Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Marsz pamięci o ofiarach "białych krematoriów" Syberii

13 kwietnia 2018 r.

Po raz trzynasty ulicami Nowego Sącza przeszedł dziś Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków organizowany m.in. przez Zespól Szkół nr 2. Tradycyjnie poprzedziła go msza św. w kościele kolejowym, a zwieńczeniem było złożenie kwiatów pod symbolicznym grobem ofiar carskich i sowieckich represji. W uroczystości wziął udział członek Zarządu Powiatu Marian Ryba.

Poczty sztandarowe służb mundurowych, instytucji, organizacji kombatanckich i szkół przemaszerowały z kościoła kolejowego na cmentarz komunalny. Odbył się tam apel poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz członków Związku Strzeleckiego "Strzelec".

- Nasi rodacy wywiezieni na Syberię byli skazani na długie cierpienie - przypomniał Kazimierz Korczyński, prezes nowosądeckiego oddziału Związku Sybiraków. - Umierali na "nieludzkiej ziemi". Ginęli z głodu i od mrozu w "białych krematoriach" Syberii.

Kazimierz Korczyński przypomniał, że każdego roku ubywa ludzi, którzy przeszli gehennę sowieckich łagrów. W 2017 r. w powiatach nowosądeckim, gorlickim i limanowskim żyło ponad 60 sybiraków. W tym roku już tylko 49.

- Dlatego tak ważne jest zachowanie pamięci o tamtych potwornych czasach - podkreśla Kazimierz Korczyński.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...