Naukowcy, politycy, przedstawiciele lokalnych samorządów, wykładowcy oraz studenci dyskutowali na temat reformy szkolnictwa wyższego, a także wykorzystywania szans jakie daje młodym ludziom Unia Europejska...
W piątek 15 maja, naukowcy, politycy, przedstawiciele lokalnych samorządów, wykładowcy oraz studenci dyskutowali na temat reformy szkolnictwa wyższego, a także wykorzystywania szans jakie daje młodym ludziom Unia Europejska. Spotkanie odbyło się w Instytucie Technicznym sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
W debacie planowany był udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej. Niestety, ważne sprawy nie pozwoliły jej na przyjazd do Nowego Sącza. Niejako w zastępstwie w konferencji wziął udział Andrzej Kurkiewicz dyrektor departamentu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który mówił na temat planowanej reformy szkolnictwa wyższego.
- Podstawą jest ukierunkowanie młodych ludzi na rynek pracy oraz podniesienie jakości kształcenia. W chwili obecnej stawia się na kierunki techniczne, matematyczno -przyrodnicze, gdyż na fachowców z takim wykształceniem, istnieje największe zapotrzebowanie. Stąd też rośnie rola PWSZ-ów, które kształcą głównie specjalistów na kierunkach technicznych - wyjaśniał Andrzej Kurkiewicz.
Starosta nowosądecki Jan Golonka, zaznaczył, że działania na rzecz poprawy jakości kształcenia młodzieży są jednym z priorytetów samorządu lokalnego.
- To ważne, aby inwestować w kształcenie młodzieży. Na Sądecczyźnie właśnie tak się dzieje. Powiat przykłada wiele uwagi do stworzenia odpowiedniej oferty edukacyjnej odpowiadającej na potrzeby lokalnego rynku pracy, a także przystosowanie bazy oraz rozbudowy infrastruktury związanej z edukacją. Możemy poszczycić się wieloma osiągnięciami w tym zakresie - podkreślił starosta. - Bez wykształconej kadry, nie możemy oczekiwać wzmocnienia gospodarczego naszego regionu.
Podnoszenie poziomu edukacji i stawiania na tzw. kierunki „przyszłościowe" to tendencja, którą można obserwować także w innych państwach UE. Mówił o tym poseł Parlamentu Europejskiego Bogusław Sonik. - Unia podejmuje wiele działań mających na celu wsparcie edukacji. - mówił. Dalej poseł wskazał jaką rolę odgrywa w tej tematyce Strategia Lizbońska, której głównym filarem jest budowa społeczeństwa opartego na wiedzy.
- Jeśli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych PWSZ-y w Małopolsce radzą sobie dobrze. Na liście indykatywnej (pozakonkursowej) Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego znajdują się aż cztery projekty PWSZ-ów z Małopolski, w tym uczelnia sądecka i jej projekt budowy Instytutu Kultury Fizycznej - przypomniał wicemarszałek Leszek Zegzda.
Budowa Instytutu Kultury Fizycznej, o powstanie którego PWSZ stara się już od dłuższego czasu, ma szansę rozpocząć się już niebawem. Koszt całej inwestycji wynosi około 32 mln zł, z czego znaczna część zostanie pokryta właśnie ze środków Unii Europejskiej. Jednak aby rozpocząć inwestycję, o czym mówił rektor PWSZ prof. dr hab. inż. Zbigniew Ślipek, uczelnia musi zgromadzić wkład własny czyli brakujące 8 mln zł.
Aby zrealizować właśnie takie i wiele podobnych inwestycji w oświacie, potrzeba wspólnego działania wielu środowisk podkreślali uczestnicy debaty.
Opracowanie: AM BS