Już po raz osiemnasty w Nawojowej spotkali się wystawcy z kraju i zagranicy na Międzynarodowej Promocyjno-Handlowej Wystawie Rolniczej „AGROPROMOCJA 2008"...
Już po raz osiemnasty w Nawojowej spotkali się wystawcy z kraju i zagranicy na Międzynarodowej Promocyjno-Handlowej Wystawie Rolniczej „AGROPROMOCJA 2008".
Wystawa zorganizowana przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Zespół Szkół Rolniczych w Nawojowej, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Małopolską Izbę Rolniczą zgromadziła ponad trzystu wystawców, których ekspozycje w ciągu dwóch dni zwiedziło blisko 30 tysięcy osób. Honorowym patronatem wystawę objęli: minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wojewoda Małopolski i marszałek Województwa Małopolskiego. Patronat medialny - Dziennik Polski oraz radio RDN Małopolska.
Stoiska i boksy wystawiennicze rozmieszczono na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz na dziedzińcu i we wnętrzach Pałacu Stadnickich w Nawojowej.
Przybyłych do Nawojowej powitał Marek Kwiatkowski dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, Agencji Rynku Rolnego, związków i kółek rolniczych, związków zawodowych, służb i straży, instytutów naukowo-badawczych, banków oraz firm ubezpieczeniowych i doradczych.
Podczas otwarcia podkreślano, iż praca w rolnictwie to nie tylko uprawa roli czy prowadzenie hodowli. Aby działalność przynosiła spodziewane wyniki musi być wspomagana szeroką wiedzą z zakresu wielu dziedzin, co wymaga też określonych nakładów finansowych. Właśnie doradztwem i szkoleniami zajmują się pracownicy Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Uroczystość była okazją do wyróżnienia i nagrodzenia najlepszych. Resortowe odznaczenie „Zasłużony dla rolnictwa" z rąk wojewody Jerzego Millera otrzymali: Maria Brzazgoń, Witold Ćwikowski, Teresa Czarna-Jałocha, Janusz Klag, Stanisław Nieczarowski, Zdzisław Pietrzak, Adam Piętoń, Roman Potoniec, Halina Puto, Bogusław Ślęczek oraz Irena Wielowska.
Starosta nowosądecki Jan Golonka wraz z dyrektorem MODR Markiem Kwiatkowskim wręczyli nagrody laureatom konkursu na najlepsze potrawy regionalne.
W ramach prezentacji rozstrzygnięto konkurs „Zielone Lato 2008". W kategorii gospodarstw agroturystycznych zwyciężyły gospodarstwa prowadzone przez: Krystynę Stramę z powiatu nowotarskiego oraz „Agrorelax" Małgorzaty Jury-Sukmanowskiej z Choczni, powiat wadowicki.
Drugie miejsce zdobyli: gosp. „U Lolka" Krystyny Gaweł z Wiśniowej k/Myślenic oraz gosp. „Za potokiem" Stanisława Bukowca z Laskowej powiat limanowski.
Trzecie miejsce przypadło: gospodarstwu Marii Karaś z Poręby Spytkowskiej k/Brzeska i gosp. "Watra" Barbary i Tadeusza Cichańskich z Koninek k/Limanowej. W kategorii obiekty turystyki wiejskiej przyznano: 1. miejsce - Irenie Dziurna z Wysowej, 2. miejsce - Małgorzacie Jędras-Stojek z Sobolewa k/Bochni.
Gospodarstwa rolne i firmy rywalizowały w konkursie Małopolscy Mistrzowie „Agroliga 2008". Komisja konkursowa nagrodziła: Pawła Muchę ze Słomnik, Annę i Piotra Habajów z Łużnej, Karola Kłóska z Trzcianej, Waldemara Lizaka z miejscowości Szyk oraz firmy: „Proszona" z Nowego Sącza, Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Gabrieli Kołodziejczyk-Grab i Witolda Graba z Libuszy, Przetwórstwo Rybne „Krak-Marfish" z Poskwitowa.
Z okazji 18-tej rocznicy „Agropromocji" cukiernia „Grześ" z Nawojowej przygotowała tort urodzinowy, a uroczystego zdmuchnięcia świeczek i pokrojenia słodkości dokonali wojewoda Jerzy Miller, starosta Jan Golonka oraz dyrektor MODR Marek Kwiatkowski.
Na wystawie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szeroką ofertę prezentowali hodowcy, producenci z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, ogrodnictwa, nasiennictwa, nawozów i środków ochrony roślin. Nie zabrakło producentów oraz dystrybutorów maszyn rolniczych i sprzętu do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Szeroką ofertę zaprezentowały gospodarstwa agroturystyczne oraz firmy zajmujące się promocją turystyczną regionu.
Jedną z większych grup prezentujących swoje dokonania byli twórcy ludowi i przedstawiciele rękodzieła artystycznego. Na stoiskach królowały koronki, rzeźby w drewnie i metalu, ceramika, garncarstwo, bednarstwo, tkactwo artystyczne oraz wyroby ze słomy, metali kolorowych i kamieni szlachetnych.
Zwiedzający mogli obejrzeć pokazy prezentujące garncarstwo i bednarstwo, tkactwo artystyczne, produkcję oscypka, dziegcia, klepania kosy, mielenia ziarna w żarnach, przędzenia, gręplowania wełny i wiele innych.
Uczniowie klasy drugiej i trzeciej Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego ZSR CKP w Nawojowej zaprezentowali pokaz paradnej jazdy konnej.
Wystawa to nie tylko kiermasz owoców, krzewów i kwiatów. To także przegląd najnowszych ras hodowlanych zwierząt futerkowych, ptaków i drobiu.
Można było również zapoznać się z nowinkami technicznymi, oglądnąć najnowszy sprzęt i maszyny rolnicze.
Spotkać się z doradcami, wymienić spostrzeżenia, zasięgnąć porady.
Specjaliści udzielali wskazówek jak pozyskiwać pieniądze z funduszy unijnych, doradzali na temat produkcji roślinnej i zwierzęcej. Można było nabyć prasę fachową i wydawnictwa branżowe.
Odbyły się liczne konkursy, quizy, promocje, degustacje, pokazy pracy sprzętu rolniczego, prezentacja bydła mlecznego, wystawa owiec, drobnego inwentarza. Pokazom towarzyszyły występy orkiestry dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka, kapel, zespołów „Janosha'lma" z Węgier, „Nawojowiacy" z Nawojowej, grup tanecznych i chórów.
Oprócz organizatorów, imprezę sponsorowało wiele znanych firm, m.in: Zakład Masarski Szubryt, Zakład Ceramiczny Bielowice, Firma Cukierniczo-Gastronomiczna „Grześ" z Nawojowej, Spółdzielnia Ogrodnicza „Ziemi Sądeckiej", Bank Polskiej Spółdzielczości S.A, Firma Erbet, Łącki Bank Spółdzielczy, Przetwórnia Warzyw i Owoców „Agrotex" z Łososiny Dolnej, Spółka BATPOL i inni.
Opracowanie: LJ BS