Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się VI sesja Rady Powiatu Nowosądeckiego. Jej gościem był Marek Wójcik - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, który mówił między innymi o przyszłości samorządów oraz o dotacjach celowych.
Wystąpienie ministra Marka Wójcika wzbudziło sporo emocji wśród radnych. Nie jest wykluczone, że zostanie zorganizowane spotkanie, podczas którego radni, wójtowie i burmistrzowie będą mogli z nim dyskutować nad kształtem samorządu i jego lokalnych potrzeb.
Radni wysłuchali także sprawozdania starosty z pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym i zapoznali się ze sprawozdaniami z ubiegłorocznej działalności służb i jednostek powiatowych.
Starosta mówił m.in. o spotkaniu z rodzicami, których więcej niż trzech synów odbyło służbę wojskową. Zostali oni odznaczeni srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.
- Uczestniczyłem także w konsultacja społecznych prowadzonych przez marszałka województwa Marka Sowę – mówił starosta Marek Pławiak. – Dotyczyły szczegółowego opisu osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014—2020.
Starosta spotkał się również z Marią i Władysławem Witek z Królowej Górnej, którzy w pożarze stracili dom i cały dobytek.
- Zrobimy wszystko, aby pomóc tym osobom – mówił starosta. – Państwo Witkowie wychowują niepełnosprawnego syna, więc mogą ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadań realizowanych przez Powiat. Pomożemy w szybkim załatwieniu wszystkich formalności.
Starosta Marek Pławiak uczestniczył w uroczystym nadaniu Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej tytułu „Kuźni Talentów Kulinarnych Stowarzyszenia Kucharzy Polskich”. Ten prestiżowy certyfikat posiada tylko pięć szkół w kraju.
Na dzisiejszą sesję Rady Powiatu Nowosądeckiego przybył m.in. poseł Wiesław Janczyk.
- Powiem dzisiaj o trzech ważnych sprawach, które wydarzyły się w ostatnich tygodniach w Sejmie – mówił poseł Wiesław Janczyk (PiS). – Została przyjęta Ustawa Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, która pokazuje kierunki działania państwa w celu zatrzymania młodych ludzi na wsi. Zadeklarowano w niej, że młody rolnik, do 40. roku życia, będzie mógł liczyć na pomoc państwa w wysokości do 100 tysięcy złotych w ramach subwencji.
Poseł Wiesław Janczyk mówił także o przyjętej przez Sejm Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, gdzie znalazły się zapisy dotyczące możliwości generowania energii ze źródeł odnawialnych – hydrowiatrowych i fotowoltaicznych. Wprowadzono też instytucję „prosumenta”, czyli osoby, która będzie mogła sprzedawać energię przewyższającą jej potrzeby.
- Po emocjonującej i długiej dyskusji, posłowie przyjęli zasadę, że za kilowat tej energii będzie można uzyskać 75 groszy – dodał poseł Wiesław Janczyk. - Proszę przekazać tę informację mieszkańcom, żeby wiedzieli, że takie inwestycję można policzyć i zbilansować i powinny się one okazać korzystane dla tych, którzy będą odważnie podejmować decyzje o ulokowaniu ich u siebie.
Poseł dodał także, że jego wielomiesięczne zabiegi i starania o obniżenie oprocentowania kredytów detalicznych przyniosły skutek. W portfelach Polaków pozostanie dzięki temu około 7 miliardów złotych!
- Starałem się o obniżenie oprocentowania wszystkich kredytów detalicznych w Polsce, czyli takich, które bierzemy na zakup pralki, telefonu, komputera, lodówki czy samochodu. To 130 miliardów złotych w stałym obiegu w Polsce. W naszym kraju kredyty te były oprocentowane na poziomie trzy razy wyższym niż w innych krajach europejskich. U nas było to średnio 20,18 procent, a w krajach Unii – 7 procent – tłumaczył poseł Wiesław Janczyk. - Udało mi się przekonać prezesa Narodowego Banku Polskiego, który przewodniczy Radzie Polityki Pieniężnej do obniżenia stopy lombardowej, co w konsekwencji spowodowało, że w Polsce dzisiaj już nie ma kredytów detalicznych oprocentowanych wyżej niż na 10 procent. To jest wielka sprawa, bo w kieszeniach naszych współobywateli zostanie rocznie ponad 7 miliardów złotych. I to już działa. Nie było takiej dużej obniżki od 8 lat. Ta obniżka oprocentowania kredytów będzie miała wpływ na portfele rodzin i z tego się bardzo cieszę.
Podczas sesji, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany składu osobowego Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu. W jej skład wchodzą obecnie radni: członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba – przewodniczący Rady Społecznej, Marta Adamczyk, Zofia Nika, Joanna Stawiarska, Roman Potoniec.
Podczas sesji obecni byli m.in.: senator Stanisław Kogut i poseł Wiesław Janczyk.
(olsz)