Odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka...
Na nowosądeckim cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana odbyły się uroczystości upamiętniające 69. rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę połączone z obchodami Dnia Sybiraka.
Dla upamiętnienia ofiar stalinowskich represji wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków złożyli świadkowie tamtych wydarzeń, członkowie Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Żołnierzy AK i Osób Represjonowanych, przedstawiciele Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP.
Przybyli również parlamentarzyści, poczty sztandarowe i przedstawiciele samorządów powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza, delegacje młodzieży z sądeckich szkół. W imieniu Powiatu Nowosądeckiego kwiaty złożyli Jerzy Górka wiceprzewodniczący Rady oraz członek Zarządu Powiatu Józef Zygmunt.
Następnie przybyli na rocznicowe obchody wzięli udział w Mszy Świętej w kościele Św. Kazimierza, którą odprawił kapelan środowisk kombatanckich ks. Stanisław Czachor. Po Mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod Tablicami Katyńskimi.
Po zakończeniu uroczystości kościelnych, w sali reprezentacyjnej Ratusza uczestnicy obchodów obejrzeli specjalnie przygotowany program artystyczny.
Dokładnie 69 lat temu, 17 września 1939 r. Polskę będącą już w stanie wojny z hitlerowską III Rzeszą podstępnie zaatakowała Armia Czerwona. Agresja zbrojna ZSRR na Polskę łamała wszystkie podpisane konwencje i umowy międzynarodowe, a w szczególności pochodzący z 1932 r. pakt o nieagresji. Rozpoczął się okres straszliwej wojny, a następnie wielu lat represji i prześladowań, podczas których Polska straciła wielu znamienitych obywateli.
Dzień Sybiraka to święto zadumy i refleksji nad losem tych, którzy doświadczyli deportacji i zesłania na dalekie, nieprzyjazne tereny Syberii, a także Kazachstanu i azjatyckiej części Rosji. Niewielu z nich powróciło do kraju, pozostali zostali pomordowani lub zmarli z głodu i wycieńczenia w tamtejszych łagrach.
Opracowanie: AM