Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Dyskusja o samorządzie

27 marca 2015 r.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyła się VI sesja Rady Powiatu Nowosądeckiego. Jej gościem był Marek Wójcik - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, który mówił między innymi o przyszłości samorządów oraz o dotacjach celowych.

Wystąpienie ministra Marka Wójcika wzbudziło sporo emocji wśród radnych. Nie jest wykluczone, że zostanie zorganizowane spotkanie, podczas którego radni, wójtowie i burmistrzowie będą mogli z nim dyskutować nad kształtem samorządu i jego lokalnych potrzeb.

Radni wysłuchali także sprawozdania starosty z pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym i zapoznali się ze sprawozdaniami z ubiegłorocznej działalności służb i jednostek powiatowych.

Starosta mówił m.in. o spotkaniu z rodzicami, których więcej niż trzech synów odbyło służbę wojskową. Zostali oni odznaczeni srebrnymi medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

- Uczestniczyłem także w konsultacja społecznych prowadzonych przez marszałka województwa Marka Sowę – mówił starosta Marek Pławiak. – Dotyczyły szczegółowego opisu osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014—2020.

Starosta spotkał się również z Marią i Władysławem Witek z Królowej Górnej, którzy w pożarze stracili dom i cały dobytek.

- Zrobimy wszystko, aby pomóc tym osobom – mówił starosta. – Państwo Witkowie wychowują niepełnosprawnego syna, więc mogą ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach zadań realizowanych przez Powiat. Pomożemy w szybkim załatwieniu wszystkich formalności.

Starosta Marek Pławiak uczestniczył w uroczystym nadaniu Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej tytułu „Kuźni Talentów Kulinarnych Stowarzyszenia Kucharzy Polskich”. Ten prestiżowy certyfikat posiada tylko pięć szkół w kraju.

Na dzisiejszą sesję Rady Powiatu Nowosądeckiego przybył m.in. poseł Wiesław Janczyk.

- Powiem dzisiaj o trzech ważnych sprawach, które wydarzyły się w ostatnich tygodniach w Sejmie – mówił poseł Wiesław Janczyk (PiS). – Została przyjęta Ustawa Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, która pokazuje kierunki działania państwa w celu zatrzymania młodych ludzi na wsi. Zadeklarowano w niej, że młody rolnik, do 40. roku życia, będzie mógł liczyć na pomoc państwa w wysokości do 100 tysięcy złotych w ramach subwencji.

Poseł Wiesław Janczyk mówił także o przyjętej przez Sejm Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, gdzie znalazły się zapisy dotyczące możliwości generowania energii ze źródeł odnawialnych – hydrowiatrowych i fotowoltaicznych. Wprowadzono też instytucję „prosumenta”, czyli osoby, która będzie mogła sprzedawać energię przewyższającą jej potrzeby.

- Po emocjonującej i długiej dyskusji, posłowie przyjęli zasadę, że za kilowat tej energii będzie można uzyskać 75 groszy – dodał poseł Wiesław Janczyk. - Proszę przekazać tę informację mieszkańcom, żeby wiedzieli, że takie inwestycję można policzyć i zbilansować i powinny się one okazać korzystane dla tych, którzy będą odważnie podejmować decyzje o ulokowaniu ich u siebie.

Poseł dodał także, że jego wielomiesięczne zabiegi i starania o obniżenie oprocentowania kredytów detalicznych przyniosły skutek. W portfelach Polaków pozostanie dzięki temu około 7 miliardów złotych!

- Starałem się o obniżenie oprocentowania wszystkich kredytów detalicznych w Polsce, czyli takich, które bierzemy na zakup pralki, telefonu, komputera, lodówki czy samochodu. To 130 miliardów złotych w stałym obiegu w Polsce. W naszym kraju kredyty te były oprocentowane na poziomie trzy razy wyższym niż w innych krajach europejskich. U nas było to średnio 20,18 procent, a w krajach Unii – 7 procent – tłumaczył poseł Wiesław Janczyk. - Udało mi się przekonać prezesa Narodowego Banku Polskiego, który przewodniczy Radzie Polityki Pieniężnej do obniżenia stopy lombardowej, co w konsekwencji spowodowało, że w Polsce dzisiaj już nie ma kredytów detalicznych oprocentowanych wyżej niż na 10 procent. To jest wielka sprawa, bo w kieszeniach naszych współobywateli zostanie rocznie ponad 7 miliardów złotych. I to już działa. Nie było takiej dużej obniżki od 8 lat. Ta obniżka oprocentowania kredytów będzie miała wpływ na portfele rodzin i z tego się bardzo cieszę.

Podczas sesji, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany składu osobowego Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu. W jej skład wchodzą obecnie radni: członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba – przewodniczący Rady Społecznej, Marta Adamczyk, Zofia Nika, Joanna Stawiarska, Roman Potoniec.

Podczas sesji obecni byli m.in.: senator Stanisław Kogut i poseł Wiesław Janczyk.

(olsz)

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...