametrom stopnia trzeciego, a ich jakość zaklasyfikowana jako zadowalającą. Niezadowalająca jest natomiast ilość wody na Sądecczyźnie. W ostatnich latach notuje się znaczne niedobory wody pitnej, szczególnie w wyżej położonych miejscowościach, nie posiadających wodociągów i kanalizacji. Brak rozsądnej i planowej gospodarki wodnej może spowodować znaczne jej niedobory, alarmują specjaliści.
Opracowanie: AM BS