Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Samorządy poparły, teraz czas na mieszkańców

12 marca 2018 r.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyło się spotkanie poświęcone realizacji działań zmierzających do ponownej lokalizacji w mieście jednostki wojskowej, odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W spotkaniu wzięli udział starosta nowosądecki Marek Pławiak, wicestarosta Antoni Koszyk, członkowie Zarządu Powiatu Franciszek Kantor i Marian Ryba. Obecni też byli powiatowi radni, a także burmistrzowie i wójtowie miast i gmin.

- Idea jest słuszna - podkreśla starosta Marek Pławiak. - Podczas ostatniej sesji Rada Powiatu Nowosądeckiego podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia apelu poparcia dla tej inicjatywy.

Podobne uchwały podjęli też radni miasta Nowego Sącza, Sejmiku Wojewódzkiego i wielu gmin na Sądecczyźnie.

- Teraz ważne jest zebranie podpisów w gminach - sugeruje prezes Fundacji Sądeckiej Zygmunt Berdychowski. - Chodzi o przekonanie decydentów, że jest społeczna akceptacja przywrócenia wojska w Nowym Sączu.

Apel trafi wkrótce do parafii, zarządów osiedli i sołtysów na terenie powiatów nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego.

Przypomnijmy, że 14 listopada 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji oraz finansowaniu sił zbrojnych RP. Przewiduje ona zwiększenie wydatków na obronność oraz wzrost liczebności wojska do przeszło 200 tysięcy. To okazja, by w ramach tych zmian do Nowego Sącza wróciła jednostka, nawiązująca do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Stacjonował on w mieście w okresie międzywojennym. W latach 1918-20 wsławił się w walkach na Spiszu i Orawie, Śląsku Cieszyńskim, Małopolsce oraz wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 r. w ramach II Brygady Górskiej Pułk walczył w obronie Nowego Sącza.

- Został rozwiązany w 1945 roku, ponieważ był elitą armii II RP, czego nowe władze nie mogły zaakceptować - przypomina Zygmunt Berdychowski.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...