Studenci z WSB-NLU w Nowym Sączu oraz z Czech, Litwy, Słowenii i Hiszpanii przyjechali na Litwę w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży w ramach projektu New Don Quixote story. Przez sześć dni uczestniczyli w warsztatach.
Dlaczego historię Romeo i Julii znają ludzie na całym świecie? Jak napisać opowieść, która przemówi do odbiorcy i go zainspiruje? W jaki sposób przykuć uwagę słuchacza podczas wystąpienia publicznego? Dlaczego tak mało opowiada się o sukcesie przedsiębiorców? Jakie cechy potrzebne są do osiągniecia powodzenia w biznesie? Te pytania stały się inspiracją dla twórców i realizatorów programu projektu -przedstawicieli Uniwersytetu Primorska, Uniwersytetu Południowej Bohemii, WSB-NLU, IFIDE, PROFAT. Celem sześciodniowego programu kształcenia był rozwój umiejętności tworzenia i prezentowania opowiadań oraz budowanie pozytywnego nastawienia młodych osób do przedsiębiorców, poprzez dzielenie się inspirującymi historiami na temat wartości, postaw czy zwyczajów ludzi biznesu. Aby osiągnąć te cele studenci uczestniczyli w inspirujących warsztatach z ekspertami w dziedzinach takich jak: komunikacja niewerbalna (body language), kreatywność, czy wizerunek i publiczne wystąpienia. Pracujący w grupach młodzi ludzie doskonalili umiejętności tworzenia inspirujących opowiadań, jak również ich przekazywania podczas publicznych wystąpień. Stworzone przez nich historie, koncentrujące się wokół promowania przedsiębiorczości i przedsiębiorczych zachowań, zostały zaprezentowane na wileńskiej starówce w ostatnim dniu projektu. Przemówienia wybranych sześciu osób zostały nagrane i oceniane przez profesjonalistów.
Atutem programu była możliwość współpracy w międzynarodowym środowisku, poznania zwyczajów i kultury ludzi z innych krajów europejskich, jak również zaprezentowania własnych regionów. Podczas międzynarodowego dnia, studenci WSB-NLU zachęcali do degustacji polskich potraw, uczyli tańczyć poloneza, jak również sprawdzili wiedzę uczestników z pozostałych krajów na temat najważniejszych dat, miejsc i ludzi z Polski, wręczając nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz WSB-NLU. Była również okazja do podzielenia się historią sukcesu ludzi przedsiębiorczych. Polska grupa opowiedziała o firmie Wiśniowski i o własnym udanym projekcie – biegu charytatywnym „Run 4 a Smile“.
Grupa studentów WSB-NLU: Barbara Krawczyk, Patrycja Kozioł, Natalia Obrzud, Bartosz Dębowski, Piotr Skrężyna, opiekun dr Justyna Sokołowska-Woźniak.
(o)