Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Niezwykła osobowość, gorliwy patriota

28 marca 2008 r.

Wczoraj w nowosądeckim Ratuszu odbyła się podniosła uroczystość. Ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, został 32. Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Sącza...

Wczoraj w nowosądeckim Ratuszu odbyła się podniosła uroczystość. Ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, został 32. Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Sącza.

Ryszard Kaczorowski

Dyplom oraz okolicznościową statuetkę (ręce okalające fotel z herbem miasta - autorstwa Alfreda Kotkowskiego) wręczyli dostojnemu gościowi przewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki, Stefan Chomoncik i Jerzy Wituszyński.

- Nie jest łatwo mówić o człowieku niezwykłym, człowieku czynu i bezkompromisowego poczucia służby - mówił wygłaszając laudację Jerzy Giza wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie, wnuk generała Józefa Gizy uczestnika wojny obronnej w 1939 r. oraz pułkownika w Armii Andersa.

Laudację wygłosił Jerzy Giza

Jerzy Giza posiłkując się cytatami z Norwida, Żeromskiego i wieszcza Adama przedstawił sylwetkę Ryszarda Kaczorowskiego, jego tragiczny życiorys naznaczony wieloma dramatycznymi wydarzeniami oraz niezwykłą działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości.

Goście uroczystości

Do Nowego Sącza przybyła również
małżonka Karolina Kaczorowska

Dostojny gość serdecznie podziękował za zaszczytny tytuł, a zwracając się do gospodarzy i gości przybyłych na uroczystość, podkreślił niezwykłe walory Sądeczan i Sądecczyzny, gdzie miał okazję gościć w 1994 r. Życzył wszystkim wszelkiej pomyślności, dalszego rozwoju i błogosławieństwa w patriotycznej pracy dla lokalnej społeczności i dla kraju.

Ryszard Kaczorowski
podziękował za wyróżnienie

W imieniu gospodarzy gratulacje złożył prezydent Miasta Ryszard Nowak. Podziękowania za niezwykłe wyróżnienie Sądeczan nowemu Obywatelowi Miasta złożył starosta nowosądecki Jan Golonka. Złożyli je również, Posłowie i Senatorowie RP, marszałkowie Województwa Małopolskiego, ojciec prof.Eustachy Rakoczy retor Akademii Polonijnej, paulin z Częstochowy i były senator Krzysztof Pawłowski, który od niedawna także znajduje się w gronie.

Do szanownego gościa
zwrócił się
starosta Jan Golonka

Starosta podziękował
Panu Prezydentowi za przybycie

Wystąpienie
Krzysztofa Pawłowskiego

Głos zabrał
ojciec prof. Eustachy Rakoczy

Ryszard Kaczorowski urodził się w Białymstoku 89 lat temu, a Jego pierwszym środowiskiem działalności społecznej było harcerstwo. Lata II Wojny Światowej to okres służby w „Szarych Szeregach", aresztowanie, kara śmierci zamieniona na 10 lat łagrów, obóz na Kołymie i wreszcie służba w Armii Polskiej pod dowództwem generała Andersa. Po wojnie pozostał na emigracji w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W dalszym ciągu aktywnie działał w ZHP na emigracji oraz na forum Rady Narodowej parlamentu emigracyjnego. W 1986 został ministrem ds. krajowych w rządzie na emigracji, a w 1989 objął stanowisko prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie. W roku 1990 insygnia prezydenckie II Rzeczpospolitej Przekazał prezydentowi Lechowi Wałęsie.

W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta czytamy, że przyznanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza „(...) jest hołdem dla ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, a zarazem uhonorowaniem Sądeczan, którzy w imię patriotycznych wartości, w imię niepodległej Rzeczpospolitej walczyli o nią na polach bitew września 39 roku na frontach II Wojny Światowej, na kurierskich szlakach i partyzanckich oddziałach. To również oddanie honoru tym, którzy podobnie jak Ryszard Kaczorowski - sprzeciwiali się komunistycznemu zniewoleniu(...)"

Wśród wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza przewijają się znamienite nazwiska: marszałek Józef Piłsudski, generałowie Edward Rydz-Śmigły i Bronisław Pieracki, prof.Józef Dietl, burmistrz Władysław Barbacki, kardynał Adam Sapieha, ks. Jan Sygański, ks.bp Józef Gucwa i ks.prałat Stanisław Czachor, a także Irena Styczyńska i Krzysztof Pawłowski. Lista ta powiększyła się o kolejną niezwykłą osobę Ryszarda Kaczorowskiego.

Uroczystość muzycznie oprawił Chór im.Jana Pawła II pod batutą Stanisława Wolaka z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, który wykonał m.in. pieśń „Gaudae Mater Polonia", a na zakończenie przedstawił krótki recital.

Pamiątkowe zdjęcie z Chórem
im.Jana Pawła II

Opracowanie:MP BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...