Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Szynobus będzie jeździł do Rytra!

16 maja 2018 r.

W związku z trudną sytuacją komunikacyjną na Sądecczyźnie związaną z remontem sądeckiego mostu na Dunajcu, Zarząd Powiatu Nowosądeckiego podjął dzisiaj decyzję o dofinansowaniu dodatkowych połączeń kolejowych na odcinku Nowy Sącz – Stary Sącz – Rytro. Ta propozycja zostanie przedstawiona teraz Radzie Powiatu, która na najbliższym posiedzeniu podejmie decyzję w tej sprawie.

- Mam nadzieję, że radni, mając na uwadze trudną sytuację mieszkańców Powiatu i gmin przychylą się i zaakceptują naszą propozycję – mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Przypomnę, że podjęliśmy już jedną taką decyzję w porozumieniu z prezydentem Nowego Sącza i marszałkiem województwa. Wsparliśmy wtedy finansowo uruchomienie szynobusu, który kursuje obecnie z Chełmca do Nowego Sącza. Wtedy była to kwota 60 tysięcy złotych, teraz proponujemy 40 tysięcy złotych.

Uruchomienie kursów na odcinku Nowy Sącz – Stary Sącz – Rytro i z powrotem to znaczne ułatwienie m.in. dla mieszkańców gmin Podegrodzie, Stary Sącz, Rytro i Łącko. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Starym Sączu, włodarze tych gmin wraz ze starostą Markiem Pławiakiem i członkiem Zarządu Województwa Leszkiem Zegzdą zadeklarowali, że szynobus będzie tą trasą jeździł już od najbliższego poniedziałku – 21 maja 2018 r.

- To bardzo dobra informacja dla mieszkańców – dodaje starosta Marek Pławiak. – Samorządy działają wspólnie i szybko. Sytuacja jest nagląca i cieszy mnie, że potrafimy się porozumieć i znaleźć pieniądze w naszych budżetach. Mam nadzieję, że mieszkańcu skorzystają z pociągu, który w kilka minut dowiezie ich do Nowego Sącza, a nie będą stali w godzinnych korkach.

Całe przedsięwzięcie ma kosztować 900 tysięcy złotych.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział: Marek Pławiak – starosta nowosądecki, Leszek Zegzda - członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Stanisław Pasoń – radny wojewódzki, Wojciech Piech – zastępca prezydenta Nowego Sącza, Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza, Władysław Wnętrzak – wójt Rytra i Jan Dziedzina – wójt Łącka. Deklarację o wsparciu finansowanym zapowiedziała też wójt Podegrodzia Małgorzata Gromala.

Przypomnijmy: po weekendzie majowym w Nowym Sączu rozpoczęła się przebudowa mostu helleńskiego, co spowodowało znaczne utrudnienia komunikacyjne zarówno w samym mieście, jak i okolicach. Uruchomienie wahadłowego połączenia kolejowego na odcinku Nowy Sącz Chełmiec – Nowy Sącz Miasto, którego funkcjonowanie samorząd powiatowy wspiera kwotą 60 tysięcy złotych, okazało się rozwiązaniem niewystarczającym. W związku z tym, władze Powiatu Nowosądeckiego  zdecydowały o wsparciu projektu uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych w wysokości 40 tysięcy złotych. 

Już 21 maja na trasę Nowy Sącz – Stary Sącz – Nowy Sącz wyruszą 32 pociągi, a od 10 czerwca oferta z rocznego rozkładu jazdy zostanie wzmocniona dodatkowymi kursami relacji Nowy Sącz – Rytro – Nowy Sącz (10 pociągów) i Nowy Sącz – Stary Sącz (4 pociągi). Kursy będą wykonywane przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...