Ruszył nowy program dofinansowania projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O pieniądze mogą występować instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe...
Ruszył nowy program dofinansowania projektów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O pieniądze mogą występować instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe.
Na program zwany w skrócie Mechanizmem Szwajcarskim przeznaczono łącznie 1 mld franków szwajcarskich, z czego dla Polski łącznie 489 mln (ok.310 mln euro).
Zwiększenie efektywności energetycznej i redukcja emisji, w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji, to główna przesłanka lansowanego przez Szwajcarów w ramach Mechanizmu, programu „Kolektor", który zakłada zakup i montaż specjalistycznych kolektorów w gospodarstwach domowych. Najwyżej zostaną ocenione projekty systemów energii odnawialnej np. słonecznej, wiatrowej, niewielkich systemów energii wodnej, geotermicznej, z wykorzystaniem biomasy itp. na realizację przedsięwzięć przewidziano do 117,5 mln franków szwajcarskich, przy założeniu, że minimalna wartość jednego projektu to kwota ok. 10 mln franków (22 mln zł). W zależności od rodzaju kosztów, dofinansowanie może wynieść od 60 do 100 %.
Z uwagi na znaczną wartość poszczególnych projektów, kwalifikujących się do refundacji oraz wkład własny, który w przypadku samorządów ustalony jest w wysokości ok. 15%, w skali powiatu wnioskodawcą mogło by być kilka gmin realizujących wspólne inwestycje z tej dziedziny.
Mówiono o tym podczas ostatniego konwentu wójtów i burmistrzów powiatu nowosądeckiego.
Ideę możliwych działań przedstawił dyrektor biura Fundacji Karpackiej „Zielone Technologie" Wojciech Popardowski.
Obowiązuje 5-letni okres zaciągania zobowiązań i 10-letni okres wydatkowania, liczone od 14 czerwca 2007 r., kiedy to Parlament Szwajcarski przyznał Polsce pomoc finansową. O dofinansowanie mogą się ubiegać projekty z zakresu czterech obszarów tematycznych.
I. Bezpieczeństwo, stabilność i wsparcie reform
- inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego regionów peryferyjnych i słabo rozwiniętych
- zwiększenie ochrony wschodnich granic Unii Europejskiej
II. Środowisko i infrastruktura:
- odbudowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury środowiskowej oraz poprawa stanu środowiska (m.in. zarządzanie odpadami stałymi, systemy energii odnawialnej, poprawa wydajności energetycznej
- poprawa publicznych systemów transportowych;
- bioróżnorodność i ochrona ekosystemów oraz wsparcie transgranicznych inicjatyw środowiskowych
II. Sektor prywatny:
- poprawa środowiska biznesowego i dostępu do kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)
- rozwój sektora prywatnego i promocja eksportu MŚP
IV. Rozwój społeczny i zasobów ludzkich:
- ochrona zdrowia (m.in. profilaktyka i kampanie promocji zdrowia oraz poprawa opieki społecznej)
- badania i rozwój (m.in. Fundusz Stypendialny, projekty badawcze)
W niedługim czasie, gminy wypowiedzą się na temat podjęcia wspólnych działań w ubieganiu się o szwajcarskie pieniądze.
Opracowanie: AM BS