Koncertem "Pocztówki z Sądecczyzny" uczcił dziś jubileusz 10-lecia działalności Zespół Regionalny "Mystkowianie". Z tej okazji starosta nowosądecki Tadeusz Zaremba przyznał trzy Złote i 12 Srebrnych Jabłek Sądeckich zasłużonym członkom zespołu. Wręczył je Michał Nowak – członek Zarządu Powiatu. Przekazał też "Mystkowianom" nagrodę starosty w wysokości 2.000 zł. Odebrał od zespołu specjalne podziękowania dla Powiatu Nowosądeckiego za wspieranie jego działalności.
Złote Jabłka Sądeckie otrzymali Jacek Głowacki, Kamil Wiater i Patryk Rutkowski. Srebrnymi uhonorowano Leonarda Słabego, Agnieszkę Janus, Michała Jasińskiego, Andrzeja Michalika, Marzenę Głowacką, Natalię Rysiewicz, Damiana Kurasa, Damiana Cwynara, Remigiusza Szczecinę, Dominikę Szołdrowską, Kazimierę Głowacką i Izabelę Płóciennik.
To podziękowanie za wkład w kultywowanie i popularyzację tradycji Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny.
Podczas koncertu, który odbył się w Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas wręczyła Krzyże Małopolski zasłużonym członkom "Mystkowian". Złoty otrzymał Benedykt Poręba – założyciel zespołu. Iwona Gibas wraz z wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwigą Wójtowicz przekazała też „Mystkowianom Srebrny Medal Polonia Minor przyznany przez samorząd Województwa Małopolskiego.
Początki Zespołu Regionalnego "Mystkowianie" sięgają 1984 roku, gdy powstała grupa dziecięca, która z czasem przekształciła się w dorosłą. Zespół samodzielnie funkcjonuje od 2014 r. pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie.
Prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego, zarówno w formie tanecznej, jak i obrzędowo-zwyczajowej. Większość utworów jest unikatowych, odnalezionych podczas badań terenowych lub przekazanych przez najstarszych członków zespołu. Tworzy go 98 osób od 14. do 89. roku życia. Występują w tradycyjnych strojach lachowskich ze wsi Mystków, które zostały zrekonstruowane na podstawie badań etnograficznych oraz starych fotografii. Dotąd zagrali ponad 100 koncertów na czterech kontynentach. Podczas dzisiejszego koncertu jubileuszowego zaprezentowali m.in. tańce Krakowiaków Zachodnich, mieszczan sądeckich, tańce pogórzańskie i Rusnaków Sądeckich. Pokazali też Sądecką Potańcówkę z Balu Sylwestrowego w okresie XX-lecia międzywojennego.
Fot. Paweł Szeliga