Inauguracja działalności szkółek ginących zawodów prowadzonych przez Powiat Nowosądecki...
Początek roku szkolnego to nie tylko początek nauki w szkole. Uzdolniona młodzież z terenu powiatu ma możliwość rozwijania swoich zdolności w szkółkach ginących zawodów prowadzonych przez Powiat Nowosądecki.
W starostwie odbyło się spotkanie, na którym wręczono umowy zawarte z twórcami pracującymi z młodzieżą na rok szkolny 2008/2009.
To już siódmy rok działalności szkółek, utworzonych przez wybitnych artystów i twórców ludowych..
- W kategoriach sukcesu można oceniać działalność szkółek - mówił podczas spotkania starosta Jan Golonka. - Z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu kształcenie, a efekty nauki możemy podziwiać na licznych przeglądach i festiwalach, gdzie nasza młodzież zdobywa prestiżowe nagrody. To nie są wyrzucone pieniądze - dodał starosta.
Młodzież chętnie uczestniczy w bezpłatnych zajęciach prowadzonych na zasadzie mistrz-uczeń. Dzięki takiej formie, młodzież może rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, a mistrzowie przekazywać tajniki swojego warsztatu twórczego.
Szkółki kształcą młodych adeptów w kierunkach artystycznych często zapomnianych. Zajęcia (od trzech do sześciu godzin tygodniowo) odbywają się głównie w Gminnych Ośrodkach Kultury, ale także w szkołach podstawowych, remizach OSP, Domach Ludowych, a nawet plebaniach.
Łącznie w 2008 roku powiat będzie wspierał działalność 30 szkółek, wśród których najliczniej reprezentowane są szkółki muzykowania ludowego (22), a także szkółki rzeźby (3), rysunku na szkle (3), haftu (1) i bibułkarstwa (1).
Wręczając umowy, starosta nowosądecki życzył wszystkim „mistrzom" wielu sił do pracy, motywacji i cierpliwości w przekazywaniu wiedzy.
Umowę odbiera
Wojciech Bogucki
Umowę odbiera
Marian Tabaszewski
Opracowanie: BS